ایستگاه زبان

10 نکته طلایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

نکات کلیدی برای تقویت مهارت مکالمه

هر زبان‌آموز پس از یادگرفتن نسبی زبان انگلیسی تمایل دارد مهارت‌های گفتاری خود را بهبود بخشد. این را هم می‌دانیم که هیچ محدودیتی در یادگیری وجود ندارد! در این مقاله می‌خواهیم یادبگیریم که چگونه می‌توان در برقراری ارتباط به زبان غیر مادری احساس راحتی کرد؟ جملات عامیانه را متوجه شد و از دایره لغاتی که پیش‌تر یاد گرفته‌ایم استفاده کرد. تکنیک‌هایی وجود دارد که به تقویت مکالمه زبان انگلیسی شما کمک کرده و می‌توانید مهارت خود را در این خصوص افزایش دهید.

تقویت مهارت مکالمه در زبان انگلیسی نیازمند صبر، تمرکز و تلاش مداوم است. با تمرین‌های منظم، تلاش برای افزایش دایره واژگان و تمرکز بر تلفظ صحیح، به‌سرعت به مهارت بالاتری در مکالمه دست خواهید یافت.

۱.زیاد حرف بزنید

بیایید روراست باشیم و بگوییم که هیچ قرص جادویی برای بهتر صحبت کردن وجود ندارد. اگر وجود داشت خیلی خوب بود. اساساً بهترین راه برای بهتر صحبت کردن این است که صحبت کنید! متعهد شوید که اغلب و با افراد مختلف تا حد امکان تمرین کنید. اگر در خارج از کشور زندگی می‌کنید یا تحصیل می‌کنید، از این مزیت برای ارتباط با دوستان جدید، خانواده‌ها، همکلاسی‌هایتان، کارگران کافه‌ها، سوپرمارکت‌ها و مکان‌هایی که بازدید می‌کنید، استفاده کنید. اما اگر در کشور خود در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، بیشتر با همکلاسی‌های خود به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید، یک شریک زبان پیدا کنید. با اصلاح “Pen Pal” آشنایی دارید؟ Pen Friend یا دوست مکاتبه‌ای، به فردی گفته می‌شود که می‌توانید از راه دور با او مکاتبه به زبان انگلیسی داشته باشید و این‌گونه با تمرین مهارت نوشتاری، جمله‌سازی و استفاده از لغات مختلف، تقویت مکالمه زبان انگلیسی انجام دهید و دوست جدیدی با زبان و فرهنگ متفاوت نیز پیدا کنید.

مکالمه زبان انگلیسی

۲.بازی کنید

می‌توانید از راه‌های متنوع و سرگرم‌کننده هم استفاده کنید تا یادگیری برای شما جذاب و لذت‌بخش باشد.  مثلا“کلمه بازی” کنید. این بازی به این صورت می‌باشد که ابتدا باید از یک کلمه یک عبارت بسازید، سپس یک جمله و … . شما تصمیم می‌گیرید که چه زمانی متوقف شوید. اگر خلاق باشید می‌توانید بر اساس یک کلمه داستان بسازید.

مثال:

-Weather – Lovely weather – What a lovely weather – What a lovely weather today. What a lovely weather today, isn’t it?

به روند بازی که آشنا شدید، می‌توانید به تنهایی یا به صورت دونفره بازی کنید. حتی اگر شریکی وجود نداشته باشد، باز هم باید همه چیز را با صدای بلند بگویید، زیرا تلفظ به اندازه ساختن جملات، مهارت مهمی است. می‌توانید از کلمات جدید به عنوان اولین پله نردبان استفاده کنید تا به شما کمک کند آنها را بهتر به خاطر بسپارید و همچنین به تقویت مکالمه زبان انگلیسی خود کمک کنید.

 

۳.توصیف کنید

می‌توانید برای توصیف از اشیا و مکان‌ها، انسان‌ها و…  استفاده کنید. اگر به توانایی‌های خود اطمینان دارید، می‌توانید سعی کنید شهرها یا کشورها را توصیف کنید. این تمرین، به فعال کردن واژگان غیرفعال، کمک می‌کند و به شما می‌آموزد که از موقعیت‌هایی که یک کلمه خاص را فراموش کرده‌اید خلاص شوید. می‌توانید از تصاویر هم برای توصیف کمک بگیرید. یعنی یک عکسی را انتخاب کنید و همه اجزای آن را با جزئیات توصیف کنید.

پس از پایان مکالمه، لحظه ای را به تأمل اختصاص دهید. چطور گذشت؟ فکر می کنی چقدر فهمیدی؟ چقدر با آن موضوع احساس راحتی کردید؟ آیا با کلمات ناشناخته ای برخورد کردید؟ صرفاً فکر کردن در مورد آن به این شکل، اعتماد به نفس شما را برای دفعه بعد که صحبت می کنید افزایش می دهد (و به شما اجازه می دهد تا روی آنها کار کنید، برای مثال واژگانی که متوجه نشدید).

انگیزه و اعتماد به نفس برای تقویت مهارت مکالمه بسیار حائز اهمیت هستند. همیشه به خودتان اعتماد کنید و از تلاش‌های خود راضی باشید. باور داشته باشید که می‌توانید به خوبی مکالمه کنید و از اشتباهات یاد بگیرید. با انگیزه و اعتماد به نفس، می‌توانید مهارت مکالمه‌تان را به سطح بالاتری برسانید.

۴.داستان بنویسید

شما باید با استفاده از کلمات کلیدی داستان خود را بنویسید. داستان می‌تواند ۵-۱۰ جمله باشد، لازم نیست رمان‌های پر اکشن با پنج خط داستانی و پایانی غیرمنتظره ارائه دهید. ما فقط باید یاد بگیریم که چگونه به صورت بداهه و بدون اینکه از قبل آمادگی داشته‌باشیم، جمله بسازیم.

 

۵.بداهه گویی کنید

چند کلمه انتخاب کنید و به صورت رندوم و اتفاقی یکی از آن‌ها را بردارید و به مدت یک تا دو دقیقه درباره این کلمه صحبت کنید. این کار علاوه‌بر تقویت مکالمه زبان انگلیسی شما به بهبود مهارت سخنرانیتان هم کمک می‌کند. در آغاز، هدف خود را برای مکالمه در زبان انگلیسی ساده قرار دهید. از جملات کوتاه و کاربردی استفاده کنید و به تدریج آن‌ها را با ترکیب‌های پیچیده‌تر گسترش دهید. همچنین، از اصطلاحات روزمره استفاده کنید تا مکالمه‌تان طبیعی‌تر به نظر بیاید و به سرعت با افراد محلی ارتباط برقرار کنید.

 

۶.نمایش بازی کنید

شما و دوستتان می‌توانید یک طرح کوچک را اجرا کنید. نقش‌های خود را از قبل مشخص کنید. می‌تواند «فروشنده و خریدار» یا «مسافر و راننده» باشد. و سپس فقط در چارچوب نقش‌های خود، با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. این امر تا حدی سطح استرستان را هنگام برقراری ارتباط حقیقی کاهش می‌دهد. این کار برای بسیاری از کسانی که استرس زیادی هنگام به صحبت کردن دارند بسیار کمک کننده است، زیرا اولاً این فقط یک بازی است و دوما شما از طرف خودتان صحبت نمی‌کنید و دیالوگ مشخصی را بیان می‌کنید. علاوه‌بر این موارد، خنده‌دار هم هست.

 

۷.به انگلیسی فکر کنید

در این روش ابتدا باید روی یک موضوع به زبان فارسی فکر کنید، سپس آن را در ذهن خود به انگلیسی ترجمه کنید و در نهایت آن‌را بیان کنید. کم کم با انجام مداوم این تمرین، یاد می‌گیرید به زبان انگلیسی فکر کنید. در این صورت، دیگر همه چیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد. و آنقدرها هم که به نظر می‌رسد سخت نیست.

بهبود مکالمه زبان انگلیسی

۸.تقویت مکالمه زبان انگلیسی با ریدینگ

 

متن را پیش‌بینی کنید

به محض اینکه کتابی را در دست می‌گیرید یا مقاله ای را باز می‌کنید، سعی کنید از چکیده، مقدمه یا عنوان، آن‌را حدس بزنید. اگر همکلاسی دارید یا با یک معلم درس می‌خوانید، فرضیات خود را با صدای بلند بیان کنید و بگویید بر چه اساس است.

با صدای بلند بخوانید

خواندن با صدای بلند یک تمرین عالی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی است. سعی کنید هر کلمه را به درستی و با استرس صحیح تلفظ کنید. برای این کار می‌توانید از پادکست‌های انگلیسی استفاده کنید و متن را هم‌زمان با گوینده بخوانید و تمام لحن‌های او را تقلید کنید.

خلاصه متن را بازگو کنید

به دوست یا معلم خود بگویید که از مقاله یا کتاب چه چیزی یاد گرفته‌اید و مفهوم آن چیست و فکر می‌کنید نویسنده می‌خواهد چه بگوید. بهتر است متن را از دید یکی از شخصیت‌ها بازگو کنید. در همان زمان، می‌توانید جملاتی “از خودتان” را هم  اضافه کنید، طرح را به صلاحدید خود تغییر دهید. نکته اصلی این است که از کلمات و عبارات جدید برای خود استفاده می‌کنید.

نظرتان را بیان کنید

پس از بازگویی خلاصه متن، نظر خود را در مورد آن بیان کنید. مثلا آیا شما را جذب کرد؟ آیا وضعیت توصیف شده به شما نزدیک است؟ آیا چیزی مشابه به این، تا به حال برای شما اتفاق افتاده است؟ آیا با دیدگاه نویسنده موافق هستید؟ و…

پرسش و پاسخ انجام دهید

با یکی از دوستانتان، متن را با هم بخوانید و سپس از یکی از هم‌ کلاسی‌ها بخواهید سؤالات درک مطلب را از شما بپرسد. تا حد امکان با جزئیات پاسخ دهید، سعی کنید از کلمات جدیدی که در متن با آنها آشنا شده‌اید استفاده کنید. اگر کسی را ندارید، به شما توصیه می‌کنیم با توجه به سطح زبان انگلیسی خود، از کتاب‌های افزایش مهارت ریدینگ استفاده کنید. این کتاب ها مزایای زیادی دارند. یکی از مزیت‌های اصلی آن، در دسترس بودن سوالات و تمرین‌های مختلف برای هر فصل از کتاب است. به سوالات پاسخ دهید و تکالیفتان را با صدای بلند انجام‌ دهید تا به تقویت مکالمه زبان انگلیسی خود کمک کنید. چنانچه از سطح فعلی دانش زبان خود، آگاهی ندارید،می‌توانید در آزمون تعیین سطح‌‎ زبان‌ انگلیسی، در منوی بالا، به صورت رایگان شرکت کنید.

مناظره کنید

اگر با یک معلم یا یک دوست درس می‌خوانید، مناظره کنید! ۲ مقاله را انتخاب کنید که در آن نویسندگان نظر مخالف یکدیگر را بیان کرده باشند و در مورد آن‌ها بحث کنید.

داستان را ادامه دهید

یک داستان کوتاه، یک حکایت بخوانید و سعی کنید داستان را ادامه دهید. بگویید چه اتفاقی ممکن است برای شخصیت‌های داستان در آینده بیفتد و وقایع چگونه پیش خواهد رفت. بنابراین، در همان زمان، ساخت جملات شرطی نوع دوم را در عمل تکرار خواهید کرد و همچنان به تقویت مکالمه انگلیسی خود کمک می‌کنید.

بیوگرافی بخوانید

شما حتما، نویسنده، بازیگر یا خواننده موردعلاقه‌ای دارید. بیوگرافی یا برخی از حقایق زندگی او را به زبان انگلیسی بخوانید و سپس سعی کنید تمام جزئیات را در مورد او به دوست و یا همکلاسی خود توضیح دهید.

بر مکالمه تمرکز کنید، نه گرامر

وقتی انگلیسی صحبت می‌کنید، چند وقت یکبار مکث یا من من می‌کنید؟ هرچه مکث‌های بیش‌تری انجام دهید، اعتماد به نفس کمتری دارید و احساس راحتی کمتری خواهید داشت. خودتان را به چالش بکشید تا یاد بگیرید چگونه بدون مکث و بدون تردید، انگلیسی صحبت کنید. البته ممکن است در ابتدا گرامر آسیب ببیند و نتوانید به درستی از آن استفاده کنید اما جای نگرانی وجود ندارد! اگر هدف خود را این قرار دهید که زبان انگلیسی را روان صحبت کنید، حتی اگر درست نباشد، باز هم درک خواهید شد و صدای شما بهتر شنیده می‌شود و همانطور که پیشرفت می‌کنید، گرامر صحیح را با گرامر نادرست جایگزین می‌کنید و همچنین واژگان کمتر استفاده شده و منفعل را در سخنان خود اضافه می‌کنید.

با خودتان صحبت کنید

بسیار مهم است که به صدای خود در یک زبان دیگر عادت کنید. و بله، عجیب نیست اگر تنها این کار را انجام دهید. اگر نگران این هستید که کسی شما را ببیند، می‌توانید وانمود کنید که دارید با تلفن صحبت می‌کنید! سعی کنید این کار را جلوی آیینه انجام دهید. “در مورد چه چیزی صحبت کنیم؟” شما می‌توانید به سادگی آنچه را که می‌بینید توصیف کنید یا در مورد اتفاق‌های روزانه خود سخن بگویید.

تمرین مکالمه زبان انگلیسی

۹.فیلم، سریال، انیمیشن

می‌توانید با تماشای فیلم،سریال یا انیمیشن روی تقویت مکالمه زبان انگلیسی خود کار کنید. علاوه‌بر‌این با لهجه‌های متفاوت،اصطلاحات و کلمات جدید نیز آشنا می‌شوید و مهارت شنیداری و درک مطلب زبان انگلیسی خود را نیز تقویت می‌کنید، همچنین می‌توانید از انجام این کار نهایت لذت را هم ببرید!

 

۱۰. شبکه های اجتماعی

شما می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی محبوبی مثل یوتیوب، اینستاگرام و.. به عنوان یک منبع عالی برای یادگیری زبان‌ انگلیسی استفاده کنید. احتمالا کانال‌های مورد‌علاقه خود را هم دارید. تماشای ویدیوهای کوتاه به زبان انگلیسی و حفظ کردن آنها بسیار مفید است. در ویدیوهای طولانی، ممکن است تمرکزتان را از دست بدهید به همین خاطر ویدیوهای کوتاه گزینه‌های مناسب‌تری هستند. کلید موفقیت در این تمرین این است که واقعاً با دقت گوش کنید و روی کلمات و تلفظ تمرکز کنید.

تقویت مکالمه زبان انگلیسی۱۱. تمرین مداوم

مهارت مکالمه در زبان انگلیسی همچون بسیاری از مهارت‌های دیگر نیازمند تمرین مداوم است. روزانه زمان کوتاهی را برای مکالمه در زبان انگلیسی اختصاص دهید. می‌توانید با خودتان صحبت کنید، داستان‌ها بخوانید یا به صورت تلفنی با دوستان یا افراد خانواده به انگلیسی صحبت کنید. این تمرین‌ها به شما اعتماد به نفس بیشتری در مکالمه خواهد داد. تمرین مکالمه در موقعیت‌های واقعی نیز از جمله نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید. با دوستان یا همکاران خود در موقعیت‌های روزمره مکالمه کنید و از آنها خواهش کنید که با شما اصطلاحات و عبارات مرسوم در جملات روزانه را به اشتراک بگذارند.

تسلط بر دایره‌واژه یکی از مهم‌ترین عوامل در تقویت مهارت مکالمه است. هر روز به چند کلمه جدید آشنا شوید و سعی کنید آن‌ها را در جملات استفاده کنید. همچنین، از فرهنگ لغت‌ها و دیکشنری‌ها استفاده کنید تا معانی و کاربردهای صحیح کلمات را یاد بگیرید. پس از یادگیری لغت‌های جدید، با تمرین کردن جملات مربوط به آنها، درک واژگان را در جملات روزمره تثبیت کنید.

۱۲. صدای خود را ضبط کنید

ما می‌دانیم، اکثر مردم از شنیدن صدای ضبط شده خود متنفرند. اما در واقع این یک راه بسیار مفید برای بهبود مکالمه است! شنیدن صدای ضبط شده خود به شما چیزهایی را نشان می‌دهد که ممکن است متوجه نباشید (شاید وقتی عصبی هستید سریع صحبت کنید). از سوی دیگر، ممکن است از شنیدن این که صحبت کردن شما بسیار بهتر از چیزی است که فکر می‌کردید، شگفت زده شوید! برای دریافت امتیاز، صدای ضبط شده خود را نزد معلم خود یا یکی از دوستان بومی خود ببرید و از آنها بخواهید که به شما بازخورد بدهند.

 

۱۳. گفت‌وگو با بومی‌زبان‌ها

بهترین راه برای بهبود مهارت مکالمه در هر زبانی، گفت‌وگو با بومی‌زبان‌های آن زبان است. با یافتن افرادی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان مادری خود دارند و با آن‌ها مکالمه کنید. این گونه، می‌توانید با تلفظ صحیح کلمات و اصطلاحات آشنا شوید و به مرور زمان به صورت طبیعی و بدون تلاش مهارت مکالمه‌تان را افزایش دهید. یکی دیگر از راه‌های کارا برای تقویت مهارت مکالمه، مکالمه‌های تلفنی است. با دوستانتان یا افراد خانواده به‌صورت مکرر تماس بگیرید و با آنها صحبت کنید. این روش تمرین مکالمه شما را در زمانی محدود تقویت می‌کند.

 

کلام آخر

راه‌های بی‌شماری برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی وجود دارد که در این مقاله سعی‌کردیم به چندتا از جذاب‌ترین‌ آن‌ها اشاره کنیم که با توجه به اهمیت زبان انگلیسی در دنیای امروز و کاربرد آن می‌تواند برای شما مفید و جالب باشد و علاوه بر جنبه آموزش‌زبان انگلیسی، سرگرم‌کننده هم باشد تا باعث افزایش علاقه شما برای یادگیری هرچه بیشتر زبان شود و روند یادگیریتان را با حفظ کیفیت، سرعت ببخشد.

وقتی در حال تفریح ​​هستید، یادگیری چیزهای جدید بسیار آسان تر است. با صحبت کردن با خود در زمان تنهایی، خواندن همراه با آهنگ‌های محبوب به زبان انگلیسی، انجام حرکات چرخشی زبان یا انجام یک دقیقه «سخنرانی بداهه» در مورد موضوعاتی که به‌طور تصادفی انتخاب شده‌اند، جسارت را به تمرین مکالمه خود وارد کنید. مانند مارها، قهوه، هند یا موضوعاتی مانند «اگر من بر جهان حکومت می‌کردم…»، «سه واقعیت شگفت‌انگیز درباره من» یا «کدام اول بود، مرغ یا تخم‌مرغ؟»

تقویت مهارت مکالمه در زبان انگلیسی نیازمند صبر، تمرین و انگیزه است. با تمرکز بر گوش دادن، گفت‌وگو با بومی‌زبان‌ها، تمرین مداوم، ایجاد جملات ساده و کاربردی، تسلط بر دایره‌واژه و ایجاد انگیزه، می‌توانید مهارت مکالمه‌تان را به شکل قابل توجهی بهبود بخشید. این مهارت به شما اجازه می‌دهد به راحتی با افراد مختلف از جمله دوستان، همکاران و مسافران خارجی ارتباط برقرار کنید و تجربه‌ی بی‌نظیری را به دست آورید.

۵/۵ - (۱۳ امتیاز)
سریال فرندز برای یادگیری زبان

 

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد