ایستگاه زبان

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس چیست

آزمون آیلتس یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زبان جهان است که به عنوان ابزاری برای ارزیابی مهارت‌های زبانی افراد به کار می‌رود. این آزمون با شهرت جهانی، به دلیل تاثیر بالا در تعیین مصادیق تحصیلی، مهاجرت و کاربردهای مختلف در دنیای امروز، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آیلتس مخفف عبارت International English Language Testing System است. این آزمون دو نوع اصلی دارد: آکادمیک و عمومی. در این آزمون، چهار مهارت زبانی اصلی شامل شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن ارزیابی می‌شود. اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید باید خودتان را کاملا آماده کنید و دوره هایی مثل آموزش زبان با سریال فرندز را حتما بگذرانید تا بتوانید نمره قابل قبولی دریافت کنید. در این متن سعی کردیم مواردی کلی در مورد آزمون را برای شما بررسی کنیم تا بدانید آزمون آیلتس (IELTS) چیست؟

این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود و یک آزمون بریتانیایی می باشد. این آزمون از اعتبار بین الملی بالایی برخوردار است و افرادی که میخواهند به هر دلیلی کاری یا زندگی کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند نیازمند گذراندن این دوره ها و همچنین شرکت در این آزمون می باشند.در این آزمون هر چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی Writing، Reading، Listening ،Speaking را مورد ارزیابی قرار می دهند این را بدانید که جهت مهاجرت به کشورهایی نظیر کانادا،استرالیا،نیوزیلند داشتن مدرک آیلتس الزامیست.

آزمون آیلتس نقش کلیدی در انجام مراحل مختلفی از تحصیلات و زندگی دارد. برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، مهاجرت به کشورهای مختلف یا حتی برای اهداف شغلی، این آزمون بسیار اهمیت دارد و توانایی زبانی فرد را به صورت دقیق ارزیابی می‌کند.

آزمون آیلتس شامل چهار بخش اصلی است: شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه. هر بخش دارای ویژگی‌ها و ساختارهای خاص خود است. همچنین، امتیازدهی و مقیاس بندی خاصی نیز برای این آزمون وجود دارد.

برای موفقیت در آزمون آیلتس، آمادگی به خصوصی لازم است. در این بخش، به اهمیت آمادگی و تدابیر مخصوص هر یک از بخش‌های آزمون پرداخته می‌شود. همچنین، مدیریت زمان و تمرین مداوم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می شود.هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان خود حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را نیاز دارند. بطوریکه نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این یک قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد و با توجه به شرایط نمرات هم متفاوت خواهد بود). به عنوان مثال، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت امتحان IELTS حداقل نمره کسب شده ۷ باشد.

نمره بندی که برای این آزمون در نظر گرفته شده است از ۰ تا ۹ می باشد قابل ذکر است که برای این آزمون نمره قبولی وجود ندارد اما به طور معمول سطح ۵ متوسط و سطح ۶ به بالا خوب می باشد.دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد سطح آیلتس ۷ را می پذیرند.این آزمون شامل ۴ بخش شنیداری (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و مکالمه (Speaking) می باشد که در این بین این قسمت ها وقت استراحتی ندارید.آزمون به دو دسته آکادمیک و جنرال تقسیم می شود که گونه آکادمیک آن برای ورود به دانشگاه مورد نیاز است.

 

چرا باید آیلتس بگیریم؟

اگر به دنبال کار، زندگی یا تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان هستید، باید بتوانید سطح بالایی از توانایی زبان انگلیسی خود را نشان دهید. انگلیسی با ۳۷۹ میلیون نفر در سراسر جهان سومین زبان پُر استفاده در جهان است. توانایی برقراری ارتباط به زبان مادری کشوری که می خواهید در آن کار یا تحصیل کنید، مزایای مهم و زیادی دارد. همچنین برای فرصت‌های شغلی و همچنین ارتباط در جامعه ضروری است.

آیلتس محبوب ترین آزمون برای کسانی است که به دنبال مهاجرت به استرالیا، کانادا، نیوزلند و بریتانیا هستند. بیش از ۱۱۰۰۰ کارفرما، دانشگاه، مدرسه و سازمان مهاجرتی از جمله ۳۴۰۰ موسسه در ایالات متحده آمریکا آن را در سطح جهانی به رسمیت می‌شناسند.  

هرچه در آیلتس نمره بالاتری کسب کنید، نشان دهنده درک و توانایی بهتر در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی است. هر نهاد مهاجرتی، دانشگاه، محل کار یا مؤسسه دارای شرایط خاصی برای نمره آیلتس خواهد بود. نمره مورد نیاز شما بستگی به کاری دارد که به دنبال انجام آن در کشور هستید، یعنی کار یا تحصیل. 

 

کدام آزمون آیلتس برای من مناسب است؟

همانطور که بالاتر هم گفته شد دو آزمون اصلی آیلتس وجود دارد. آیلتس آکادمیک و آیلتس عمومی.

 • آیلتس آکادمیک: برای سنجش مهارت زبان انگلیسی شما و ارزیابی مناسب بودن آن برای یک محیط دانشگاهی طراحی شده است. این آزمون جنبه های زبان آکادمیک را منعکس می‌کند و ارزیابی می‌کند که آیا شما آماده شروع آموزش یا مطالعه به زبان انگلیسی هستید یا خیر.
 • آیلتس عمومی یا جنرال: برای سنجش مهارت زبان انگلیسی شما در یک زمینه عملی و روزمره طراحی شده است. این آزمون هم موقعیت‌های محل کار و هم موقعیت‌های اجتماعی را منعکس می کند.
  آزمون مناسب برای شما بستگی به این دارد که هدف شما تحصیل یا کار در کشور انتخابی شما باشد.

 

زمان بندی اجزای آزمون آیلتس

 • Academic Reading: 60 min
 • Academic Writing: 60 min
 • Listening: 40 min
 • Speaking: 11 – ۱۴ min
 • General Training Reading: 60 min
 • General Training Writing: 60 min

 

فرایند اجرای آزمون آیلتس

یادتان باشد که در روز امتحان ابتدا به سوالات listening سپس به قسمت reading  و در آخر به بخش writing مراجعه کنید.تاریخ و ساعت برگزاری امتحان speaking  دوازده روز قبل از امتحان به شرکت کنندگان اعلام می شود توجه داشته باشید که تمامی موارد باید با مداد نوشته شود و شما مجاز به استفاده از خودنویس و یا خودکار را ندارید.

 

چه چیزی آیلتس را متمایز می کند؟

آزمون آیلتس بیش از ۳۰ سال است که استانداردهای آزمون زبان انگلیسی را تعیین می‌کند. بیش از ۱۱۰۰۰ سازمان در بیش از ۱۴۰ کشور در سراسر جهان به آن اعتماد دارند. این بدان معناست که وقتی در آزمون آیلتس شرکت می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که نتیجه توسط مؤسسه آموزشی، کارفرما، نهاد حرفه‌ای یا دولتی که باید مهارت زبان انگلیسی شما را تأیید کند، مورد قبول واقع می‌شود. دولت های استرالیا، کانادا، نیوزلند و بریتانیا همگی به آیلتس در هنگام رسیدگی به درخواست های مهاجرت اعتماد دارند.

مهارت های آیلتسنکاتی در مورد آزمون آیلتس

آزمون مصاحبه یک هفته قبل از امتحان تا روز آزمون کتبی برگزار می شود که به اطلاع داوطلبان می رسانند(در بعضی موارد آزمون بعد از امتحان کتبی می‌باشد). به فاصله ۱۰ یا ۱۲ روز قبل از امتحان کتبی برای شما ایمیلی با محتوای تعیین آزمون مصاحبه ارسال می شود و پس از آن داوطلبان می توانند روز آزمون خود را با توجه به برنامه شخصی خود انتخاب کنند. در طول آزمون آرامش خود را حفظ کنید و با اعتماد به نفس بالا به سوالات پاسخ دهید. انتخاب نوع آزمون مناسب بین نوع‌های آکادمیک و عمومی آزمون آیلتس تفاوت‌هایی وجود دارد. برای انتختب آزمون مناسب خود حتما با اساتید ایستگاه زبان مشورت کنید.

 1. ارزیابی مهارت‌های شنیداری: در بخش شنیداری، وظایف مختلفی ارائه می‌شود که نیازمند توجه و گوش‌سپاری دقیق هستند. اهمیت گوش دادن دقیق و دست‌یابی به جزئیات در این بخش بیان می‌شود.
 2. ارزیابی مهارت‌های خواندن: این بخش شامل انواع مختلفی از سوالات خواندن است. تکنیک‌هایی نظیر سرعت‌خوانی، اسکن و خواندن عمیق برای درک مطلب توضیح داده می‌شوند.
 3. ارزیابی مهارت‌های نوشتن: ساختار و وظایف آزمون نوشتن برای نوع‌های آکادمیک و عمومی مورد بررسی قرار می‌گیرند. اهمیت دستور زبان، واژگان و ارتباط در نوشتن به خوبی تشریح می‌شود.
 4. ارزیابی مهارت‌های مکالمه: بخش مکالمه از آزمون شامل سه قسمت: معرفی، نوبت صحبت طولانی و گفت‌وگو است. استراتژی‌هایی برای افزایش اعتماد به نفس و ارائه مطمئنانه مورد تبیین قرار می‌گیرند.

نکات روز آزمون آیلتس نکات مهمی که باید در روز آزمون رعایت شوند، از جمله چه کارها و چه نکته‌هایی جلوگیری از مشکلات در طول آزمون می‌کنند. امتیازدهی و تفسیر نمرات مقیاس بندی و امتیازدهی در آزمون آیلتس توضیح داده می‌شود. چگونگی محاسبه نمرات هر بخش و تفسیر نمرات برای اهداف مختلف توضیح داده می‌شود.

۵/۵ - (۱۳ امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*