ایستگاه زبان

آمادگی برای آزمون آیلتس در خانه

آمادگی برای آزمون آیلتس در خانه

آمادگی برای آزمون آیلتس در خانه این امکان را به شما می‌دهد تا از صرف هزینه‌های زیاد برای آزمون مجدد و کلاس های خصوصی جلوگیری کنید. بسیاری از ما به گواهینامه‌های بین المللی زبان‌های خارجی مثل IELTS یا TOEFL نیاز داریم. برخی برای کار، تحصیل، مهاجرت و برخی فقط برای خودمان. مهم نیست به کدام مدرک نیاز دارید. آیلتس، تافل، دولینگو و دیگر مدارک بین المللی، استراتژی آمادگی برای این امتحانات تقریباً یکسان خواهد بود. در این مقاله به شما نکات و ترفندهایی گفته‌ایم که به شما کمک می‌کند مسیر خود را انتخاب کرده و امتحان مورد نیاز را با موفقیت پشت سر بگذارید.

IELTS فقط یک آزمون معمولی نیست، آیلتس برای برخی ممکن است دروازه ای به سوی یک زندگی جدید باشد، ممکن است تنها مانع برای سفر به یک کشور توسعه یافته یا گرفتن بورسیه تحصیلی خاص باشد. ممکن است نردبان باشد، نردبانی که یکبار از آن بالا میروی تا زمانی که بهشت را در مقابل خود ببینی. این آزمون جهانی مورد تایید بسیاری از مراجع و دانشگاه‌هاست و اکنون که به اینجا رسیدید و این مقاله را مطالعه می‌کنید، به احتمال زیاد می‌خواهید آمادگی برای آزمون آیلتس در خانه را امتحان کنید و زبان خود را بهبود ببخشید.

اگر به فکر تحصیل یا مهاجرت به خارج از کشور هستید، تسلط به زبان انگلیسی یکی از شروط دستیابی به این امر است و احتمالاً آزمون آیلتس یا تافل اولین و اصلی ترین گزینه شما برای اثبات شایستگی شما باشد.

IELTS چیست

آیلتس چیست؟

آزمون بین المللی زبان انگلیسی و یک آزمون استاندارد بین المللی مهارت‌های زبان برای افراد غیر بومی است. اولین آزمون آیلتس در سال ۱۹۸۹ پس از میلاد گرفته شد و در حال حاضر یکی از بهترین آزمون‌های زبان انگلیسی در جهان است. آزمون IELTS به چهار بخش اصلی تقسیم می شود:

 1. بخش تست شنیداری (۳۰ دقیقه)
 2. بخش آزمون کتبی (۶۰ دقیقه)
 3. بخش امتحان شفاهی (۱۱-۱۴ دقیقه)
 4. بخش تست ریدینگ عمومی (۶۰ دقیقه)
 5. بخش ریدینگ آکادمیک (۶۰ دقیقه)

قبل از اینکه به اطلاعات دقیق تر در مورد آزمون آیلتس بپردازیم، اجازه دهید با اطلاعاتی در مورد آن آشنا شویم تا متوجه شوید که چگونه این آزمون یک آزمون مهم و شناخته شده در جهان است (همه اطلاعات از منابع معتبر است).

 • در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳ میلیون نفر در سراسر جهان در آزمون آیلتس شرکت کردند.
 • این آزمونی است که توسط بیش از ۱۰۰۰۰ دانشگاه و موسسه آموزشی در سراسر جهان تایید شده است.
 • این آزمون مورد تایید تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزشی در بریتانیا و استرالیا می‌باشد.
 • این تنها آزمون زبان تایید شده برای اخذ ویزای بریتانیا است.
 • آزمون آیلتس در سال ۱۹۸۹ آغاز شد، به این معنی که اکنون نزدیک به ۳۰ سال از عمر آن می‌گذرد.
 • بیش از ۱۲۰۰ مرکز معتبر در سراسر جهان وجود دارد که می‌توان در آنها آزمون داد.

آزمون آیلتس وابسته به سه نهاد رسمی است که در سرتاسر جهان، نظارت و اجرا می‌شود، اولین مورد، شورای بریتانیا، سازمان بریتانیایی متخصص در زمینه فرصت‌های فرهنگی و آموزشی بین المللی است که در بیش از ۱۰۰ کشور در سراسر جهان شعبه دارد.

در مورد دومین نهادی که آزمون‌های آیلتس را برگزار می‌کند، «IDP Education» است که یک مؤسسه استرالیایی با ۸۹ مرکز در سراسر جهان است که به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در استرالیا و چندین کشور دیگر کمک می‌کند. سوم «Cambridge Assessment English» است. از دانشگاه کمبریج انگلستان که بعد از دانشگاه آکسفورد دومین دانشگاه پیشرو در جهان غرب است.

آمادگی برای آزمون آیلتس

انواع آزمون آیلتس

به طور کلی آزمون آیلتس دو نوع است. آزمون آیلتس آکادمیک و آزمون آیلتس جنرال. آزمون آکادمیک برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس را دارند و یا برای کسانی که می‌خواهند در رشته تخصصی خود مانند مهندسی، دکتری و فنی مدرک بگیرند مناسب است. آزمون جنرال آیلتس برای افرادی است که قصد تحصیل، کار یا تدریس به زبان انگلیسی را دارند و می‌خواهند به استرالیا، کانادا، نیوزلند یا انگلیس مهاجرت‌کنند.

 

چک لیست سریع آمادگی برای آزمون آیلتس

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که زبان آموزانی که می‌خواهند برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند و نیاز به مدرک آیلتس دارند این است: چگونه برای آزمون آیلتس سریع آماده شویم؟ حقیقتاً، پاسخ به این سؤال برای هر فردی که این مقاله را می‌خواند متفاوت خواهد بود، که ارائه یک راه‌حل واحد، که به همه کمک کند را برای ما دشوار می‌کند. با این حال، آنچه می توانم بگویم این است که چگونه به درستی برای امتحان آماده شویم! ابتدا چک لیست زیر را مشاهده کنید و در ادامه تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 • با فرمت و شکل برگزاری آزمون آیلتس آشنا شوید
 • با نحوه نمره دهی در آزمون آیلتس آشنا شوید
 • خود را با زبان انگلیسی احاطه کنید
 • برای آمادگی امتحان یک برنامه عملی خوب تهیه کنید
 • یک دوره آموزشی خوب مشاهده کنید
 • نمونه سوالات امتحانی را تمرین کنید
 • مهارت های آیلتس خود را کامل کنید
 • سطح آمادگی خود را بررسی کنید
 • برای شرکت در آزمون آیلتس ثبت نام کنید

 

مدت اعتبار آزمون آیلتس چقدر است؟

آزمون‌های زبان مختلف برای اغلب کشورها و موسسه‌های دانشگاهی فاقد مدت اعتبار هستند، اما آزمون آیلتس دوسال اعتبار دارد. البته این مدت زمان در کشورهای معینی متفاوت است.

آیا آزمون آیلتس سخت است؟

خیلی هم ساده است. اطلاعات زیادی درباره این آزمون وجود دارد و دانش آموزان نمی‌دانند به چه منابعی می‌توانند اعتماد کنند. آیلتس ممکن است ماه‌ها (گاهی سال‌ها!) کار سخت و میلیون ها تومان شهریه و هزینه‌های آزمون دربر داشته باشد. بنابراین فشار زیادی برای دریافت آن در نوبت اول وجود دارد. با این حال اگر به این ۳ نکته دقت کنید حتما می‌توانید در آزمون قبول شوید.

 1. سطح عمومی زبان انگلیسی خود را ارتقا دهید
 2. مهارت‌های آزمون دادن خود را بهتر کنید
 3. نحوه برگزاری آزمون را بدانید

آزمون آیلتس اساساً یک آزمون زبان انگلیسی است، بنابراین، هر چه سطح زبان انگلیسی شما بالاتر باشد، نمره شما بهتر می‌شود. اگر سطح زبان انگلیسی شما به اندازه کافی بالا نباشد، فقط مطالعه مهارت‌های آزمون آیلتس و شرکت در آزمون‌های تستی کافی نخواهد بود.

 

سطح خود را به درستی تعیین کنید

متأسفانه بسیاری از ما هنگام تعیین سطح زبان انگلیسی اشتباه می‌کنیم. برای ارزیابی صحیح سطح خود، باید در یک آزمون استاندارد تعیین سطح زبان انگلیسی شرکت کنیم که مرتبط با آزمون‌های بین المللی زبان خارجی نیز باشد. شاید قبل از شرکت در آزمون، لازم باشد بدانیم که شایستگی گرفتن مدارک بین المللی را داریم یا خیر. به خاطر داشته باشید که سطح انواع فعالیت های گفتاری (خواندن، صحبت کردن، نوشتن و گوش دادن) به ندرت با هم منطبق است. بنابراین وظیفه شما این است که آزمون را در همه جنبه ها کار کنید و بفهمید کجا عقب هستید و کجا ممکن است جلوتر باشید.

محتوای آزمون آیلتس

اطلاع از محتوای آزمون

مرحله بعدی تحلیل محتوای دوره آموزشی است. شما باید چندین کتاب یا دوره آموزش زبان بخرید و ببینید چه چیزی برای آماده شدن برای یک امتحان خاص ارائه می دهند تا یک ایده کلی از آزمون به دست آورید. البته باید از مدت زمان امتحان و قسمت های آن، شرایط تست (یک یا دو گوش دادن)، انواع سوالات هنگام تست مهارت ریدینگ و … نیز مطلع باشید. در اینصورت آمادگی برای آزمون آیلتس در خانه راه مناسبی برای شماست. البته شاید اگر با یک معلم کار کنید سریعتر به نتیجه برسید.

 

زمان مورد نیاز آمادگی برای آزمون آیلتس

شما باید محاسبه کنید که چقدر طول می کشد تا برای امتحان آماده شوید. البته، این به سطح عمومی زبان و سطح شما در انواع فعالیت های گفتاری بستگی دارد. بنابراین، در اینجا نه تنها زمان آماده سازی، بلکه زمان تسلط بر تاکتیک ها و راهکارهای جدید مربوط به امتحان، مطالعه عناصر واژگانی و دستوری زبان و غنی‌سازی دایره لغات ضروری است. اغلب، یک سال طول می کشد تا به طور جدی برای آزمون آماده شوید.

 

تعیین هدف واقع بینانه

کلمه کلیدی در اینجا “واقع بینانه” است. بین نتیجه‌ای که می‌خواهید و نتیجه‌ای که به طور واقع بینانه به دست خواهید آورد تفاوت زیادی وجود دارد. آماده‌سازی مؤثر به شما کمک می‌کند تا موفق شوید و تضمین می‌کند که بهترین نتیجه‌ای را که می‌توانید به دست آورید. اما معجزه را تضمین نمی‌کند.

اگر فقط یک هدف بزرگ برای خود تعیین کنید، یعنی “آمادگی برای آزمون آیلتس“، پس رسیدن به آن برای شما بسیار دشوار خواهد بود. لازم است اهداف خاصی در ارتباط با آمادگی برای یک امتحان خاص تعیین شود. به عنوان مثال، با انجام تعداد مشخصی از تست‌ها یا با تمرین انواع مختلف فعالیت گفتاری. اگر در آخرین مرحله آمادگی هستید، بسیار مهم است که بتوانید در مدت زمان تعیین شده برای امتحان سلامتی خود را حفظ کنید.

 

بر مهارت های آیلتس مسلط شوید

آزمون آیلتس از چهار بخش رایتینگ (Writing)، مکالمه (Conversation)، ریدینگ (Reading) و شنیداری (Listening) تشکیل شده است. هر یک از این بخش‌ها شامل سؤالات مختلفی است و هر کدام مهارت خاصی دارند که شما باید آن را کسب کنید. به عنوان مثال، دانش آموزان دانشگاهی می‌توانند انتظار داشته باشند که یکی از هفت نوع مختلف سوال را در اولین بخش آزمون ببینند. هر یک از این انواع مختلف سوالات به مهارت‌های متفاوتی نیاز دارند.

تست‌های Listening و Reading هر کدام شامل بیش از ۱۰ نوع سوال مختلف است. باز هم، همه این سؤالات مستلزم یک استراتژی و مجموعه مهارت متفاوت است. اکثر آمادگی برای آزمون آیلتس باید صرف یادگیری این مهارت‌ها شود و زمانی که با سطح بالای زبان انگلیسی ترکیب شود، باید نمره بالایی به دست آورد. یادگیری این مهارت‌ها به اندازه یادگیری خود زبان طول نمی‌کشد، اما زمان زیادی می برد. اکثر مدارس توصیه می‌کنند ۲ تا ۳ ماه برای یادگیری این مهارت‌ها وقت بگذارید. برای درک بهتر مهارت شنیداری می‌توانید یادگیری زبان انگلیسی با پادکست را امتحان کنید.

هنگام انجام تمرین خواندن و شنیداری بهتر است بلافاصله خواندن متن را شروع نکنید، بلکه ابتدا سوالات را بخوانید و زیر کلمات کلیدی آن خط بکشید. این کار یافتن پاسخ سوالات را در متن چاپی یا گفتاری برای شما آسان‌تر می‌کند. ما می‌توانیم همین کار را در قسمت یک دستورالعمل انجام دهیم. زیرا وظایف خاصی را ارائه می‌دهد که باید آنها را دنبال کنید. هنگام خواندن متون، نباید روی واژگان ناآشنا تمرکز کنید، بلکه باید سعی کنید کلمات جدید را از محتوای متن متوجه شوید.

آمادگی برای آزمون IELTS

محیط زبان برای آمادگی آزمون آیلتس

وظیفه شما این است که خود را با زبان احاطه کنید. کامپیوترها، تلفن‌ها و تبلت‌های خود را به زبان انگلیسی تنظیم کنید، به موسیقی و پادکست انگلیسی گوش دهید، متن‌های مختلف را بخوانید، بازی‌های رایانه‌ای را به زبان انگلیسی انجام دهید، با سخنرانان بومی ارتباط برقرار کنید و غیره. همچنین دیدن فیلم و سریال هم کمک زیادی می‌کند تا شما در زبان غوطه‌ور شوید. مثلاً اگر علاقمند به دیدن سریال‌های طنز هستید یادگیری زبان انگلیسی با سریال فرندز کمک فوق العاده به شما خواهد کرد.

 

پارتنر زبان یا معلم خصوصی

بهترین راه برای فعال کردن زبان این است که یک شخص دیگر که زبان انگلیسی را مسلط است پیدا کنید. می‌توانید با او به زبان فارسی صحبت کنید و او با شما به زبانی که در حال یادگیری آن هستید صحبت کند. اگر تبادل زبان به طور منظم برگزار شود، موفقیت در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس تضمینی است! موثرترین استراتژی برای آمادگی آیلتس این است که نقاط ضعف خود را کشف کنید، کنار بروید و روی آنها کار کنید و سپس برگردید و کار خود را توسط یک معلم با تجربه آیلتس ارزیابی کنید. سپس آنها می‌توانند به شما بگویند که آیا پیشرفت کرده‌اید یا نه و سپس به شما توصیه می‌کنند که روی چه چیزی تمرکز کنید.

اهمیت لهجه در آزمون زبان

جمع بندی یا خلاصه نویسی

خلاصه نویسی بسیار مهم است. یکی از سخت‌ترین قسمت‌های آزمون آیلتس قسمت نوشتاری و همچنین توانایی تحلیل ذهن زبان‌آموز است. برای تقویت مهارت‌نوشتاری یا رایتینگ می‌توان به یک روش عالی و ساده در این زمینه اشاره‌ کرد که در نهایت با تمرکز روی این مهارت در بخش‌های دیگر هم می‌توان قوی شد و سرعت یادگیریتان افزایش می‌یابد.

برای این کار، هر زمان که دو یا سه پاراگراف از زبان را خواندید، نظر خود را به انگلیسی در مورد این پاراگراف ها بنویسید و متن اصلی را نیز خلاصه کنید. همیشه یک فضای خالی در کنار یادداشت‌های دفترچه یادداشت خود بگذارید و تفسیر خود را از این موضوع بنویسید. سپس هم‌زمان با خواندن مجدد، همان پاراگراف و متن خودتان را مرور کنید. خلاصه نویسی  علاوه بر کمک کردن به شما برای جمله سازی مطالب مورد نظرتان به بهتر ثبت شدن موضوع در ذهنتان نیز کمک بسیاری می‌کند.

 

دایره لغات خود را گسترش دهید

دایره لغات خود را بخصوص در موضوعات کلیدی آیلتس مانند کار، تحصیل، گرایش‌های‌اجتماعی، رسانه، سفر و گردشگری و محیط زیست گسترش دهید.

نکات یادگیری لغت

 • تا حد امکان بخوانید. اگر به کلمه‌ای برخورد کردید که معنی آن‌ را نمی‌دانید، آن را یادداشت کنید یا جستجو کنید.
 • از فرهنگ لغت استفاده کنید. بسیاری از مرورگرها دارای فرهنگ لغت هستند، بنابراین اگر در حال مطالعه آنلاین هستید، ممکن است بتوانید برای جستجوی کلمه روی آن کلیک راست کنید.
 • به راه هایی برای به خاطر سپردن کلمات فکر کنید.  مثلا آیا در زبان مادری شما مانند یک کلمه به نظر می‌رسد؟ (در ذهن خود آنرا شبیه سازی کنید.)
 • به یاد داشته باشید که کلمات اغلب با کلمات دیگر استفاده می‌شوند. سعی کنید این “ارتباطات” را یاد‌بگیرید.

 

آیا لهجه من مهم است؟

زبان‌آموزان اغلب نگران داشتن لهجه مناسب برای آمادگی آزمون زبان انگلیسی هستند. با این حال، این نباید بزرگترین نگرانی زبان‌آموز باشد. آنچه آنها به آن علاقه دارند قابل فهم بودن شماست. آیا آنها می‌توانند حرف شما را بفهمند؟ خواه لهجه انگلیسی هندی داشته باشید، یا لهجه سنگاپوری، ممتحن چندان به لهجه توجه ندارد، اما آیا آنها می‌توانند درک کنند که شما چه می‌گویید؟ بسیاری از دانشجویان وقت خود را صرف تکمیل لهجه آمریکایی برای آمادگی آزمون زبان انگلیسی می‌کنند، اما این بهترین سرمایه‌گذاری در زمان شما نیست. شما باید سعی کنید قابل فهم صحبت کنید، مطمئن باشید لهجه آخرین چیزی است که اهمیت دارد.

اسپیکینگ آیلتس

چگونه برای اسپیکینگ آیلتس آماده شویم

آزمون شفاهی یک مؤلفه مهم برای موفقیت در آیلتس است. این بخش توانایی صحبت کردن یک زبان خارجی را روان، صحیح و زیبا ارزیابی می کند. همچنین مهم است که بتوانید افکار خود را به وضوح بیان کنید و مکالمه با همکار خود را حفظ کنید. آمادگی برای اسپیکینگ آیلتس نیاز به یک رویکرد استراتژیک برای بهبود مهارت های زبانی و همچنین ایجاد اعتماد به نفس شما دارد.

فرمت آزمون اسپیکینگ آیلتس

اسپیکینگ آیلتس از ۳ بخش تشکیل شده است: یک بخش مقدماتی، یک ارائه شفاهی کوتاه در مورد یک موضوع معین و بحث در مورد موضوع با ممتحن. 

در قسمت اول سوالات کلی در مورد شما، زندگی روزمره، سرگرمی‌ها، علایق و غیره از شما پرسیده می‌شود. این بخش حداکثر ۵ دقیقه طول می‌کشد.
در قسمت دوم یک کارت نشانه با موضوعی به شما داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود در مورد آن صحبت کنید. شما یک دقیقه فرصت دارید تا پاسخ خود را آماده کنید. هدف این بخش ارزیابی توانایی شما در صحبت کردن با جزئیات در مورد یک موضوع است.
بخش پایانی شامل این است که ممتحن از کارت سوالات دقیق مرتبط با موضوع را از شما می‌پرسد. این بخش برای ارزیابی توانایی شما در بیان نظر، تجزیه و تحلیل مشکلات و بحث در مورد پایان نامه ها طراحی شده است.
آزمون اسپیکینگ آیلتس معمولا در محیطی دوستانه برگزار می‌شود. ممتحن تسلط، واژگان، گرامر، تلفظ، انسجام و توانایی شما در پاسخگویی موثر به سوالات را ارزیابی می‌کند. مهم است که با اطمینان، واضح و روان صحبت کنید. نشان دادن دایره لغات گسترده و توانایی استفاده از ساختارهای دستوری در زبان گفتاری نیز بر نمره نهایی تأثیر می‌گذارد.

امتیاز نهایی بر اساس معیارهای زیر است:

 1. روان بودن گفتار 
 2. گستردگی دایره لغات
 3. دستور زبان
 4. تلفظ صحیح
 5. توانایی ساختن منطقی جملات

 
تسلط و انسجام فاکتورهای کلیدی هستند که در آزمون اسپیکینگ آیلتس ارزیابی می‌شوند. برای بهبود آنها به طور منظم صحبت کردن به زبان انگلیسی را تمرین کنید. به عنوان مثال، یک دوست خارجی پیدا کنید یا در رویدادهایی برای افرادی که می‌خواهند به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند شرکت کنید. 

اگر تمایل و توانایی دارید، به یک تالار گفتگو بپیوندید یا در یک آزمون تمرینی شرکت کنید. در طول مکالمه، بر بیان منطقی و منسجم افکار خود با استفاده از نشانگرها و انتقال مناسب گفتمان تمرکز کنید.

آنچه به شما کمک می‌کند این است که با اضطراب کنار بیایید و فکر کنید. این می‌تواند نفس عمیق، جملات تاکیدی یا جاکلیدی ضد استرس باشد. خودتان را تشویق کنید و خود را برای موفقیت آماده کنید. به یاد داشته باشید که نگرانی طبیعی است.

در طول امتحان واقعی، به یاد داشته باشید که با سرعت طبیعی صحبت کنید و تماس چشمی را با ممتحن حفظ کنید. سعی کنید روی کاری که در دست دارید تمرکز کنید و تسلیم افکار منفی یا شک به خود نشوید. در تعاملات خود با ممتحن مثبت و مطمئن باشید.

برای بهبود تلفظ، بیشتر به سخنرانان انگلیسی گوش دهید. این می‌تواند ویدیوهایی سخنرانی، تماشای فیلم، برنامه‌ها، کتاب‌های صوتی باشد. قالبی را انتخاب کنید که برای شما مناسب باشد و ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز را به گوش دادن اختصاص دهید. هنگام گوش دادن به استرس و لحن توجه کنید. می‌توانید از دوره آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش CLT برای موفقیت استفاده کنید.

روی صداهای خاص کار کنید. روی صداهای پیچیده انگلیسی که ممکن است در زبان مادری شما وجود نداشته باشد تمرکز کنید. چرخاندن زبان را تمرین کنید، کلمات یا عباراتی که حاوی این صداها هستند را تکرار کنید. تمرین ساده دیگری که به شما کمک می کند برای مکالمه آیلتس آماده شوید: به طور منظم متون انگلیسی را با صدای بلند بخوانید. این به شما کمک می کند تلفظ، روان و ریتم گفتار خود را بهبود ببخشید. شما باید با متون ساده کوچک شروع کنید و به تدریج به سمت مواد پیچیده تر بروید.

آمادگی برای اسپیکینگ آیلتس نیاز به تمرین منظم و یک رویکرد سیستماتیک دارد. دانستن نحوه عملکرد امتحان و تمرین سوالات به شما کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن آماده شوید. با رعایت نکات بالا، می‌توانید یک برنامه آماده سازی دقیق ایجاد کنید و عوامل موثر بر نمره نهایی را از دست ندهید. استفاده از منابع موجود و برنامه‌ریزی موثر برای زمان آماده سازی آزمون به شما کمک می‌کند تا در آزمون با نمره بالا موفق شوید.

 

آزمون های تمرینی آیلتس

یکی از اقدامات مهمی که هر فردی که می خواهد در این آزمون شرکت کند این است که قبل از شوکه شدن از آزمون واقعی، خود را در خانه محک بزند و عملکرد خود را از طریق تست‌های تجربی که می‌تواند از طریق برخی کتاب های تخصصی پیدا کند، مانند کتاب‌های Cambridge IELTS که شامل تست‌های نمونه حل شده است.

راه دیگر دریافت آزمون‌های عملی از طریق وب سایت‌های تخصصی است، در وب سایت رسمی آیلتس نمونه سوالات در قالب فایل های PDF قابل دانلود ارائه شده است. شرکت در آزمون آیلتس به ویژه در توسعه مهارت واکنش سریع هنگام شرکت در آزمون مفید است، زیرا یکی از مشکلات اصلی در آزمون آیلتس مسئله زمان است.

ielts.org وب سایت رسمی آزمون آیلتس است که حاوی اطلاعاتی به زبان انگلیسی در مورد همه چیز مربوط به آزمون است که در آن با تقسیم بندی و نمرات آزمون آشنا می‌شوید و همچنین نمونه سوالات را به صورت فایل PDF دریافت می‌کنید.

 

نکات کلیدی روز آزمون IELTS

شما اکنون برای آزمون خود آماده هستید و تمام آمادگی ها برای آزمون آیلتس شما کامل شده است. در اینجا یک چک لیست وجود دارد تا مطمئن شوید که در روز آزمون بهترین عملکرد خود را دارید.

 • زود به رختخواب برو. به خواب زیادی نیاز خواهید داشت.
 • یک صبحانه خوب بخورید. بیشتر از حد معمول غذا بخورید تا احساس خستگی و گرسنگی نکنید. پروتئین‌ها و چربی‌ها بهتر از کربوهیدرات‌های ساده هستند.
 • لباس راحت بپوشید. اکنون زمان آن نیست که حس مد خود را به رخ بکشید.
 • همراه داشتن گذرنامه و مدارک ضروری را فراموش نکنید.
 • مطمئن شوید که می‌دانید مرکز آزمون کجاست و چگونه می‌توانید به آنجا بروید. (برای آزمون حضوری)
 • زودتر به مرکز آزمون مراجعه کنید. تمام آمادگی های آیلتس خود را با تاخیر کردن دور نریزید.
 • مقداری آب و مقداری غذا یا نوشیدنی شیرین همراه داشته باشید.
 • نترسید. استرس طبیعی است. از این انرژی عصبی برای تمرکز استفاده کنید، اما اجازه ندهید که شما را کنترل کند.
 • اگر به چیزی نیاز دارید، کمک بخواهید از کارکنان نترسید. آنها آنجا هستند تا به شما کمک کنند.

قبولی در آزمون آیلتس

اگر منظور آزمون‌گیرنده را نفهمیدم چی؟

در این حالت زبان‌آموزان اجازه دارند برای روشن شدن موضوع سوالاتی را از آزمون‌گیرنده بپرسند. تعدادی از سوالات مختلف که زبان آموزان می‌توانند بپرسند را برای شما نوشته‌ایم:
در آزمون زبان انگلیسی، اگر امتحان گیرنده سوالی به شما می‌دهد و شما فقط آن را متوجه نمی‌شوید، می‌توانید از او بخواهید سوال را تکرار کنند. یا اگر کلمه‌ای وجود دارد که آن را نمی‌فهمید و این یک تست گفتاری است که سوال ثابتی ندارد (مانند سخنرانی آیلتس قسمت سوم)، می‌توانید از آزمون‌گیرنده بخواهید سوال را به شیوه‌ای ساده‌تر دوباره بیان کند. راه دیگر این است که از امتحان گیرنده به فرم اینکه منظورتان چه چیزی است؟ سوال بپرسید.

مثلاً اگر سوالی از شما به عنوان، مشكلی را در مورد سیستم آموزشی كشور خود توصیف كنید پرسید. شما ممکن است بگویید، آیا منظورتان این است که من چیزی را که دولت اخیراً به آن اشاره کرده است، خلاصه کنم؟ حتی اگر سوال را نفهمیدید، اگر سوال کنید منظورتان ….. است، هنوز در حال صحبت هستید و شما به ممتحن نشان می‌دهید که می‌توانید از زبان استفاده کنید و سوال کنید.

آماده بودن یکی از راه‌های غلبه بر ترس از شرکت در آزمون گفتاری است. با ساختار آزمون زبان انگلیسی آشنا شوید و موضوعات مختلفی را که در این زمینه قرار خواهد گرفت، درک کنید. همچنین آگاهی از ضوابط و معیارها نیز مهم است.

آخر دنیا نیست!

درک این نکته بسیار مهم است که اگر امتحان را قبول نشوید، در بدترین حالت ضربه‌ای به اعتماد به نفس شما و از دست دادن پول خواهد بود. نتایج آزمون تحت تأثیر عوامل زیادی است که برخی از آنها ذهنی هستند. اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، طبیعتاً رفاه حال آزمون شونده است. شما همیشه می‌توانید دوباره امتحان دهید، هیچ ایرادی ندارد. این که در امتحان مردود شده‌اید به این معنی نیست که شما ناامید هستید، ناتوان هستید، به این معنی نیست که شما به اندازه کافی سخت کوش نیستید. فقط اینبار نشد، همین. با این فکر و با این نگرش است که باید به امتحان بروید. این بدان معنا نیست که نباید تلاش کرد و مبارزه کرد، بلکه نباید دچار استیصال شد، زیرا این امر می‌تواند عواقب روانی جدی، به ویژه نفرت از زبان و فرهنگ مورد مطالعه را به همراه داشته باشد که کاملاً غیرقابل قبول است.

در عصر اینترنت و محتوای دیجیتال، مسیر یادگیری و حرفه‌ای شدن برای هرکسی که خواهان برتری و موفقیت است، روشن و آسان شده است. اما به شرطی که راه را تا آخر طی کند، با جدیت در آن پیش برود. تعهد باید از درون خودت نشات بگیرد هیچ قاضی جز خودت وجود ندارد.

نکات نهایی آمادگی برای آزمون آیلتس

با خواندن و مرور تجربیات دیگران و توصیه‌های اساتید، محتوای متنی و تصویری زیادی توسط افرادی که در این آزمون شرکت کرده‌اند ارائه شده می‌توانید تجربه خود را بالاتر ببرید. به زبان فارسی و زبان انگلیسی، به شما توصیه می‌کنم برخی از تجربیات را ببینید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که (تجربه آیلتس من) را در گوگل تایپ کنید و نتایج زیادی خواهید دید.

دروس و نکات مربوط به آزمون آیلتس را به زبان انگلیسی تماشا کنید، این روش مزیتی مضاعف دارد، اولی در خود محتوا و دومی در گوش دادن به زبان انگلیسی است که توسعه مهارت شما را به همراه خواهد داشت.

صبور باشید و عجله نکنید. دوستی دو سال از عمر خود را صرف قبولی در آزمون آیلتس کرد تا بتواند نمره بالایی را که پشتیبان رزومه او باشد و تحصیلات عالی خود را تکمیل کند بگیرد، چندین بار در این آزمون شرکت کرد. هربار نمره او نیم نمره افزایش می‌یابد و گاهی اوقات مثل قبل باقی می‌ماند همانطور که هست.

طبق یک برنامه پیش بروید و به آن متعهد باشید. قبلاً توصیه‌های فوق العاده‌ای برای برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه کنید. ممکن است فردی هفته به هفته به این فکر کند که در حال پیشرفت است ولی در واقع به جای خود ایستاده است. بنابراین باید برنامه یا زمانبندی و مکانیزمی برای نظارت داشته باشید. مسئولیت پذیری، به عنوان مثال، شما فعالیت‌هایی را که هر روز انجام می دهید برای خود تعریف می کنید و سپس قبل از خواب خود را مسئول می دانید (مثلاً یک ساعت یادگیری زبان انگلیسی، یک ساعت گوش دادن و نیم ساعت مطالعه و غیره).

در پایان از همه عزیزانی که قبلاً در آزمون IELTS شرکت کردند و یا تجربه‌ای از نحوه مطالعه و آمادگی شرکت در آزمون دارند خواهشمندیم در بخش نظرات همین صفحه تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. از اینکه این مقاله را تا انتها خواندید از شما متشکریم. با آرزوی موفقیت شما در زندگی و همچنین آزمون های پیش رو.

۵/۵ - (۲۵ امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد