ایستگاه زبان

برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

قبل از شروع یادگیری، باید یک برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی تهیه کنید. مهم است که به طور کامل با این فرآیند همسو شوید. یک برنامه صحیح به شما کمک می‌کند زبان را به طور موثرتر یادبگیرید و از اشتباهات رایج جلوگیری کنید. بدون برنامه، احتمالاً به طور تصادفی شروع به مطالعه همه چیز می‌کنید، سعی می‌کنید تا حد امکان بیشتر یادبگیرید و به سرعت گیج می‌شوید.
با یک برنامه صحیح، به تدریج حرکت خواهید کرد، به طور صحیح پیشرفت خواهید کرد و حتی کوچک‌ترین موفقیت‌ها را هم متوجه خواهید شد.

دو نوع زبان آموز انگلیسی وجود دارد، اولی کسی است که می‌خواهد اطلاعات بدون تلاش به دستش برسد. او ممکن است مشترک صفحات (اینستاگرام) و کانال‌های (تلگرام) باشد و آنچه را که برایش می‌آید بدون برنامه و استراتژی تماشا کند. این اطلاعات به راحتی قابل استفاده است، اما مشکل این است که به راحتی هم فراموش می‌شود، من نمی‌خواهم شما از این نوع زبان آموزان باشید. بلکه باید فردی باشید که خودش به سراغ اطلاعات می‌رود، که طبق یک برنامه مشخص، با استراتژی و با عزم راسخ پیش می‌رود، مانند رهبران. بد نیست از محتوای آموزشی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود بهره‌مند شوید، اما به آن تکیه نکنید.

 

چرا به برنامه نیاز دارید؟

ممکن است به نظر برسد که همه چیز حتی بدون یک برنامه مشخص خوب پیش می‌رود. با این حال، اغلب این تصور اشتباه است، زیرا در برخی مواقع، مثلا موقع گشت زدن در اینستاگرام و پیج‌های آموزش زبان اطلاعات زیادی وجود خواهد داشت که بدون برنامه‌ریزی یادگیری آن‌ها به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود. اگر می‌خواهید در بازه زمانی مناسب به موفقیت برسید، نمی‌توانید بدون برنامه کاری انجام دهید.
داشتن برنامه دقیق، یادگیری زبان انگلیسی را آسان تر می‌کند. با تقسیم یک کار بزرگ به چندین کار کوچک، دستیابی به نتایج ملموس برای شما آسان تر خواهد بود. یکی از مزایای اصلی برنامه، تعیین اهداف است که به شما ایده روشنی می‌دهد که از کجا شروع کنید و چگونه به جلو بروید. نوشتن یک برنامه با در نظر گرفتن ریتم زندگی خود به شما امکان می‌دهد زمان مناسب مطالعه را بدرستی انتخاب کنید.
برنامه ریزی به شما انگیزه می‌دهد! تلاش برای رسیدن به اهدافتان، شتاب لازم برای ادامه یادگیری را فراهم می‌کند، حتی زمانی که یادگیری در سطوح بالا سخت می‌شود. هرچه برنامه یادگیری زبان انگلیسی شما ساختارمندتر و منظم تر باشد، راحت تر و سریع تر به اهداف خود خواهید رسید.

 

هدف از یادگیری زبان انگلیسی

شاید بخواهید یادبگیرید که در مورد موضوعات روزمره صحبت کنید، انگلیسی را برای سفر یاد بگیرید، یا به زبان اصلی فیلم تماشا کنید. یا برنامه جدی‌تری دارید و برای یک امتحان بین‌المللی آماده شوید، به کشور دیگری مهاجرت، برای یک شغل رویایی مصاحبه کنید. به این فکر کنید که چرا به زبان انگلیسی نیاز دارید، چگونه از آن استفاده خواهید کرد، کجا، با چه کسی و با چه چیزی شروع به صحبت خواهید کرد. این هدف شما را مشخص خواهد کرد. اگر یادگیری مکالمه انگلیسی براتون اولویت داره و می‌خواهید خیلی سریع به مکالمات مسلط شوید بهتره از دوره آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش CLT استفاده کنید.

مرحله بعدی این است که هدف بزرگ را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید. به عنوان مثال، شما می‌خواهید یادبگیرید که چگونه ادبیات انگلیسی را یادبگیرید. با داستان‌های کوچک متناسب با سطح خود شروع کنید. مهم این است که هدف مشخص و قابل درک باشد تا بتوانید برای رسیدن به آن تلاش کنید. سعی نکنید همه چیز را یکباره یادبگیرید. به تدریج حرکت کنید، جلسات خود را کوتاه اما منظم نگه دارید و اینطوری یک برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی درست کنید.

یادگیری زبان انگلیسی به تنهایی و به صورت رایگان هدفی شایسته و کاملاً دست یافتنی است. با این حال، این هدف نیاز به فداکاری، پشتکار، برنامه‌ریزی و سخت‌کوشی دارد. برای به دست آوردن نتایج خوب باید تلاش زیادی کرد.

سطح زبان خود را مشخص کنید

برای شروع برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی، اولین قدم این است که بفهمید زبان انگلیسی شما در حال حاضر در چه سطحی است و در چه مهارت‌هایی ضعف دارید. شما می‌توانید با آزمون تعیین سطح انگلیسی سطح خود را تعیین کنید. این به شما کمک می‌‌کند تا بفهمید هنگام یادگیری به دنبال چه چیزی باشید: گرامر، واژگان یا تمرین مکالمه. خودتان را فریب ندهید و سعی نکنید از سطح فعلی خود عبور کنید. بهتر است نکاتی را که قبلاً یاد گرفته‌اید، تکرار کنید، حتی اگر به نظرتان خیلی ساده و خسته کننده برسد. همه اینها پایه محکمی برای آینده انگلیسی شماست.

برنامه ریزی روزانه

چگونه برای یادگیری زبان برنامه ریزی کنیم

بعد از اینکه نقاط ضعف خود را پیدا کردیم، زمان آن رسیده است که یک طرح برای برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی ایجاد کنیم. به این فکر کنید که چقدر در هفته می‌خواهید به تمرین اختصاص دهید و چه زمانی برای مطالعه راحت‌تر است. بر این اساس، یک طرح درس اولیه ایجاد کنید. به عنوان مثال، هفته‌ای سه بار به مدت یک ساعت گرامر را تمرین کنید، از طریق فیلم‌های زبان اصلی مهارت شنیداری را تمرین کنید. احتمالا خیلی از شما نمیدونید تاثیر دیدن فیلم و سریال بر تقویت زبان انگلیسی چقدر حائز اهمیت است.

روزی نیم ساعت لغت جدید یادبگیرید. در یک ماه، دایره لغات شما به طور قابل توجهی عالی می‌شود و در مکالمات می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری از لغاتی که یاد گرفتید استفاده کنید.

در برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی چیزی که مهم است، برنامه های خود را به بعد موکول نکنید. فهرستی از کارهای واقعی تهیه کنید، آن را در یک مکان در جلوی چشم خودتان قرار دهید و شروع کنید. اگر نمی‌توانید وقت زیادی بگذارید با حداقل ۱۵ دقیقه در روز شروع کنید. “شروع خوب نیمی از نبرد است“.

با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که از این فرآیند بسیار لذت می‌برید و تلاش خود را برای بیشتر کردن زمان ۱۵ دقیقه خواهید کرد. ۱۵ دقیقه ذکر شده اساساً ترفندی برای به کار انداختن مغز شما است. بعد از ۳-۴ هفته مطالعه به یک عادت تبدیل می‌شود. اگر دارید انگلیسی را به تنهایی و بدون کمک آموزش می‌بینید توصیه می‌کنم مقاله یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس و معلم را مطالعه کنید.

زمانی که به برنامه خود عادت کردید، شروع به گسترش آن کنید. ساعاتی را که می‌توانید مطالعه کنید و اینکه دقیقاً چه کاری باید انجام دهید را تعیین کنید. لازم است آنقدر به روال خود عادت کنید که بدون تردید آن را “به طور خودکار” انجام دهید (مثلاً سوار ماشین خود شوید – پادکست را روشن کنید). به همین دلیل بسیار مهم است که از همان ابتدا دقیق در مورد اینکه چه زمانی و چه کاری انجام خواهید داد برنامه‌ریزی کنید. این روش ۵۰ درصد موفقیت را برای شما به ارمغان می‌آورد.

مدیریت زمان

مدیریت زمان در برنامه ریزی روزانه

می‌خواهم تا تابستان انگلیسی را یادبگیرم، آزمون آیلتس را قبول بشم و هنوز هم برای تماشای سریال‌های جدید وقت داشته باشم. ماموریت غیرممکن؟ برای خود اهداف کمتری تعیین کنید و ضرب الاجل‌های واقعی‌تری را انتخاب کنید، در این صورت این فقط یک موضوع بی اهمیت است. نکته اصلی این است که زمان را به درستی برای هر درس اختصاص دهید. مدیریت زمان در این امر به شما کمک خواهد کرد. 

ناتوانی در تخصیص صحیح زمان منجر به اهمال کاری می‌شود. به تعویق انداختن کارها به بعد منجر به استرس می‌شود. در نتیجه، وقت خود را تلف می‌کنید. معمولا دلایل عجیبی می‌آوریم. چون حالم خوب نبود کارم را به تعویق انداختم. من کار را به تعویق انداختم زیرا روحیه خوبی نداشتم. راز مدیریت زمان چیست؟ چگونه همه چیز را مدیریت کنید و به اهداف خود برسید؟ و چگونه این به شما در یادگیری زبان انگلیسی کمک می‌کند؟

در ابتدا فهرست کارهای خود را مشخص کنید. به طور معمول، مهمترین کارها در بالای لیست و کم اهمیت‌ترین آنها در پایین لیست قرار می‌گیرند. همچنین برای هر کاری مهلتی مشخص کنید تا بدانید کار تا چه زمانی باید انجام شود. اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که کارها را در نیمه راه رها می‌کنید حتما مقاله چگونه کاری را که شروع می کنیم به پایان برسانیم را مطالعه کنید.

کارهای خود را دسته‌بندی و اولویت‌بندی کنید. برای مثال، ممکن است یک ستون یا صفحه جداگانه با وظایف شخصی، وظایف کاری، ایده‌ها، برنامه‌ها و غیره داشته باشید. همه کارهایی که در این گروه‌ها قرار می‌گیرند: فوری، غیر فوری (اولویت پایین) را با تاریخ ثابت علامت‌گذاری کنید، به این ترتیب می‌دانید که ابتدا با چه چیزی مقابله کنید.

شروع به انجام کارهای لیست خود کنید. وقتی کار را بدون استراحت انجام می‌دهید، حفظ تمرکز و انگیزه سخت است. بنابراین استراحت بین کارها را فراموش نکنید. می‌توانید چرت بزنید، پیاده روی کنید یا مدیتیشن کنید. اگر خسته هستید بهتر است در پارک قدم بزنید.

 

اولویت در برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

برای تخصیص زمان، در نظر بگیرید که در حال حاضر اولویت شما چیست. چه مهارتی نیاز به تمرین بیشتر دارد؟ آیا ارزش دارد که به گرامر زمان بیشتری اختصاص دهید یا نقطه ضعف شما واژگان است؟ شما می‌توانید اینگونه اولویت‌بندی کنید:

 1. یادگیری کلمات جدید
 2. یادگیری الگوهای مکالمه
 3. یادگیری گرامر
 4. خواندن و نوشتن

اگر هدف شما این است که به زودی به خارج از کشور بروید، این یک نمونه از اولویت‌بندی صحیح است. در آنجا باید اول از همه یادبگیرید که صحبت کنید و متوجه شوید. وضعیت استاندارد برای دانش‌آموزان فارسی زبان این است: همه مهارت‌ها باید به طور مساوی توسعه یابند و فقط صحبت‌کردن کافی نیست. هنگامی که فردی به معلم خصوصی مراجعه می‌کند، تأکید بر مکالمه زبان انگلیسی است (در صورت عدم وجود اولویت‌های دیگر). هنگامی که این مشکل برطرف شد، می‌توانید تمام مهارت‌ها را با همان سرعت تمرین کنید.

نظم در یادگیری زبان

به طور منظم تمرین کنید

هنگام شرکت در یک دوره زبان یا استفاده از کلاس خصوصی مکالمه زبان انگلیسی  بعید است که درس را از دست بدهید. اما یکی از مشکلات اصلی یادگیری خودآموز زبان، نامنظم بودن آموزش است. زیرا شما “رئیس خودتان” هستید و مطالبی را که تمرین کرده‌اید را به کسی گزارش نمی‌دهید، برای همین برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی خیلی اهمیت دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم مطالعه زبان را در دفتر برنامه‌ریزی خود بنویسید و برای درس نخواندن به دنبال بهانه نباشید. به یاد داشته باشید که بهتر است حداقل ۱۵ دقیقه در روز را به زبان اختصاص دهید تا اینکه اصلا وقت نگذارید اینطوری می‌توانید یک برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی انجام دهید.

اگر پکیج جامع آموزش زبان انگلیسی را به‌عنوان مطالعه مستقل انتخاب کرده‌اید، می‌توانید در هنگام راه رفتن به محل کار یا صرف یک فنجان قهوه در هنگام صبحانه به آن گوش دهید یا واژگان را تکرار کنید. زیرا علم ثابت کرده که اطلاعات در صبح بهتر جذب مغز می‌شود.

برنامه تدوین شده خود را دنبال کنید و روی چند موضوع به طور همزمان کار نکنید. بهتر است آنچه را که قبلاً شروع کرده‌اید، تثبیت و تمام کنید و به طور کامل یادبگیرید تا اینکه سعی کنید به طور همزمان به چندین مهارت تسلط داشته باشید. در ابتدا، ممکن است متوجه موفقیت خود نشوید، اما برای تسلیم شدن و رها کردن آموزش عجله نکنید. با مطالعه منظم، پیشرفت آشکار می‌شود.

 

برنامه یادگیری واژگان

شما باید بدون توجه به برنامه خود، کلمات را به طور منظم مطالعه کنید. بهتر است کلمات را هر روز، حداقل به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه یاد بگیرید. ممکن است نتوانید هفته‌ای ۳ تا ۴ بار در کلاس شرکت کنید، اما مطمئناً روزی ۱۰ دقیقه وقت برای مطالعه لغات انگلیسی خواهید داشت. طبق گفته کارشناسان، یادگیری ۱۰۰۰ کلمه حدود ۱۵ ساعت طول می‌کشد. این در مورد یادگیری کلمات انگلیسی توسط انگلیسی زبانان بومی است، اما شما می‌توانید با برنامه‌ریزی صحیح و روزانه این روند یادگیری را بهتر انجام بدید. در نظر داشته باشید یکی از بهترین روش‌ها این هست که منظم و مداوم تمرین کنید.

تسلط بر واژگان تنها چیزی نیست که یک مبتدی باید روی آن تمرکز کند. هنگام شروع به یادگیری زبان انگلیسی، حتما به یادگیری صحیح تلفظ توجه ویژه‌ای داشته باشید. به پادکست انگلیسی گوش دهید (مهارت شنیداری به این ترتیب توسعه می‌یابد)، کتاب‌های انگلیسی زبان بخوانید (این کار باید با صدای بلند انجام شود)، سعی کنید با خارجی‌ها ارتباط برقرار کنید. برای یادگیری لغات مهم زبان انگلیسی توصیه میکنیم از آموزش ۵۰۴ واژه ضروری استفاده کنید، با این روش مشکل یادگیری لغات هم حل می‌شود.

 

یادگیری گرامر

همانطور که با واژگان انگلیسی آشنا می‌شوید، باید زمانی را نیز به گرامر اختصاص دهید. امروزه، رویکردهای زیادی برای یادگیری و آموزش زبان دوم وجود دارد، برخی از آنها حتی گرامر را به طور کامل کنار گذاشتند و در آموزش‌ها استفاده نمی‌کنند. این سبک آموزش‌ها هر چقدر هم که وسوسه انگیز باشد، نمی‌توان به طور کامل قواعد گرامری را کنار گذاشت. آنچه که می‌توان و باید انجام داد، تسلط بر آن دسته از ساختارهایی است که برای سطح مطلوب زبان و ارتباطیبه آن نیاز داریم. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید در سفر بدون مشکل با انگلیسی زبان‌ها ارتباط برقرار کنید، ۱۰ تا ۱۵ مورد از ساده ترین ساختارهای گرامری اولیه برای شما کافی خواهد بود، اما اگر قرار است مکاتبات کاری را در محل کار انجام دهید، نمی‌توانید با همین ساختارها کار خود را انجام دهید.

پیشرفت با برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

پیگیری پیشرفت

نتیجه تمرین و مطالعه شما باید بلافاصله قابل مشاهده باشد. اولاً، این نشانگر این است که شما واقعاً روی مهارت مورد نظر کار می‌کنید. حتی در مقیاس چند کلمه جدید یا یک الگوی گرامری. ثانیا، این یک انگیزه عالی برای یادگیری بیشتر زبان است. می‌توانید با استفاده از تست‌های آنلاین پیشرفت خود را در زبان انگلیسی بررسی کنید. بهتر است از آزمون‌های ساده شروع کنید و کم کم سراغ تست‌های پیچیده‌تر بروید. در برخی از کتاب‌هایی هم که برای مطالعه انتخاب می‌کنید معمولا تست‌هایی برای سنجش میزان یادگیری وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

یک راه خوب برای بررسی پیشرفت خود خواندن یک مجله یا کتاب خارجی، گپ زدن با یک همکار خارجی، گوش دادن به پادکست است. یادگیری گام به گام زبان انگلیسی مستلزم اجرای مداوم چنین بررسی‌هایی است. پس از چند هفته (و احتمالاً روز) مطالعه فشرده، متوجه خواهید شد که شروع به درک بهتر زبان خارجی، در تمام مهارت‌های آن کرده‌اید. اما اگر نمی‌دانید چگونه در زبان انگلیسی پیشرفت کنیم حتما این مقاله فوق العاده را مطالعه کنید.

 

یادگیری زبان را جذاب کنید

در برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی یادگیری را به بخشی از سرگرمی خود تبدیل کنید. به خوندن علاقه داری؟ به انگلیسی بخوانید. آیا شما عاشق رقص هستید؟ با آهنگ‌های هنرمندان انگلیسی زبان برقصید. آیا شما ورزش می‌کنید؟ ورزش را با گوش دادن به پادکست زبان انگلیسی ترکیب کنید. عاشق تماشای فیلم و سریال هستید؟ دوره جذاب و طنز آموزش زبان انگلیسی با سریال فرندز تماشا کنید.

حتی اگر به نظرتان می‌رسد که انگلیسی در زندگی معمول شما نمی‌گنجد، فناوری مدرن به راحتی می‌تواند شما را از این موضوع منصرف کند. در اینجا نحوه لذت بردن بیشتر تجربه یادگیری زبان آورده شده است:

 1. آهنگ انگلیسی مورد علاقه خود را یادبگیرید و هر بار که آن را می‌شنوید شما هم با آن بخوانید. به هر حال، این مطمئناً اطرافیان شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 2. مطالب یک روزنامه خارجی را دنبال کنید یا مطبوعات خارجی را در اینترنت بخوانید. اگر بدانید چقدر چیزهای جالب می‌توانید از روزنامه‌نگاران غربی بیاموزید، شگفت‌زده خواهید شد. این فقط یک تمرین زبان نیست.
 3. یک دوست مکاتبه‌ای پیدا کنید این کار را می‌توان در شبکه‌های اجتماعی یا در سایت‌های خاص انجام داد. ارتباط کتبی فرآیند خودآموزی انگلیسی را سریع‌تر، مؤثرتر و سرگرم کننده‌تر می‌کند.
 4. برای خود ضرب الاجل تعیین کنید و زمانی که به هدف خود رسیدید به خود پاداش دهید. به عنوان مثال در یک هفته ۱۰۰ کلمه جدید یاد بگیرید یا بدون اشتباه در آزمون دیگری شرکت کنید.
 5. هر کجا که هستید انگلیسی را جستجو کنید. سوپرمارکت‌ها، متروها، موزه‌ها، رستوران‌ها، خیابان‌ها و میدان‌ها – کلمات انگلیسی در همه‌جا ظاهر می‌شوند، اما ما متوجه آنها نمی‌شویم. در این بین، آنها دایره لغات شما را کاملاً غنی می‌کنند.
 6. از منابع بازی برای تقویت آموخته‌های خود استفاده کنید. در اینترنت سایت‌های زیادی با جدول کلمات متقاطع انگلیسی زبان، حروف، پازل، بازی و سایر کارهای مفید و هیجان‌انگیز وجود دارد.

برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی توسط ایستگاه زبان

ایجاد شرایط راحت برای یادگیری

شرایط راحت برای یادگیری را برای خود آماده کنید. مثلا تلویزیون را خاموش کنید، راحت بنشینید، برنامه‌های غیر ضروری را در رایانه خود را ببندید. یک دفترچه و خودکار آماده کنید. گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید و بصورت کلی از هرآنچه باعث پرش افکارتان می‌شود و یا تمرکزتان را ازبین می‌برد، دوری کنید.

 

یک چک لیست تهیه کنید

برای مشاهده اثربخشی کلاس‌ها و منظم بودن آن‌ها، باید چک لیستی از درس‌های انگلیسی برای خود تهیه کنید. موضوعات مطالعات و نتیجه خود را در آن یادداشت کنید. در یک هفته خواهید دید که تلاش‌هایتان چقدر نتیجه بخش بوده است و در یک ماه آنالیز خواهید‌کرد که چه زمانی، چگونه و با چه شدتی تمرین کرده‌اید. چه زمانی درس خواندن برای شما راحت‌تر است؟ صبح یا عصر؟ چقدر از فعالیت‌‌های روزانه خود خسته شده‌اید؟ مثلا شاید بهتر باشد تمرین‌ها و آموزش خود را برای بالاترین بازدهی ۲،۳ بار در هفته انجام دهید و بصورت روزانه انجام ندهید.

به یاد داشته باشید که نکته اصلی نتیجه گیری و اثربخشی برنامه آموزشی برای شما می‌باشد. می‌توان آن‌را در یک هفته به دست آورد، یا می‌توان آن را در یک روز به دست آورد. این کاملا به شما بستگی دارد. درنتیجه، وجود یک چک لیست به شما این امکان را می دهد که تجزیه و تحلیل صحیحی از توانایی‌هایتان به‌دست آورید و در صورت لزوم یک برنامه جدید تهیه کنید. شاید بهتر باشه بدونید بهترین ساعت برای یادگیری زبان انگلیسی چه زمانی از شبانه روز هست و بعد از آن اقدام کنید به یادگیری در ساعت مخصوص به خودتان.

چک لیست برنامه ریزی زبان

یادگیری بصری

وقتی در مورد هدف آموزش تصمیم گرفتیم، منابع آموزشی و نحوه آموزش را انتخاب می‌کنیم. ما می‌توانیم از کتاب‌ها، مقالات، کتاب‌های صوتی به عنوان مطالبی برای مطالعه استفاده کنیم. همچنین تصاویر آموزشی هم برای یادگیری زبان انگلیسی عالی هستند. مهم است که بتوانیم با روش‌های متنوعی زبان را بیاموزیم. به یاد داشته باشید که مغز قادر به جذب اطلاعات بیش از حد در یک لحظه نیست. در این صورت برخی از اطلاعات دریافتی فراموش خواهند شد. برای اینکه تلاش‌ها بیهوده نباشد، سعی نکنید یکباره همه چیز را یاد بگیرید. با بخش کوچکی از اطلاعات شروع کنید، به تدریج آن را افزایش دهید. در عین حال، به طور مرتب آنچه را که در درس‌های قبلی آموخته‌اید نیز مرور کنید.

 

برنامه عملیاتی ایستگاه زبان برای شما

بیایید یک برنامه تقریبی برای یک روز زبان آموزان انگلیسی بنویسیم. این برنامه برای کسانی که از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰ کار می‌کنند طراحی شده است، اما می‌توان آن را به راحتی برای هر برنامه کاری و هر عادت زندگی تنظیم کرد. برنامه زمانی ارائه شده بهترین برنامه زمانی است که از هر فرصتی برای غوطه‌ور شدن در زبان انگلیسی استفاده کنید. اگر زمان، انرژی و توانایی این را ندارید که دقیقاً به این روال پایبند باشید، هر کاری که می‌توانید انجام دهید، اما در مسیر خود بمانید و برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی را فراموش نکنید.

 • ۷:۳۰ بیدار شوید: سه بار نفس عمیق بکشید. به خود یادآوری کنید که چقدر مهم و عالی است که اکنون در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید. در رختخواب دراز بکشید، به مدت ۱۰ دقیقه یک بازی جدول انگلیسی (یا هر بازی انگلیسی دیگر) در گوشی هوشمند خود انجام دهید. (اما زیاده‌روی نکنید).
 • ۷:۴۰ دوش گرفتن: کلمات انگلیسی را روی آینه مه‌آلود بنویسید. می‌توانید موزیک مورد علاقه خود را به زبان انگلیسی بخوانید. (اگر مطمئن هستید که خانواده خود را بیدار نمی‌کنید).
 • ۷:۵۰ رفتن به سر کار: در حالی که در حال لباس پوشیدن هستید و هر آنچه را که نیاز دارید در کیف خود قرار می‌دهید، می‌توانید به پادکست انگلیسی گوش دهید.
 • ۸:۱۰ صبحانه: لپ‌تاپ خود را روشن کنید و یک قسمت از یک کمدی آمریکایی (کوتاه، فقط حدود ۲۰ دقیقه) تماشا کنید، مانند سریال Extra با زیرنویس انگلیسی و فارسی همزمان.
 • ۸:۳۰ مسیر رفتن به محل کار: هنگامی که در ساعات شلوغی صبح در ترافیک هستید، به پادکست گوش دهید و کلمات و عبارات جدید را با صدای بلند بیان کنید. اگر با اتوبوس، قطار یا مترو به محل کار می‌روید، فقط گوش کنید (یا اگر صدای ترافیک هدفون‌تان را بی تاثیر می‌کند، یک مجله یا کتاب انگلیسی بخوانید).
 • ۱۲:۳۰ ناهار: هنگام ناهار، می‌توانید چند صفحه از یک رمان را به زبان انگلیسی بخوانید. ابتدا سریع بخوانید، سعی کنید با علامت‌گذاری کلمات ناشناخته یا قسمت‌های نامفهوم موضوع را درک کنید. بعد از آن، به دنبال کلمات نا آشنا در فرهنگ لغت بگردید. بله، این مرحله خسته کننده‌ترین است، اما همچنین موثرترین! معانی کلمات را می‌توان مستقیماً در کتاب با مداد نوشت (البته اگر کتاب الکترونیکی نباشد) میتوانید از ۱۰ رمان انگلیسی برای تقویت زبان که برای دانلود رایگان قرار دادیم استفاده کنید.
 • ۱۳:۳۰ پایان وقت ناهار: به پشت میز خود برگردید و چند دقیقه به یاد بیاورید که لوازم اداری که در اطراف خود می‌بینید چه نام دارند.
 • ۱۷:۳۰ راه خان: به پادکست گوش دهید اگر با ماشین از محل کار برمی‌گردید، مطالب را با صدای بلند بیان کنید (اغلب سازندگان پادکست مکث می‌کنند تا شنوندگان بعد از آنها تکرار کنند).
 • ۱۸:۳۰ باشگاه بدنسازی: وقتی روی تردمیل گرم می‌شوید، به پادکستی که صبح گوش دادید گوش دهید. هنگام انجام تمرینات قدرتی، یک آهنگ انگلیسی پرانرژی پخش کنید.
 • ۲۲:۳۰ آماده شدن برای خواب: در حین مسواک زدن و مرتب کردن تخت، می‌توانید دوباره به پادکست گوش دهید. اما اگر انرژی برای مطالعه ندارید، موسیقی آرام انگلیسی بگذارید.
 • ۲۲:۴۵  در رختخواب: قبل از خواب یک کتاب به زبان انگلیسی بخوانید. حداقل پنج صفحه کافی خواهد بود.

روز شما اینگونه می‌تواند پیش برود. همه جا با انگلیسی. جالب و آموزنده. البته این برنامه فقط برای درگیر کردن شما با زبان انگلیسی است. شما باید یک زمان مشخصی هم فقط برای مطالعه انگلیسی قرار دهید.

 

یادگیری زبان نیاز به زمان دارد

باید از نظر روانی برای این اطلاعات آماده شوید، یکی از مشکلاتی که منجر به شکست برخی افراد در یادگیری زبان انگلیسی می‌شود این است که انتظار دارند در تعطیلات پایان سال تحصیلی به هدف مورد نظر برسند. آنها فکر می‌کنند ۱ یا ۲ ماه برای رسیدن به تسلط کافی است. در واقع هرگز این زمان کافی نیست حتی اگر خود را در زبان انگلیسی غرق کنید. این زبان مانند یک دوره فتوشاپ یا یک مهارت ساده نیست که در عرض دو ماه یاد بگیرید، زبان جزء مهارت‌های کلیدی یک انسان است، وسیله ارتباطی است که شخصیت شما را شکل می‌دهد.

بنابراین، از همان ابتدا آماده باشید، از شر تبلیغات دروغین که در شبکه‌های اجتماعی، برخی سایت‌ها و موسسات مشاهده می‌کنید خلاص شوید (یادگیری انگلیسی در یک هفته یا در ۱۰ روز) این فقط تبلیغات دروغ است. همچنین دوره‌های رایگان نیز کمک زیادی به شما نخواهد کرد، شاید برای شروع خوب باشد ولی درنهایت آموزش رایگان کاملی نخواهید یافت.

گرچه روح انسان هر چیزی را که مجانی است دوست دارد، اما انسان با چیزی که به راحتی می‌آید (رایگان) جدی رفتار نمی‌کند. ممکن است چند روز یا چند هفته هیجان‌زده شود و بعد تنبلی کند و بی‌نهایت معطل شود، اما وقتی پول می‌دهید. برای خدمت (هرچند اندک) هر روز انگیزه‌ای برای یادگیری پیدا خواهید کرد که نمی‌خواهید ضرر کنید و این یکی از انگیزه‌هایی خواهد بود که انشاالله شما را به آخر راه می‌رساند. از خود بپرسید چند بار تصمیم گرفتید زبان انگلیسی خود را بیاموزید و سپس غفلت کردید. یکی از دلایل این غفلت این است که شما از طریق منابع رایگان یاد می‌گیرید.

گفتگوی پایانی

اگر از طرفداران یادگیری آنلاین هستید، با دوره‌های ما و با مطالعه بر اساس روش الگوها در ایستگاه زبان، نه تنها می‌توانید تمام قوانین و واژگان اولیه را یادبگیرید، بلکه دانش خود را در آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی محک بزنید.

خوب، ما امیدواریم که ما به شما کمک کرده باشیم که به کدام سمت بروید! در مورد لیستی از کارها تصمیم بگیرید و برنامه‌ای مناسب برای خود ایجاد کنید. کلاس‌های انگلیسی ایستگاه زبان را امتحان کنید. می‌توانید از هر کجا و هر زمان انگلیسی را مطالعه کنید. آرزو می‌کنیم موفق باشید!

مهم! از این همه سختی نترسید. آنها کاملاً قابل غلبه هستند. تنها دشمن واقعاً جدی شما در مسیر تسلط به زبان انگلیسی تنبلی و بی انگیزگی شماست. آنها را شکست دهید. موفقیت شما تضمین شده است!

۵/۵ - (۳۵ امتیاز)

دیدگاه‌ها (2)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

  مهمان دی 25, 1400 پاسخ

  من خودم چند ساله زبان انگلیسی آموزش می دهم. من مدت خیلی زیادیه که تمام مطالب شما را می خونم و با اطمینان می تونم بگم که موسسه ایستگاه زبان بهترین آموزشگاه زبان آنلاین هست. انتخاب دقیق مطالب زبان و بالاترین سطح محتوا. مطالب زبان شما برای ما معلمان انگلیسی هم خیلی ارزشمنده. از شما برای چنین مقالات آموزش زبان فوق العاده ای متشکرم.

   محمد محزونی مدیر کل بهمن 18, 1400 پاسخ

   سلام خیلی ممنون از نظر ارزشمند شما. باعث خوشحالی که اساتید عزیزی مثل شما از مطالب ما استفاده می‌کنند. همیشه سعی کردیم در نوشتن مطالب دقت کنیم تا بتوانیم درست‌ترین راهنمایی را به خواننده مطلب ارائه بدیم.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد