ایستگاه زبان

بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟

بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟

بیش از یک میلیارد نفر در دنیا انگلیسی صحبت می‌کنند، از جمله افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی هست و کسانی که آن را به عنوان یک زبان خارجی یاد می‌گیرند. اما اگر با شخصی به زبانی صحبت کنید که او می‌فهمد، با ذهن او صحبت می‌کنید. اگر با او به زبان مادری او صحبت کنید، با قلبش صحبت می‌کنید. این سخن نلسون ماندلا اهمیت یادگیری زبان های دیگر پس از یادگیری انگلیسی را نشان می‌دهد.
نویسندگان کتاب آکسفورد How Languages ​​می‌گویند فردی که تصمیم به یادگیری زبان دوم می‌گیرد باید از بلوغ شناختی و آگاهی فرازبانی برخوردار باشد، یعنی توانایی تفکر آگاهانه در مورد ماهیت و سیستم زبان در فرآیند یادگیری.

 

چرا امروز در حال یادگیری زبان انگلیسی هستیم؟

حدود صد سال پیش، آلمانی (به ویژه در جامعه علمی) و فرانسوی محبوب بودند. با این حال، وضعیت پس از دو جنگ جهانی و دوران ناسیونال سوسیالیسم تغییر کرد. امروزه زبان انگلیسی در برخی از رشته‌های علمی مانند علم و فناوری که ۹۰ درصد مقالات به زبان انگلیسی منتشر می‌شود، نقش مهم‌تری ایفا می‌کند. اما در باستان شناسی، فلسفه و موسیقی شناسی می‌توان آلمانی را با اهمیت‌تر دانست. در همان زمان جنگ جهانی دوم روشی برای یادگیری سریع مکالمه زبان های مختلف ابداع شد به نام روش CLT که اکنون بسیار برای یادگیری مکالمه محبوب است. توصیه می‌کنیم اگر هنوز زبان انگلیسی را به خوبی بلد نیستید از آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش CLT استفاده کنید و بعد به سراغ زبان‌های دیگر بروید.

 

چشم انداز آینده زبان انگلیسی

بسیاری از مردم بر این باورند که امروزه برای موفقیت و انجام تجارت بین المللی تنها کافیست انگلیسی صحبت کنید. اما نظرات دیگری نیز وجود دارد که توسط محققان و زبان شناسان معتبر بیان شده است. در اینجا سناریوهای احتمالی آنها را که در آن انگلیسی ممکن است مزیت خود را از دست بدهد بررسی کردیم.

دیوید گردول، فیلولوژیست معتقد است که زبان انگلیسی به زودی به حداکثر محبوبیت خود خواهد رسید. و در لحظه‌ای که تعداد افراد انگلیسی زبان چندین برابر افزایش یابد، تقاضا کمتر خواهد شد. تحت تأثیر سایر زبان‌های اروپایی، انگلیسی می‌تواند به ایتالیایی، اسپانیایی و یا حتی مبتکر زبان‌های جدید شود. در تاریخ نیز چنین موردی وجود دارد: زمانی در مورد زبان لاتین چنین بود.
اسپانیایی، چینی یا عربی وارد صحنه جهانی خواهند شد و شروع به جابجایی زبان انگلیسی خواهند کرد و محبوبیت آن را به دست خواهند آورد. این نظر بر چه اساسی است؟ بر اساس پیش بینی‌های توسعه اقتصادی کشورهای آسیایی و آمار پیری جمعیت. در ایالات متحده و کشورهای ثروتمند اروپایی، جمعیت به تدریج در حال پیر شدن است. به موازات آن، تعداد بیشتری از جوانان با درآمد بالا در آسیا و آمریکای لاتین در حال ظهور هستند. اگر تجارت در آنجا متمرکز شود، اولویت در زبان‌ها تغییر خواهد کرد.
در حال حاضر تغییراتی در روند آموزشی وجود دارد. علاوه بر زبان انگلیسی، زبان‌های خارجی دیگری نیز در برنامه‌های درسی مدارس در سراسر جهان تدریس می‌شوند. آنها به تدریج شروع به رقابت با انگلیسی می‌کنند.

 

کدام زبان را بعد از انگلیسی یادبگیریم؟

اول از همه، شما باید زبان انگلیسی را یاد بگیرید. اگر شما یا فرزندتان از قبل آن را می‌دانید، پس طیف وسیعی از امکانات برای شما باز می‌شود. هنگام انتخاب یک زبان خارجی دوم، بزرگسالان اغلب بر حوزه بالقوه استفاده و ابتدا بررسی می‌کنند که چه نیازی دارند، کار، تحصیل یا گردشگری.

یادگیری زبان دوم خارجی مزایای زیادی دارد. اول اینکه برای مغز مفید است. افرادی که به چندین زبان صحبت می‌کنند در حفظ تمرکز و حفظ توانایی‌های فکری برای مدت طولانی‌تری بهتر هستند. ثانیاً برای حرفه شما مفید است. دانستن یک زبان خارجی دوم می‌تواند درآمد شما را ۲۰-۳۰٪ افزایش دهد اگر در زمینه‌ای کار می‌کنید که تقاضا دارد. در نهایت، جالب است بدانید یک زبان خارجی شما را به روی یک فرهنگ جدید باز می‌کند، که به معنای نگاه جدیدی به جهان است.

زبان فرانسوی

۱. فرانسوی

بر اساس نزدیکی زبان فرانسوی به انگلیسی و تاریخ های این دو زبان، منطقی است که فرانسوی را به عنوان زبان بعدی برای تسلط بعد از انگلیسی انتخاب کنیم. و بسیاری از کارشناسان علمی و چند زبانه با این موافق هستند و تأیید می‌کنند که زبان فرانسوی بسیار آسان است وقتی که شما از قبل انگلیسی می‌دانید. این زبان‌ها واژگان مشترک زیادی، الفبای مشابه و سیستم دستوری مشابه (اما نه یکسان) دارند. به نظر من هنگام یادگیری زبان فرانسه بعد از انگلیسی، سخت‌ترین کار بازسازی فونتیک، یعنی نحوه تلفظ کلمات است. اولاً، در انگلیسی، کلمات اغلب کاملاً متفاوت از نحوه نگارش آنها خوانده می‌شوند. در زبان فرانسه این آسان‌تر است، یعنی خواندن را بسیار سریع‌تر یاد خواهید گرفت.  نکته دیگری که هنگام یادگیری زبان فرانسه غیرعادی خواهد بود، لهجه است. فرانسوی‌ها حرف h را در ابتدای کلمات تلفظ نمی‌کنند. غیر معمول است، اما به نظر آسان است، در واقع ظرافت‌های زیادی وجود دارد و این اصلا عجیب نیست. هیچ دو زبانی دقیقاً یکسان نیستند، جذابیت دقیقا همین است!

چرا زبان فرانسه یاد بگیریم؟

شما می‌توانید زبان فرانسه را به خاطر سفر یاد بگیرید. علاوه بر فرانسه، در بلژیک، سوئیس، لوکزامبورگ، کانادا، موناکو و ۳۰ کشور آفریقایی و آسیایی دیگر مفید خواهد بود. فرانسه تحصیلات نسبتاً ارزانی دارد: ارزانتر از انگلستان، بلژیک یا هلند. قیمت‌ها در همه دانشگاه‌های دولتی ثابت است. شایان ذکر است که فرانسه کشور نسبتاً گرانی است.

برای داشتن شغل در فرانسه، بدون دانستن فرانسوی امکانپذیر نیست. فرانسوی‌ها انگلیسی را ضعیف می‌دانند. بنابراین، حتی از گردشگران نیز حداقل سطح زبان فرانسه و بیشتر از آن را از مهاجران انتظار دارند. برای دریافت تابعیت، باید پنج سال در این کشور زندگی کنید. اما اگر از یک دانشگاه فرانسوی فارغ التحصیل شده‌اید، دوره به طور خودکار به دو سال کاهش می‌یابد.

زبان آلمانی

۲. آلمانی

ما خیلی به آلمانی اشاره نکردیم. در واقع زبان آلمانی سزاوار توجه کمی بیشتر است. بنابراین، می‌دانیم که انگلیسی و آلمانی زبان‌های یک گروه هستند. این بدان معناست که آنها باید اشتراکات زیادی داشته باشند. مثلاً سیستم آموزشی آنها شبیه است. قوانین سختگیرانه برای ترتیب کلمات در یک جمله. آلمانی در ظاهر کمی پیچیده است. الفبای آلمانی با انگلیسی مشابه است. اما خواندن به زبان آلمانی آسان‌تر خواهد بود. همانطور که نوشته شده است می‌خوانیم. در اینجا قوانین بسیار کمتری وجود دارد. من آلمانی را بعد از انگلیسی ساده‌ترین زبان برای یادگیری نمی‌دانم، علیرغم رابطه نزدیکش، اما قطعاً سخت‌ترین نیست.  

چرا آلمانی یاد بگیریم؟

یکی از دلایل اصلی یادگیری زبان آلمانی تحصیل رایگان است. برای تحصیل در تمام دانشگاه‌های دولتی، به جز ایالت یک ایالت، فقط باید هزینه دانشجویی بین ۱۶۹-۷۴۰ دلار پرداخت کنید. امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد، اما همه دانشگاه‌ها و همه تخصص‌ها دروس را به زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهند.
بعد از دانشگاه، یافتن شغل با دانستن آلمانی بسیار آسان‌تر خواهد بود. یافتن شغل در آلمان پس از لغو سیستم بررسی اولویت، که بر اساس آن ساکنان محلی در استخدام نسبت به خارجی‌ها مزیت داشتند، آسان‌تر شده است. برای اخذ تابعیت آلمان باید ۸ سال بدون وقفه در این کشور زندگی کنید. در عین حال، سال‌های سپری شده در دانشگاه محاسبه می‌شود.

زبان اسپانیایی

۳. اسپانیایی

در مورد فرانسوی صحبت کردیم. توصیه می‌کنیم بعد از زبان انگلیسی مطالعه کنید. اما آیا جایگزینی برای فرانسوی در بین زبان‌ها وجود دارد؟ بسیاری از مردم موافقند که یادگیری زبان اسپانیایی آسان‌تر از زبان فرانسه نیست. اسپانیایی و انگلیسی چه چیزی مشترک دارند؟ اولا، اسپانیایی نیز یک زبان رمانتیک است که انگلیسی‌ها به مدت ۴۰۰ سال با آن ارتباط نزدیک داشتند. در الفبا فقط یک حرف متفاوت است. تعداد زیادی کلمه مرتبط وجود دارد. ساخت جمله بسیار شبیه است، اگرچه زبان اسپانیایی بسیار کمتر سختگیرانه است. و اگر در انگلیسی ترتیب کلمات منجر به سوء تفاهم شود، اسپانیایی‌ها به راحتی جمله را درک می‌کنند. از بسیاری جهات، می‌توان اسپانیایی را بعد از انگلیسی انتخاب کرد. کلمات به راحتی قابل یادآوری هستند. گرامر‌ها نسبتا ساده هستند. اکنون این کشور از نظر شیوع پس از انگلیسی، چینی و هندی در رتبه چهارم جهان قرار دارد و تقریباً دو برابر فرانسوی را پشت سر می‌گذارد.

چرا اسپانیایی یاد بگیریم؟

اسپانیایی توسط اکثر کشورهای آمریکای لاتین صحبت می‌شود. با این حال، اکثر ساکنان اسپانیا و آمریکای جنوبی فقط به زبان مادری خود صحبت می‌کنند. بنابراین قطعاً یادگیری حداقل اصول اولیه ضرری نخواهد داشت.
یک سال تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا از بسیاری از دانشگاه‌های دیگر کشورها ارزان تر است. و در برخی از کشورهای آمریکای لاتین، به عنوان مثال، آرژانتین ، تحصیل رایگان است، از جمله برای خارجی‌ها.
هزینه زندگی در اسپانیا تقریبا یک سوم کمتر از سایر کشورهای اروپای غربی است. اخذ تابعیت در آنجا نسبتاً آسان است، مشروط بر اینکه اسپانیایی بدانید. برای انجام این کار، شما باید سه سال در اروگوئه زندگی کنید، در آرژانتین – فقط دو سال. در اسپانیا، پس از پنج سال اقامت در این کشور می‌توان تابعیت دریافت کرد.

زبان ایتالیایی

۴. ایتالیایی

ایتالیایی از نظر تئوری، بسیار نزدیک اسپانیایی هست. در یک مکالمه، مکالمه کننده بومی این زبان‌ها می‌توانند بدون هیچ مشکلی یکدیگر را متوجه شوند. بدون اینکه یک فوق تخصص در زبان اسپانیایی باشید، می‌توانید بفهمید ایتالیایی‌ها چه می‌گویند. زبان ایتالیایی حتی ساده‌تر از اسپانیایی است، زیرا بسیاری از قوانین ساده‌تر هستند. اما با این حال، هنگام انتخاب زبان برای یادگیری پس از انگلیسی، پاسخ “ایتالیایی” را خیلی کمتر شنیدم. شاید همه چیز در مورد محبوبیت زبان اسپانیایی در دنیای مدرن باشد. از این گذشته، اسپانیایی نه تنها در خود اسپانیا، بلکه در بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی نیز صحبت می‌شود. و در ایالات متحده آمریکا، تعداد مهاجران اسپانیایی زبان هر سال در حال افزایش است.

چرا ایتالیایی یاد بگیریم؟

ایتالیا یک بهشت واقعی در اروپاست. هر شهر دارای تاریخ غنی چند هزار ساله است. در عین حال، انگلیسی در آنجا بدتر از بسیاری از کشورهای اروپایی صحبت می‌شود. در ابتدایی‌ترین سطح، حدود یک سوم جمعیت به این زبان صحبت می‌کنند، اما تعداد افراد مسلط بسیار کمتر است. بنابراین زبان ایتالیایی هنگام برقراری ارتباط با مردم محلی بسیار مفید است.
برنامه‌های طراحی و معماری در این کشور از اعتبار ویژه‌ای برخوردار هستند و در سراسر جهان مورد توجه قرار می‌گیرند. و آموزش پزشکی یکی از مقرون به صرفه ترین در بین دانشگاه‌های اروپایی است. در انگلستان هزینه رشته‌های پزشکی ۱۰ برابر بیشتر است. علاوه بر این، دانستن ایتالیایی شانس شما را برای دریافت بورسیه افزایش می‌دهد. آنها هم توسط دانشگاه‌ها و هم دولت صادر می‌شوند. بورسیه می‌تواند به طور کامل هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش دهد.
بسیاری از مردم رویای زندگی در ایتالیا را در سر می‌پرورانند، اما برای اقامت در این کشور باید شغلی پیدا کنید. انجام این کار آسان نیست. نرخ بیکاری در بین خارجی‌ها یکی از بالاترین‌ها در اروپا است. رقابت برای مشاغل آنقدر زیاد است که حتی خود ایتالیایی‌ها نیز به طور دسته جمعی کشور را ترک می‌کنند. اما اگر موفق به یافتن شغل شوید، پس از ۱۰ سال می‌توانید برای شهروندی اقدام کنید.

زبان چینی

۵. چینی

چینی زبانی است که بیشترین افسانه‌ها را دارد. علاوه بر این، این گسترده‌ترین زبان در جهان است. بیش از یک میلیارد نفر به آن صحبت می‌کنند. این زبان در ۳ کشور به عنوان زبان دولتی استفاده می‌شود و در ۳۳ کشور به طور فعال استفاده می‌شود. قدیمی و کاملاً پیچیده است.

درک نوشته‌ها دشوار است. در ابتدا باید تلاش زیادی کنید تا به سیستم زبان چینی عادت کنید. یادگیری زبان چینی به تنهایی تقریبا غیرممکن است.

یادگیری زبان چینی امیدوار کننده است. چین بازار آینده جهانی است. روابط با این کشور هر سال در حال افزایش است، فرآیندهای تجاری بیشتر و بیشتری ساخته می‌شود. بنابراین، یادگیری زبان چینی می‌تواند شروع خوبی برای شروع یک حرفه باشد.

چرا زبان چینی یاد بگیریم

اکنون تقریباً ۵۰۰ هزار دانشجوی خارجی در چین تحصیل می‌کنند، ۲ برابر بیشتر از ۱۰ سال پیش. شش دانشگاه چینی در ۱۰۰ دانشگاه برتر رتبه بندی بهترین دانشگاه های QS قرار دارند. هم دولت و هم دانشگاه‌های چین برای دانشجویان بین المللی بورسیه‌هایی ارائه می‌کنند که تا ۱۰۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. با دانش زبان چینی، شانس دریافت بورسیه بیشتر است.

علیرغم این واقعیت که همکاری چین با سایر کشورها رو به افزایش است، تنها ۱٪ از جمعیت در چین انگلیسی صحبت می‌کنند. بنابراین، تقاضا برای متخصصان با زبان چینی متوقف نمی‌شود.
مترجمان و معلمان انگلیسی در چین تقاضای زیادی دارند. معلمان به طور متوسط ​​۲۷۳۵  دلار در ماه حقوق می‌گیرند، اما برای افراد بومی این رقم ممکن است بیشتر باشد. برای متخصصان IT یا مهندسی ساختن حرفه‌ای با دانش زبان آسان تر خواهد بود. شرکت‌های محلی به ندرت افراد غیر چینی زبان را در پست‌های رهبری قرار می‌دهند. اما به خاطر داشته باشید که برای انجام این کار باید به چین مهاجرت کنید و زندگی در آنجا برای همه مناسب نیست.

زبان عربی

۶. عربی

عربی در واقع یک زبان نیست، بلکه یک گروه کامل از زبان‌هاست. معمولاً به آنها لهجه می‌گویند، اما تفاوت‌ها آنقدر زیاد است که مثلاً یک عراقی نمی‌تواند گویش سوری را بفهمد. زبان عربی ارزش یادگیری دارد. این زبان برای ارتباطات بین المللی توسط ساکنان کل جهان عرب استفاده می‌شود. مگر اینکه قرار است قرآن بخوانید. قرآن به زبان کلاسیک نوشته شده است که تفاوت‌های خاص خود را دارد.

زبان عربی زبان دشواری محسوب می‌شود. اسامی و افعال بر اساس جنسیت مطابقت دارند. اما این بدان معنا نیست که شما نباید سعی کنید زبان عربی را یاد بگیرید. اگر تلاش و زمان کافی صرف کنید، قطعا موفق خواهید شد.

چرا عربی یاد بگیریم؟

به لطف زبان عربی، شمال آفریقا و خاورمیانه به اندازه ۲۵ کشور را از منظری جدید کشف خواهید کرد. جایی که شما را به زبان انگلیسی می‌فهمند، اما شما نمی‌توانید بدون عربی از مناطق توریستی استفاده کنید. کشورهای شرق عربی ۶۰ درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارند، بنابراین عربی قطعاً برای کار در این زمینه ضرورت دارد. همچنین در کشورهای عربی معماران، مهندسان و متخصصان بخش مالی و گردشگری بسیار مورد تقاضا هستند.

در عربستان سعودی، ۳۷٪ از جمعیت خارجی، و در امارات متحده عربی – ۹۰٪ خارجی هستند. علاوه بر این، تعداد مهاجران فارسی زبان در امارات در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر است. خارجی‌ها به خاطر حقوق خوب به کشورهای عربی می‌روند. اگرچه اخذ تابعیت در آنجا بسیار دشوار است، اما این به هیچ وجه در زندگی راحت خللی ایجاد نمی‌کند.

زبان ژاپنی

۷. ژاپنی

این باور وجود دارد که زبان‌های چینی و ژاپنی مشابه هستند، اما در واقع این یک تصور اشتباه بزرگ است. این دو کشور واقعاً از نظر فرهنگی و جغرافیایی به هم نزدیک هستند، اما در زبان تفاوت‌ها بیشتر از شباهت‌ها است. سیستم نوشتاری ژاپنی نه تنها از هیروگلیف، بلکه از دو هجا نیز تشکیل شده است که در مجموع ۹۲ کاراکتر را ارائه می‌دهند. کلمات تابع، ضمایر و پایان‌ها روی آنها نوشته شده است. دستور زبان ژاپنی بر خلاف چینی بسیار پیچیده است. اما تلفظ چندان دشوار نخواهد بود. زبان ژاپنی از نظر آوایی زبان ضعیفی است و صداهای کمتری نسبت به دیگر زبان‌ها دارد.

چرا ژاپنی یاد بگیریم؟

بورسیه های دولتی دولت ژاپن به دانشجویانی که می‌خواهند در ژاپن تحصیل کنند و زبان ژاپنی را یاد بگیرند کمک مالی می‌کند. بورسیه تحصیلی MEXT به طور کامل هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهد. شما می‌توانید در هر دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس تحصیل کنید.
یک فارغ التحصیل می‌تواند وضعیت ویزای خود را از دانشجویی به کاری تغییر دهد، اما برای انجام این کار باید شغلی پیدا کند. نرخ بیکاری در ژاپن بسیار پایین است. به دلیل مشکلات جمعیتی، دولت ژاپن انتظار دارد که این کشور در سال‌های آینده با کمبود ۱.۳ میلیون کارگر مواجه شود. بنابراین، اگر زبان ژاپنی را می‌دانید، یافتن کار کاملاً امکان پذیر است. پرطرفدارترین تخصص ها عبارتند از متخصص IT، متخصص سرمایه گذاری، متخصص فروش و مهندس.
پس از پنج سال کار و زندگی در ژاپن، یک خارجی می‌تواند برای شهروندی درخواست دهد. به دست آوردن آن آسان نیست. مقدار زیادی کار اداری وجود دارد، کل فرآیند می‌تواند از شش ماه تا یک سال طول بکشد. همچنین باید تابعیت کشور خود را ترک کنید.

زبان کره ای

۸. کره ای

زبان کره ای، بر خلاف چینی و ژاپنی، از هیروگلیف استفاده نمی‌کند، بلکه از یک الفبای آوایی، هانگول استفاده می‌کند. این فقط ۲۴ حرف دارد، بنابراین یادگیری آن دشوار نخواهد بود. اما دستور زبان و آواشناسی برای فارسی زبانان غیرمعمول خواهد بود: فعل همیشه در انتهای جمله می‌آید، پسوندهای زیادی روی هم قرار می‌گیرند، صداهای ناآشنا. یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز کره ای، گفتار مودبانه است. برای استفاده از زبان در محل کار، باید کلمات و عبارات مودبانه خاصی را حفظ کنید. هفت سبک ادب در کره ای وجود دارد.

چرا کره ای یاد بگیریم؟

دولت کره جنوبی بورسیه جهانی کره را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد. هزینه آموزش، اقامت و غذا را به طور کامل پوشش می‌دهد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاهی در کره، می‌توانید وضعیت ویزای خود را تغییر دهید و در این کشور بمانید، اما برای انجام این کار باید شغلی پیدا کنید و تمام شرایط را داشته باشید. در سال‌های اخیر، کره قوانین خود را سخت‌تر کرده و دریافت ویزای کار را دشوارتر کرده است. اما اگر در برنامه نویسی، معماری یا بازاریابی تخصص دارید و حتی کره‌ای صحبت می‌کنید، شانس زیادی دارید.
کره جنوبی کشوری مدرن با استانداردهای زندگی بالا است. از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه، حتی از ژاپن نیز پیشی گرفته است. بنابراین، رفتن به آنجا برای بسیاری به معنای افزایش درآمد خواهد بود. اما اخذ تابعیت کره آسان نیست. برای این کار باید حداقل ۵ سال در این کشور زندگی کنید، ۳۰ میلیون وون درآمد داشته باشید و کره‌ای صحبت کنید. پروسه اخذ تابعیت یک و نیم تا دو سال طول می کشد.

زبان ترکی

۹. ترکی استانبولی

ترکی استانبولی زبانی از خانواده زبان‌های ترکی است. همچنین شامل قزاق، باشقیر و تاتار می‌شود. یادگیری ترکی استانبولی برای فارسی زبان‌ها بسیار آسان‌تر خواهد بود. زیرا در کشور خودمان ترک زبان های زیادی داریم و خیلی با این زبان نا آشنا نیستیم. شاید یادگیری زبان ترکی استانبولی بعد از یادگیری زبان انگلیسی برای ما فارسی زبانان راحت و کم دردسر باشد.

چرا ترکی یاد بگیریم؟

در ترکیه یک برنامه بورسیه دولتی به نام Turkiye Burslari وجود دارد. هزینه‌های آموزش، اقامت و پرواز را به طور کامل پوشش می‌دهد. قبل از شروع برنامه، دانشجویان یک سال دوره‌های زبان را در دانشگاه می‌گذرانند، البته به صورت رایگان. رقابت برای این برنامه بسیار زیاد است. هر سال ۱۰۰ هزار درخواست دریافت می‌شود و فقط ۵ هزار بورسیه صادر می‌شود. شرط مهم برنامه بازگشت به خانه در پایان آن است. شما نمی‌توانید در ترکیه بمانید و دنبال کار بگردید.
قبل از همه‌گیری ویروس کرونا، تعداد گردشگرانی که به ترکیه می‌آمدند بسیار زیاد بود. علاوه بر این، خیلی مسافران از ایران می‌روند. متخصصان در زمینه ساخت و ساز و انرژی نیز در اینجا مورد تقاضا هستند.

زبان روسی

۱۰. روسی

روسی یکی از سه زبانی است که تمام استانداردهای بین المللی به آن ترجمه می‌شود (بعد از انگلیسی و فرانسوی). دانش عمیق زبان روسی به فرد این امکان را می‌دهد که منطقی و قانع کننده صحبت کند و افکار خود را به وضوح و دقیق بیان کند. گفتار بدون مطالعه، غلط املایی کلمات، قرار دادن نادرست علائم نگارشی می‌تواند معنای متن را به معنای مخالف تغییر دهد. زبان روسی یکی از زبان‌های پیچیده و غنی جهان است. شما می‌توانید آن را برای مدت طولانی مطالعه کنید، و هنوز آن را به طور کامل نمی‌دانید. زبان روسی هم پیچیده و هم جالب است.

 

کدام زبان را ابتدا باید یاد بگیرید؟

تقاضا برای یک زبان به دامنه کاربرد آن و وظایف پیش روی آن بستگی دارد. اگر یک شرکت در یک بازار بین المللی فعالیت کند، مطمئناً برای متخصصانی که به چندین زبان صحبت می‌کنند ارزش بیشتری قائل می‌شود. اکثریت قریب به اتفاق با زبان انگلیسی شروع می‌کنند، زیرا این زبان کار در سراسر جهان است (و همچنین به این دلیل که در مدرسه‌ها تدریس می‌شود). گاهی اوقات آلمانی اول می‌شود و سپس شما نیاز فوری به بهبود زبان انگلیسی خود دارید که انجام این کار کاملاً آسان است.

البته یادگیری انگلیسی پس از یادگیری آلمانی بسیار دشوار است! انگلیسی و آلمانی زبان‌های یک گروه ژرمنی هستند. روزی روزگاری قبایل آلمانی باستان به یک زبان مشترک صحبت می‌کردند، بنابراین دستور زبان هر دو زبان مشابه است، فقط واژگان و آوایی متفاوت است. آلمانی یک انتخاب عالی برای کسانی است که به پزشکی، رباتیک، معماری هوشمند و سایر حرفه‌های آینده علاقه دارند.

یک هدیه تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان است، بنابراین این زبان بسیار امیدوارکننده است و می‌تواند شروع خوبی برای یک حرفه علمی باشد. یک تفاوت ظریف نیز وجود دارد: با دانستن انگلیسی و آلمانی، می‌توانید به راحتی ساختار اصلی را در تمام زبان‌های اسکاندیناوی و همچنین در هلندی درک کنید. اما ما توصیه نمی‌کنیم که با آنها شروع کنید: املای پیچیده و آوایی می‌تواند باعث شود که انگلیسی را هم سخت یادبیگرید. بنابراین توصیه ما این است که ابتدا زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

 

چرا به زبان دیگری نیاز داریم؟

برخی از مردم شرق و بازرگانان، زبان چینی را به عنوان زبان مهم بعد از انگلیسی یاد می‌گیرند. یک نفر می‌خواهد به کارناوال برزیل برود و در آنجا پرتغالی صحبت کند. و کسی در تمام عمر خود آرزوی تسلط بر سواد عربی را داشته است. اینها همه خواسته‌های فردی هستند.  اما با وجود عشق به یک زبان خاص، من این سوال را از خودم می‌پرسم، کجا از آن زبان استفاده خواهید کرد؟

بیایید تصور کنیم که در یک شرکت بین المللی کار می‌کنید و با آلمان همکاری می‌کنید. من فکر می‌کنم هیچ کس استدلال نمی‌کند که منطقی است که یادگیری آلمانی را ادامه دهیم. زبان شرکای خود را یاد بگیرید، در کار با آنها (مکاتبات، تماس های تلفنی، مذاکرات، نمایشگاه ها و غیره) اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت، می‌توانید تفاوت‌های ظریف را بهتر درک کنید و شاید از نردبان شغلی بالا بروید.

همه چیز خوب است، اما مشکل این است که من پرتغالی را دوست دارم. خوب، البته، این به شما بستگی دارد که تصمیم بگیرید. فقط باید یک چیز را به خاطر بسپارید: زبان نیاز به تمرین دارد. و اگر از آن استفاده نکنید، فراموش می‌شود. اگر قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید، اسپانیایی را یاد بگیرید. اگر می‌خواهید با یک فرانسوی ازدواج کنید، زبان فرانسه را یاد بگیرید. اگر قصد سفرهای کاری به چین را دارید، زبان چینی را یاد بگیرید. اگر در آلمان تحصیل می‌کنید، آلمانی را یاد بگیرید. نکته به نظر من واضح است. زبانی که واقعاً استفاده می‌کنید را یاد بگیرید.

 

مزایای چندزبانه بودن

فرقی نمی‌کند در خانواده‌ای بزرگ شده باشید که در آن به چندین زبان صحبت می‌کردید یا بعداً دوره‌هایی را برای یادگیری زبان گذراندید. نکته مهم این است که اگر به چندین زبان صحبت کنید فوق العاده خوش شانس هستید. در واقع، چندزبانه بودن مزایای بسیار بیشتری از آنچه تصور می‌کنید دارد! دانشمندان با تحقیقات زیاد، دریافتند که چند زبانه‌ها عملکرد تحصیلی، سلامت روانی بهتری دارند و احتمال موفقیت بیشتری در آینده دارند.

فرآیند یادگیری، صحبت کردن و استفاده از زبان دوم تأثیر عمیقی بر مغز دارد. یعنی روی نواحی از مغز که مسئول سازماندهی و دستگاه گفتار هستند تأثیر خوبی دارد. وقتی صحبت از زندگی روزمره می‌شود، بسیاری از این مزایا ممکن است ما را شگفت زده کند! بنابراین، در زیر به مزایای کلیدی یادگیری بیش از یک زبان خارجی می‌پردازیم.

 • سرعت یادگیری سایر مهارت‌ها را افزایش می‌دهد: هنگامی که یک زبان جدید یاد می‌گیرید، توانایی‌های شناختی شما بهبود می‌یابد. به عنوان مثال، هنگام حفظ کردن کلمات، حافظه خود را آموزش می‌دهید. علاوه بر این، می‌توانید زبان‌های دیگر را به طور غیر مستقیم و بدون مطالعه زیاد یاد بگیرید. شما قادر خواهید بود مفاهیم کلی زبان‌ها را درک کنید و به طور شهودی دیگران را درک کنید.
 • مهارت‌های ریاضی شما را بهبود می‌بخشد: مطالعه ای در دانشگاه ماساچوست در سال ۲۰۰۷ به این نتیجه رسید که کودکانی که زبان دوم را یاد می‌گیرند، توانایی‌های ریاضی خود را بهبود می‌بخشند. یادگیری یک زبان شامل فرآیندهای ساختاری و منطقی شما در مغز می‌شود، که همان ریاضیات است. یعنی هنوز باید خود ریاضیات را یاد بگیری، اما اگر زبان‌های دیگر را مطالعه کنی، مغزت بیشتر به آن گرایش پیدا می‌کند.
 • شما را به شنونده بهتری تبدیل می‌کند: این یک مهارت عالی است که همیشه و همه جا به آن نیاز داریم. اگر در مورد آن فکر کنید، می‌توانید مزیت گوش دادن بدون وقفه به یک شخص را در هر موقعیتی ببینید. هنگام یادگیری یک زبان جدید، در اصل چاره‌ای ندارید جز اینکه با دقت به صحبت‌های فرد گوش دهید، سعی کنید لهجه او و معنای آنچه گفته شد را درک کنید. علاوه بر این، شما به سادگی نمی‌توانید صحبت یک شخص را قطع کنید، زیرا به زبانی که برای شما جدید است مهارت خاصی ندارید. این همچنین به شما امکان می‌دهد همدلی را توسعه دهید.
 • توجه شما را تقویت می‌کند: تقریباً غیرممکن است که یک زبان جدید یاد بگیرید و مدام حواس‌تان پرت شود. نه فقط برای یادگیری، بلکه برای درک یک قانون جدید، برای درک یک جمله، باید متمرکز بمانید (مانند یادگیری هر مهارت جدید). متوجه خواهید شد که کوچکترین حواس پرتی می‌تواند پیشرفتی را که در آخرین دقایق انجام داده‌اید خراب کند.
 • اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد: وقتی هر هدفی را تعیین می‌کنیم و به آن می‌رسیم، ناگزیر منجر به افزایش اعتماد به نفس می‌شود. انسان اینگونه ساخته می‌شود. احتمالاً توصیه‌های برخی از افراد موفق را خوانده‌اید که نوشته‌اند اگر چیزی برای شما درست نشد، کاری را انجام دهید، میزتان را مرتب کنید، ظرف‌ها را بشویید، زباله‌ها را دور بریزید. موفقیت‌های کوچکی مانند این فورا زنجیره‌ای از موفقیت را در ذهن شما آغاز می‌کنند و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهند. هنگامی که ما موفق به انجام یک دیالوگ به مدت ۳۰ ثانیه به زبانی ناآشنا می‌شویم، انرژی بسیار زیادی می‌دهد، درک ما به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. مهم این است که موفقیت‌های کوچک خود را برای خود جشن بگیرید. اگر نتوانید از پیروزی‌های کوچک لذت ببرید، مغزتان پاداشی دریافت نمی‌کند و به سرعت خسته می‌شود.
 • از بیماری‌های احتمالی مغز (آلزایمر) جلوگیری می‌کند: ما عادت کرده‌ایم که فکر کنیم پیشگیری از بسیاری از مشکلات جسمی کار ورزش است. یادگیری یک زبان جدید می‌تواند شروع زوال عقل و بیماری آلزایمر را تا ۴.۵ سال به تعویق بیاندازد، که به طور قابل توجهی بیشتر از آنچه داروهای مدرن می‌توانند تاثیر بگذارد. ایده این است که افراد چندزبانه مسیرهای عصبی بیشتری را در مغز خود ایجاد می‌کنند که به نوبه خود از تکرار افکار و الگوهای مشابه مغز (که اغلب باعث اسکیزوفرنی می‌شود) جلوگیری می‌کند.
 • زبان مادری شما را بهبود می‌بخشید: نیازی به گفتن نیست که یادگیری زبان دوم به شما این امکان را می‌دهد که به زبان مادری خود نگاه کنید و به چیزهایی در آن توجه کنید که قبلاً هرگز به آنها فکر نکرده بودید؟ درک شهودی زبان عالی است، اما راه رسیدن به اوج نیست. هر زبان شناس یا نویسنده‌ای به شما می‌گوید که در زبان مادری شما سطوح مختلف درک وجود دارد و بسته به سطح شما، یک متن ادبی متفاوت درک می‌شود.
 • خلاقیت شما را افزایش خواهد داد: یادگیری زبان مانند کنار هم قرار دادن تمام قطعات یک پازل است. در یک جمله می‌توانید نیمی از کلمات را بدانید و نیمه دوم را از روی متن حدس بزنید. علاوه بر این، هنگامی که با زبان مادری زبانی که در حال مطالعه آن هستید صحبت می‌کنید، مغز شما دیوانه وار از یک موقعیت ناخوشایند خارج می‌شود، ساختار را به دیگری تغییر می‌دهد، به دنبال مترادف کلمه‌ای می‌گردد که فراموش کرده‌اید. همه اینها به شما کمک می‌کند تا خلاق شوید. وقتی هر یک از ما پشت به دیوار می‌کنیم، اتفاقات شگفت انگیزی شروع می‌شود.
 • آگاهی فرهنگی را افزایش خواهد داد: نکته این است که یک گوینده یک زبان جدید تجسم مستقیم فرهنگ کشورش است. تماشای یک فیلم با دیالوگ‌های زیاد، کمتر از یک گفت و گوی ساده با ساکنان آن، از فرهنگ این کشور صحبت می‌کند. این شما را به عنوان یک شخص متنوع تر می‌کند و به شما امکان می‌دهد از بسیاری از درگیری‌ها جلوگیری کنید، زیرا شروع به مطالعه فرهنگ متفاوت، روانشناسی متفاوت می‌کنید و بهترین ها را می‌گیرید.
 • فرصت‌های شغلی جدیدی را باز خواهد کرد: ما به جهانی شدن فکر کردیم و سپس اینترنت ظاهر شد. طبق آمارهای مختلف، دانستن دو زبان ۱۰ تا ۱۵ درصد به حقوق شما اضافه می‌کند. و اگر به درستی استفاده شود، می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد. اگر می‌خواهید در تجارت باشید، مهم است که هیچ دری را نبندید، هر یک از آنها می‌تواند یک فرصت بزرگ باشد. هیچ چیز بدتر از این نیست که یک کار جدید با حقوق عالی به شما پیشنهاد شود، به شرط اینکه یک زبان خاص را بدانید و شما بلد نباشید.
 • به شما فرصت بهتری در سفرهای خارجی می‌دهد: این دیگر برای شما یک سفر ساده نیست، سفر به کشوری است که زبانش را می‌دانید. این احساس فوق العاده‌ای است وقتی بی دست و پا بودن در یک کشور خارجی که قبلاً آن را احساس نکرده‌اید پاک شود. بله، شما شبیه ساکنان بومی این کشور نیستید، اما مردم وقتی بدانند که شما برای اولین بار به این شهر سفر کرده‌اید و لهجه مناسبی دارید، خوشحال می‌شوند که با شما تجارت کنند. مردم نمی‌توانند افراد با لهجه خنده دار را به اندازه کافی درک کنند.
 • رابطه شما را عمیق تر خواهد کرد: اگر خوش شانس هستید در کشوری که زبان آن را مطالعه می‌کنید، یک همسر مناسب پیدا می‌کنید.

دفعه بعد که به بیهودگی یادگیری یک زبان بیشتر فکر کردید، این فواید را به خاطر بسپارید. برای انگیزه، همیشه مهم است که با خود تکرار کنید چرا کاری را انجام می‌دهید، و خود را به یک عبارت محدود نکنید. وقتی زبانی را یاد می‌گیری و در عین حال می‌فهمی که حافظه‌ات را تقویت می‌کند و خلاقیتت را بیشتر می‌کند، با یک تیر چند نشان میزنی. بسیار از افراد از دشواری یادگیری زبان می‌گویند که البته حق دارند و قبلا توضیح دادیم که چرا یادگیری یک زبان جدید دشوار است؟ بعد از حل دشواری‌ها به راحتی می‌توانید چندین زبان را بیاموزید.

 

توصیه نهایی

هر زبانی که تصمیم دارید یاد بگیرید، واقعاً از آن لذت ببرید! دانستن یک زبان نه تنها یک هدف است، بلکه یک فرآیند نسبتا طولانی است. زبان را هر روز با امتحان کردن چیزهای جدید بیاموزید. از فلش کارت و پادکست گرفته تا تماشای فیلم و سفرهای تفریحی. تنها در این صورت است که زبان برای شما زنده به نظر می‌رسد، خواهید فهمید که چگونه بدون مشکل بر آن مسلط شوید.

۵/۵ - (۲۰ امتیاز)
آموزش زبان انگلیسی در 30 روز

 

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد