ایستگاه زبان

روش های آموزش مکالمه زبان انگلیسی

روش های آموزش مکالمه زبان انگلیسی

روش های آموزش مکالمه زبان انگلیسی در ۳۰ سال گذشته در ایران تغییرات بسیاری کرده است. واقعیت‌های جدید سیاسی و اقتصادی (مهاجرت)، ارتباطات فشرده بین ایرانی‌ها و ساکنان کشورهای خارجی و همچنین اینترنت که به سرعت در تمام زمینه‌های زندگی نفوذ کرده است.

روش‌شناسی آموزش مکالمه زبان انگلیسی مجموعه‌ای از روش‌ها، تکنیک‌ها، فناوری‌ها و شیوه‌های یادگیری زبان است. به عنوان یک قاعده، این یک نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی است که به شما امکان می‌دهد زبان انگلیسی را از ابتدا تا سطح پیشرفته یاد بگیرید. اساتید زبان باید به مبانی روش تدریس تسلط کامل داشته باشند، زیرا نتیجه نهایی کارشان به این بستگی دارد.

نیاز به دانش زبان انگلیسی برای هر کسی که موفقیت اجتماعی را هدف قرار می‌دهد آشکار است. انگلیسی زبان شناخته شده تجارت و ارتباطات روزمره است. بیشتر کتاب‌ها و مقالات علمی، فنی، پزشکی، اقتصادی به زبان انگلیسی منتشر شده است. اصطلاحات برنامه نویسان، بازاریابان اینترنتی و متخصصان IT به طور کامل به انگلیسی ترجمه شده است. بدون دانستن زبان انگلیسی، درک کامل موسیقی مدرن و خواندن علائم در ایستگاه قطار یا فرودگاه غیرممکن است.

 

مزایای یادگیری زبان انگلیسی

دانستن یک زبان خارجی سطح هوش را بین ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. شخصی که حداقل به یک گویش خارجی صحبت می‌کند مانند یک فرد دوسویه است که هر دو دستش فعال است. دانستن چندین زبان شما را از نظر ذهنی چند بازو می‌کند. تسلط به زبان انگلیسی یک مزیت در هنگام درخواست شغل، راحتی در طول سفرهای خارج از کشور است. 

و اگرچه یادگیری زبان در جوانی آسان‌تر است، اما برای شروع هرگز دیر نیست. علاوه بر این، پزشکان و روانشناسان ثابت کرده‌اند که دانش فعال یک زبان خارجی، فعالیت مغز را فعال می‌کند و احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر اختلالات عصبی مرتبط با سن را به شدت کاهش می‌دهد.

روش های آموزش مکالمه زبان انگلیسی به طور مداوم در حال بهبود است و آخرین دستاوردهای فناوری را جذب می‌کند. فنونی که ۳۰ سال پیش فقط در اختیار دانشجویان رشته فلسفه، مترجمان نظامی و ماموران مخفی بود، اکنون برای همه قابل استفاده است. مانند روش پازلینگ زبان که پیش‌تر فقط برای نظامیان در جنگ جهانی استفاده می‌شد. پازلینگ در واقع همان روش CLT است که اسم آن تغییر کرده.

 

روش کلاسیک یادگیری زبان انگلیسی

زبان انگلیسی در دبیرستان موفق شد حداقل واژگان و دستور زبان را در ذهن افراد عادی القا کند و به آنها اجازه دهد متون ساده را بفهمند. افسوس، این دانش، در اصل، برای ارتباط با انگلیسی زبانان، گوش دادن و صحبت کردن طراحی نشده است.

انگلیسی مانند لاتین به یک زبان مرده برای ما تبدیل شد و بدون تمرین خواندن بعد از ۵-۱۰ سال به طور کامل فراموش می‌شود. واقعیت‌های جدید روش‌های جدید یادگیری زبان را مورد تقاضا قرار داده است که در آن تسلط فعال بر واژگان و توانایی درک گفتار شفاهی و نه فقط نوشتاری در خط مقدم است.

روش های نوین یادگیری انگلیسی

روش های نوین تدریس زبان انگلیسی

روش های مدرن آموزش زبان انگلیسی بر اساس روش های کلاسیک مطالعه زبان های خارجی ساخته شده است. روش های آموزش مکالمه زبان انگلیسی که ۳۰ سال پیش استفاده می‌شد، ماهیت تولید داشت. کلمات را بیاموزید، متن را بخوانید، به صدای ضبط شده گوش دهید، بنویسید. این همان چیزی است که استاد خودش هم انجام داده است. شاید به همین دلیل، اکثر بزرگسالانی که سال‌ها این زبان را مطالعه کرده‌اند، می‌توانند به زبان انگلیسی بخوانند و بنویسند، اما در صحبت کردن با آن مشکل دارند.

روش های نوین آموزش زبان انگلیسی جایگزین روش‌های تولید با روش‌های تعاملی شده است. امروزه کسب دانش تعاملی بین دانش آموز و معلم است. برنامه درسی اول از همه با در نظر گرفتن ویژگی‌های سنی دانش آموزان ساخته می‌شود. دانش آموز بزرگسال یک روش کلاسیک را ترجیح می‌دهد. برای این سن، کارهای سنتی نیز مناسب است: داستان بنویسید، تمرین انجام دهید، متن بخوانید، گوش دادن. نوشتن داستان به شما این امکان را می‌دهد که یاد بگیرید چگونه از واژگان فعال و غیرفعال استفاده کنید، دایره لغات خود را گسترش دهید و زبان گفتاری خود را بهبود بخشید. انجام تمرینات به شما کمک می‌کند تا بر مطالب گرامری تسلط پیدا کنید. خواندن یک متن نه تنها مهارت‌های خواندن را توسعه می‌دهد، بلکه شما را در فرهنگ و سنت‌های زبان مورد مطالعه غرق می‌کند. گوش دادن درک زبان گفتاری را بهبود می‌بخشد.

 

تکنیک‌های تعاملی زبان انگلیسی

برای تمرین مهارت‌های گوش دادن، از ابزارهای پخش مدرن استفاده می‌شود که به شما امکان می‌دهد شخص بومی یک زبان خارجی را به صورت زنده ببینید و بشنوید و حتی با آنها به صورت زنده ارتباط برقرار کنید. این بسیار مهم است! درک یک همزبان همیشه دشوارتر از درک یک خارجی است که انگلیسی صحبت می‌کند. به همین دلیل است که با گوش دادن به موسیقی پاپ یا راک، ما به خوبی درک می‌کنیم که هنرمندان در مورد چه چیزی به زبان انگلیسی می‌خوانند، اما قادر به تشخیص کلمات در آهنگ‌های انگلیسی یا آمریکایی نیستیم.

برای تمرین مهارت‌های گفتاری، آواشناسی و لحن صحیح، از تجهیزات ضبط صدا استفاده می‌شود. زبان‌آموز به یک سخنران بومی گوش می‌دهد و به طور مستقل متن را بازتولید می‌کند یا وارد گفتگو می‌شود که صدای او ضبط می‌شود. سپس صوت گوش داده می‌شود، معلم به بیان، خطاهای لحنی، خطاهای دستوری و معنایی اشاره می‌کند. همه دوست ندارند به صدای خودشان گوش دهند و خودشان را روی مانیتور ببینند که اشتباهات خنده‌داری می‌کنند، اما بیهوده نیست که می‌گویند شما از اشتباهات درس می‌گیرید.

در گذشته، آزمایشگاه‌های زبان فقط در اختیار دانشگاه‌های زبان بود. فن‌آوری امروزی روش‌های تعاملی آموزش زبان انگلیسی را برای همه قابل دسترس می‌کند.

 

روش ارتباطی زبان انگلیسی

تکنیک ارتباطی مبتنی بر حداکثر فعالیت گفتاری در گروه است. امکان ترکیب آن با ارتباطات آنلاین تعاملی با افراد همفکر در شهرها و کشورها وجود دارد. گفتار بومی همچنان ممنوع است و تخلفات منجر به امتیاز جریمه و نمره نامطلوب می‌شود. بهتر است در زبان انگلیسی اشتباه کنید تا اینکه به زبان فارسی درست بگویید.

 

روش فشرده یادگیری زبان انگلیسی

روش فشرده یادگیری زبان انگلیسی در مواردی استفاده می‌شود که باید در اسرع وقت بر مهارت مکالمه مسلط شوید، به عنوان مثال، قبل از یک سفر کاری خارجی. یک دوره فشرده نیاز به تثبیت اجباری در طول ارتباط زنده دارد، در غیر این صورت آنچه به سرعت آموخته می‌شود به همان سرعت فراموش می‌شود. روش فشرده شامل ترکیب کلاس‌ها در یک گروه و به طور مستقل است.

مطمئن‌ترین روش آموزش فشرده زبان انگلیسی، غوطه ور کردن زبان‌آموز در یک محیط زبان است، جایی که او به سادگی راهی جز یادگیری زبان برای برقراری ارتباط با دیگران ندارد. تسلط بر زبان در کشور میزبان قوی‌ترین مهارت‌های زبانی را به خصوص از نظر گفتاری و شنیداری فراهم می‌کند.

همچنین در مواردی که افزایش دایره لغات و مهارت‌های ارتباطی زبان‌آموز در زمینه‌های خاص ضروری است، از روش های فشرده نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، کارمندان بانک واژگان مالی را به طور عمیق مطالعه می‌کنند؛ کارمندان بخش بازاریابی نیاز به تجربه ارتباط با مشتریان دارند.

 

روش پروژه یادگیری زبان انگلیسی

روش مورد علاقه روش شناسان آمریکایی. هر زبان‌آموز وظیفه تهیه گزارش در مورد یک موضوع خاص را دریافت می‌کند، سپس گروه یا کلاس درباره این گزارش بحث می‌کنند. گوینده دایره لغات خود را در زمینه خاصی گسترش می‌دهد و اعضای کل گروه مهارت‌های ارتباطی را توسعه می‌دهند. مدل‌های تعاملی نیز در کلاس‌ها امکان‌پذیر است، برای مثال، اتصال به بحث با یک سخنران بومی زنده.

آموزش زبان انگلیسی

نکاتی برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

 • صحبت کردن یا فکر کردن به زبان انگلیسی با خود که باعث تقویت زبان انگلیسی فرد و افزایش مهارت و اعتماد به نفس در هنگام استفاده از آن می‌شود.
 • تماشای فیلم های آموزشی به زبان انگلیسی می‌توانید فیلم را برای اولین بار با زیرنویس تماشا کنید و سپس بدون زیرنویس آن را تماشا کنید تا روی کلمات و تلفظ آنها تمرکز کنید.
 • تعداد معینی از لغات را که باید هر روز به خاطر بسپارید، تعیین کنید تا دایره لغات فرد افزایش یابد.
 • از طریق اخبار و گفتگوهای روزانه به طور مداوم به زبان انگلیسی گوش دهید.
 • کتاب‌های زبان انگلیسی را با صدای بلند بخوانید تا شکل کلمه را به صدا پیوند دهید.
 • از منابع آموزشی متناسب با سطح زبان آموز استفاده کنید، استفاده از منابع دشوار توصیه نمی‌شود تا فرد ناامید نشود.

 

ترکیبی از روش های تدریس

بسیاری از معلمان روش‌های مختلفی را با استفاده از غوطه وری در محیط زبان و درس کلاسیک ترکیب می‌کنند. دانش روش‌های آموزش زبان انگلیسی، روانشناسی و آموزش به آنها اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های ادراک و تفکر را شناسایی کنند و روش‌های لازم را انتخاب کنند.

با افزایش انگیزه، مهارت‌ها بهبود می‌یابند. اگر قبلاً سؤال نحوه آموزش گفتاری انگلیسی مطرح بود، اکنون می‌توان به افراد در هر سنی مکالمه به زبان انگلیسی را آموزش داد. البته هر چه سن انسان بیشتر باشد، کار بیشتری در پیش است. و در اینجا خیلی چیزها حتی به سن زبان‌آموز هم بستگی ندارد، بلکه به سطح اولیه دانش، انگیزه و سخت کوشی بستگی دارد. با این حال، روش غوطه وری به شما این امکان را می‌دهد که نه تنها زبان را یاد بگیرید، بلکه اوقات فراغت خود را نیز به طور مفید سازماندهی کنید. ویژگی آن این است که معلم نه تنها درس را تدریس می‌کند، بلکه تثبیت موضوع مورد مطالعه را نیز کنترل می‌کند. تکالیف کلاسیک با توصیه‌هایی جایگزین شد: تماشای یک فیلم به زبان انگلیسی، صحبت با یک فرد انگلیسی زبان، گوش دادن به آهنگ و تکمیل تکالیف. تماشای فیلم به زبان انگلیسی وظیفه‌ای است که نه تنها به شما یاد می‌دهد که گفتار خارجی را درک کنید، بلکه می‌تواند به سرگرمی جالبی نیز تبدیل شود. تلفظ را بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند افکار خود را بهتر به زبان انگلیسی بیان کنید. برای شروع این روش می‌توانید سریال اکسترا را امتحان کنید. ارتباط با یک فرد انگلیسی زبان به رشد مهارت درک زبان گفتاری کمک می‌کند. بعد از این تمرین، انگلیسی صحبت کردن ترسناک نیست! گوش دادن به آهنگ به زبان انگلیسی هم می‌تواند جالب باشد. اخیرا بازی‌های رایانه‌ای به زبان انگلیسی نیز رواج یافته است. آنها نه تنها برای آموزش کودکان، بلکه بزرگسالان نیز استفاده می‌شوند. و ما نه تنها در مورد بازی‌های آموزشی، بلکه در مورد بازی‌های داستانی، شبیه سازها، نقش آفرینی و موارد دیگر صحبت می‌کنیم.

البته، برخی از زبان‌آموزان بیشتر برای گزینه یادگیری سنتی مناسب هستند. اساس آن مطالعه مطالب واژگانی و دستوری و به دنبال تکمیل وظایف است. دانش روانشناسی به معلم کمک می‌کند تا مهارت زبان خارجی هر دانش آموزی را با استفاده از هر روشی بهبود بخشد.

گاهی اوقات انتخاب بین روش غوطه وری و روش سنتی دشوار است. برای انتخاب بهترین روش برای یادگیری زبان انگلیسی، بهتر است یادگیری زبان را به روش‌های مختلف امتحان کنید. اما همیشه وقت ندارید در دوره‌های مختلف شرکت کنید و بهترین را انتخاب کنید. در این صورت باید بر هدف یادگیری زبان خارجی تکیه کنید. برای کسانی که می‌خواهند انگلیسی صحبت کنند، روش ارتباطی مناسب‌تر است مانند روش CLT زبان. گفتار، تفکر و خلاقیت را بهبود می‌بخشد. با اشکال مختلف سازماندهی درس به خوبی پیش می‌رود. این تکنیک بر اساس اصل تعامل گروهی است.

نیاز به یادگیری زبان انگلیسی فرصتی برای کسی باقی نمی‌گذارد. برخی افراد تمایلی به یادگیری زبان با معلم ندارند و روش خودآموزی را انتخاب می‌کنند. این روش خیلی وقت پیش ظاهر شد. هنگامی که کتاب‌های خودآموز و کتاب‌های لغات منتشر شدند. مردم شروع به تلاش برای یادگیری زبان خود کردند. اما کار مستقل فقط خواندن کتاب درسی یا گوش دادن به پادکست نیست. اگر برای شما هم سوال است که چگونه بدون کلاس زبان انگلیسی یاد بگیریم حتما روی لینک بزنید این مقاله را مطالعه کنید. یک برنامه رایانه‌ای هنوز می‌تواند اشتباهات را اصلاح کند، مهارت‌ها را توسعه دهد، سپس راهنمایی کند، وظایفی را برای ادغام انتخاب کند، پشتیبانی کند. بنابراین، کسانی که سعی می‌کنند زبان خود را یاد بگیرند اغلب موفق نیستند. این روش فقط در مرحله اولیه، برای به دست آوردن پایه، مناسب است.

علاوه بر روش‌های تدریس، اختلافات زیادی بین معلمان در مورد انتخاب روش‌های خصوصی ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، یادگیری مهارت خواندن ممکن است با یادگیری حروف و صداهایی که سپس کلمات را می‌سازند آغاز شود. مورد دوم به ویژه برای ایجاد یک محیط زبان به خوبی قابل استفاده است. به یادآوری بهتر کلمات، جملات و بهبود زبان گفتاری کمک می‌کند. انتخاب کمک آموزشی نیز به روش تدریس بستگی دارد. در دنیای مدرن، این نه تنها یک کتاب درسی، بلکه یک کتاب کار، دوره‌های آموزشی است. یک ابزار آموزشی که به درستی انتخاب شده باشد نه تنها به دانش آموز، بلکه به معلم نیز کمک می کند. در حالت ایده آل، برنامه درسی، کتاب درسی و روش‌های تدریس به صورت جداگانه برای هر دانش آموز انتخاب می‌شود.

 

کاربرد روش های آموزشی برای بزرگسالان

آموزش به بزرگسالان آسان‌تر از کودکان است، زیرا یک بزرگسال آگاهانه شروع به مطالعه زبان می‌کند، و بنابراین کوشا، پرتلاش و منظم است. اما، از طرف دیگر، هر چه سن فرد بالاتر باشد، انجام برخی کارها برای او دشوارتر است، مثلاً به خاطر سپردن فهرستی از افعال نامنظم یا درک گفتار روان با گوش. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا به یادگیرندگان بزرگسال با کیفیت آموزش دهید:

 • به هدف علاقه مند باشید: اگر برای فردی مهم است که بتواند ارتباط برقرار کند، پس نباید او را با دستور زبان خسته کنید. بهتر است نحوه انجام یک مکالمه زیبا و صحیح، دفاع از دیدگاه و شوخی خود را به زبان انگلیسی آموزش دهید. البته بعد از یادگیری مکالمه زبان آموزش به اهمیت گرامر زبان انگلیسی پی خواهد برد و خودش خواهد آموخت.
 • در مورد حرفه زبان‌آموز بپرسید: شاید او نیاز داشته باشد که بتواند در مورد آن به زبان انگلیسی صحبت کند، یا بتواند مهارت‌های خود را با کمک درس‌های شما بهبود بخشد. شما همچنین می‌توانید مطالب را بر اساس آنچه زبان‌آموز می‌فهمد انتخاب کنید. مزیت مهم دیگر می‌تواند اضافه کردن نوع دیگری از زبان انگلیسی به رزومه شما باشد، به عنوان مثال، برای فناوری اطلاعات، تجارت یا حقوق.
 • از استفاده تکنیک‌های کودکان نترسید: بزرگسالان نیز عاشق کارتون و کمیک هستند، بنابراین با خیال راحت انواع منابع متنوع را ارائه دهید.

 

روش های آموزشی برای کودکان

بسیاری از کودکان از سنین پایین به یادگیری زبان علاقه‌مند می‌شوند. با این حال، کودک زیر ۵ سال به طور خودکار کلمات را یاد می‌گیرد ولی هنوز گرامر را درک نمی‌کند. بنابراین توصیه می‌شود کودکان با حروف الفبا، رنگ‌ها، نام اسباب بازی‌ها، میوه‌ها و… به صورت بازی محور آشنا شوند، بهتر است آموزش‌های دقیق‌تر را تا سن مدرسه انجام ندهید.

نکته اصلی حفظ کردن نیست، بلکه علاقه است. بنابراین، استخدام مربی‌ای که به اشکال مختلف آماده سازی کودکان مسلط باشد و تمام منابع آموزشی لازم را داشته باشد، بهتر است. ثبات رمز موفقیت است. توصیه می‌شود با یک مربی کار کنید که ویژگی‌های کودک را تعیین می‌کند و به تدریج هر یک از مهارت‌های مهم را توسعه می‌دهد: نوشتن، صحبت کردن، دانش گرامر.
معلم نه تنها باید انگلیسی بلد باشد، بلکه باید بتواند بازی کند. بازی‌ها، کارتون‌ها، آهنگ‌ها، رقص‌ها. این دقیقاً همان چیزی است که روش‌های آموزشی برای کودکان بر اساس آن است. معلم برای کودک باید بر اساس ویژگی‌های شخصی انتخاب شود. اغلب اوقات موقعیتی پیش می‌آید که معلمی با تحصیلات عالی نمی‌تواند رویکردی به کودک پیدا کند، در حالی که فردی که فقط دوره‌های آموزشی را در اختیار دارد می‌تواند کودک را آموزش دهد، با او صحبت کند و حتی در این بین زبان انگلیسی بیاموزد. بنابراین، نه به آموزش، بلکه به مهارت‌های انعطاف پذیر معلم توجه کنید.

۵/۵ - (۱۵ امتیاز)
آموزش زبان انگلیسی با سریال فرندز

 

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد