ایستگاه زبان

نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی

نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

من پس از پایان نوشتن متوجه شدم که این مقاله از ۷۰۰۰ کلمه فراتر رفته است. حدود یک هفته پیش آن را شروع کردم و خلاصه تجربیاتم را در آن گنجاندم و چکیده آنچه را که از نظر منابع و ابزار می‌دانم در آن قرار دادم. نیاز به این نوشته به این دلیل بوجود آمد که هیچ راهنمای عملی که مراحل خودآموزی زبان انگلیسی را توضیح دهد وجود نداشت. راهنمای عملی که از تمام فناوری‌ها و ابزارهای دیجیتالی که در اختیار داریم و مسیر را برای ما آسان‌تر کرده است، بهره می‌برد. و نقشه واضحی را در اختیار زبان‌آموز قرار می‌دهد که او را از ابتدا به بهترین و سریع ترین زمان ممکن به تسلط می‌رساند.

نمی‌خواهم شما خواننده عزیز برای مطالعه عجله کنید این راهنما با آرامش و دقت نوشته شده است. و همچنین از شما می‌خواهم که آن را با ذهن باز بخوانید. اگر وقتتان اجازه نمیدهد آن را در لیست انتظار خود نگه دارید تا زمان مناسب را پیدا کنید سپس با آرامش بخوانید. برای شما آرزوی موفقیت دارم و موفقیت شما را از خدا می‌خواهم. برای موفقیت بسم الله بگویید و شروع به خواندن کنید.

به نام خدا از بخش اول نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی شروع می‌کنیم ( چگونه بدون کلاس و معلم، زبان انگلیسی یاد بگیریم؟ ) این مقاله یک مرور جامع و یک برنامه کلی برای هرکسی که می‌خواهد مسیر یادگیری زبان انگلیسی به تنهایی را طی کند و به هدف خود یعنی یادگیری اصولی زبان انگلیسی دست یابد، می‌دهد. فقط یادگیری زبان انگلیسی به طور مستقل، و بدون نیاز به کلاس و معلم را هدف قرار میدهیم. من آن را “نقشه راه” نامیدم زیرا در واقع نقشه‌ای است که نقاط مختلف مسیر یادگیری زبان انگلیسی را نشان می‌دهد و مسافر را مدام به سمت مسیر صحیح راهنمایی می‌کند.

هدف دستیابی به مهارت‌های زبانی است

بیایید قبل از شروع نقشه راه یادگیری انگلیسی، هدف اصلی فراگیری هر زبانی را مشخص کنیم، زبان اساساً ابزاری برای برقراری ارتباط با جهان است، با انسان‌های اطراف شما، نزدیک یا دور، زنده یا مرده (از طریق خواندن)، با کسانی که اینجا هستند یا خواهند آمد. در آینده (از طریق نوشتن) و این ارتباط به دو بخش تقسیم می‌شود: درک و فهمیدن، درک آنچه به شما می‌رسد و توانایی انتقال آنچه دارید (دریافت و ارسال):

 • گیرنده (ورودی)
 • انتقال (خروجی)

در مورد دریافت، از طریق چشم و گوش (از طریق گوش دادن و خواندن) و انتقال از طریق دهان و دست (از طریق گفتار و نوشتن) انجام می‌شود. اینها چهار مهارت زبان هستند:

(خواندن – گوش دادن) – (نوشتن – صحبت کردن)

دو مهارت حاصل از مهارت‌های انتقال وجود دارد:

 1. شما باید درست تلفظ کنید (مهارتی که از صحبت کردن به دست می‌آید) افراد زیادی هستند که روان صحبت می‌کنند اما در تلفظ مشکل دارند و شنوندگان ممکن است در درک گفتار با مشکل مواجه شوند. ممکن است فردی مهارت تلفظ صحیح را داشته باشد اما باز هم مشکل داشته باشد. ممکن است لکنت داشته باشد و مدام در حال مکالمه، توقف کند و نیاز به فکر کردن قبل از صحبت داشته باشد.
 2. یک مهارت (دیکته) وجود دارد که برگرفته از مهارت (نوشتن) است، ممکن است بتوانید جملات را بدون خطای گرامری بنویسید، اما در نوشتن برخی کلمات اشتباه می‌کنید، ممکن است کلمات را با املای صحیح بنویسید، اما وقتی می‌نویسید یک عبارت یا مقاله کامل، مشکل گرامری دارد.

بنابراین ما شش مهارت داریم: خواندن – شنیدن – تلفظ – صحبت کردن – دیکته – نوشتن که اگر به آنها تسلط داشته باشید، به زبان مسلط شده‌اید و یکی از آن افراد می‌شوید، یعنی می‌توانید با استفاده از آن  زبان با جهان ارتباط برقرار کنید.

در مورد لغات و دستور زبان که جزء زبان به حساب می‌آیند (اینها مهارت نیستند و جزییات هستند) نیز باید به اندازه کافی مطالعه شوند تا بر زبان مسلط شوید و مقدار دانش لغات شما متناسب باشد. در مورد دستور زبان، مقدار کمی از آن کافی است (مگر اینکه بخواهید حرفه‌ای نویسی کنید) و بیشتر مطالبی که در مدارس تدریس می‌شود (مخصوصاً در مراحل پیشرفته) فایده عملی ندارد. در میان سخنرانان خارجی، کسانی که برخی از قوانینی را که در مدارس و موسسات به ما یاد می‌دهند اصلا چیزی نمی‌دانند، اما نمی‌گوییم قواعد مهم نیستند، بلکه مهم هستند، اما تعداد کمی از آنها کافی است. اگر در مورد این موضوعات بیشتر می‌خواهید، این دوره‌های آموزشی را تماشا کنید:

کتاب آموزش گرامر زبان انگلیسی

آموزش ۵۰۴ لغت ضروری انگلیسی

نقشه راه یادگیری انگلیسی

نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی

این نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی از شش مرحله تشکیل شده است که من این مراحل را لیست می‌کنم و ماهیت و اجزای هر مرحله را توضیح می‌دهم و منابع پیشنهادی برای اجرای هر مرحله را در اختیار شما قرار می‌دهم و همچنین مدت زمان تقریبی هر مرحله را برای شما مشخص می‌کنم.

مدت زمانی که برای گذراندن هر مرحله نیاز دارید با توجه به زمانی که در روز خود اختصاص می‌دهید متفاوت است. هر کسی که هر روز یک ساعت اختصاص دهد، می‌رسد اما در مدت زمان طولانی‌تر، کسی که دو ساعت اختصاص دهد سریعتر می‌رسد، هرکس سه ساعت را اختصاص دهد خیلی سریعتر می‌رسد و ….

در زیر هر مرحله چند منبع پیشنهادی برای شما قرار می‌دهم این به این معنی نیست که آنها تنها منبع هستند اگر منبع مناسب دیگری غیر از آن پیدا کردید که به هدف اعلام شده رسید از آنها استفاده کنید مهم این است که چه چیزی مناسب شماست. و با آن راحت هستید، زیرا هماهنگی به شما کمک می‌کند ادامه دهید و تداوم در مسیر به دست آوردن مهارت‌های زبان (انگلیسی یا هر زبان دیگری) بسیار مهم است.

در مراحل اولیه مسیر خود به سمت فراگیری زبان، باید بر عنصر دریافت کننده (مهارت‌های خواندن و نوشتن و کسب لغات) تمرکز کنید زیرا خروجی در درجه اول به آنچه دارید بستگی دارد. اگر ذخیره زبانی شما کم عمق است، چگونه می‌توانید انتقال دهید. زبان، و تمرکز بر روی عنصر انتقال دهنده (مهارت گفتار و نوشتن) آغاز خواهد شد. از اواسط مسیر یا کمی قبل از وسط، به خواندن ادامه دهید و جزئیات را خواهید فهمید.

مرحله اول: رمزگشایی زبان

من از شما یک سوال می‌پرسم: آیا شما قادر به خواندن این کلمات هستید؟ البته که هستید وگرنه در مقاله به این نقطه نمی‌رسیدید. توانایی شما در خواندن مهارت منحصر به فردی است که می‌توان آن را (زبان رمزگشایی) نامید. چیزهای پیش روی شما چیزی نیست جز نمادهای نوشته شده، یک رمز مشخص، فقط کسانی که مهارت رمزگشایی، یعنی خواندن را دارند، آن را می‌دانند.

خواندن یک مهارت اساسی است که باید با آن شروع کنید. چگونه زبانی را یاد بگیرید که قادر به رمزگشایی آن نباشید (کلمات آن را بخوانید)، و در اینجا یک سوال مطرح می‌شود:

کودک تا وارد مدرسه نمی‌شود خواندن را یاد نمی گیرد اول مهارت شنیدن و صحبت کردن و سپس خواندن و نوشتن را به دست می‌آورد پس چرا می‌خواهید اول خواندن را بیاموزیم؟

بله درست است اما شما بچه نیستید این دلایل را در نظر بگیرید:

یک کودک سه یا چهار سال طول می‌کشد تا به یک سخنور خوب تبدیل شود، سپس یک یا دو سال طول می‌کشد تا خواندن و نوشتن را بیاموزد. آیا حاضرید پنج سال را صرف یادگیری زبان انگلیسی کنید؟
بچه پدر و مادرش و خانواده‌اش را دارد، هر روز به او زبان یاد می‌دهند (نیازی ندارد کسی آن را برایش رمزگشایی کند)، اما تو خود‌آموز هستی، خودت یاد می‌دهی، پس چگونه یاد می‌گیری وقتی حتی قادر به رمزگشایی زبان (خواندن) نیستید.
ذهن شما دیگر ذهن کودک نیست، توسعه یافته و پیچیده‌تر شده است، شما همچنین قبلاً برخلاف ذهن کودک، یادگیری به زبان مادری خود را تجربه کرده‌اید. هیچ راهی برای آموزش زبان به او جز از طریق تلقین و تکرار وجود نداشت. چون قبل از اینکه یاد بگیرد، آموزش خواندن به او بسیار دشوار بود.
اکثر زبان‌آموزان انگلیسی این مهارت را دارند آنها می‌توانند خوب بخوانند (چون این را در مدارس یاد گرفته‌اند) اما اکثر افراد در خواندن هم مشکل دارند و اشتباهات زیادی دارند بنابراین شروع از این مرحله برای شما مفید خواهد بود و کمبودی را که دارید برطرف کنید.

بازه زمانی مورد نیاز

شما بین یک هفته تا دو ماه زمان نیاز دارید (بسته به سطح شما و زمان اختصاص داده شده در هر روز). اگر واقعاً قادر به خواندن هستید و فقط باید برخی از مشکلات را اصلاح کنید، ممکن است فقط یک یا دو هفته زمان نیاز داشته باشید تا برخی از قوانین خواندن و یادگیری را یاد بگیرید.

اما اگر از صفر شروع می‌کنید، ابتدا باید حروف را به خاطر بسپارید، سپس صدای حروف را بیاموزید و بعد به طور مداوم در خواندن کلمات تمرین کنید تا زمانی که آن صداها جا افتاده و مهارت خواندن خودکار شود، و موضوع اینجاست. ممکن است زمان زیادی طول بکشد و چندین هفته با شما ادامه یابد.

منابع پیشنهادی

چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

بهترین رمان‌های انگلیسی برای تقویت زبان

داستان انگلیسی نابغه‌ی فراموش‌‌شده

داستان انگلیسی پولدار و فقیر

مرحله اول نقشه راه یادگیری زبان

مرحله دوم: تشکیل پایه زبان

زمانی که موشک در یک ماموریت فضایی پرتاب می‌شود، از پایگاهی که برای آن آماده شده است پرتاب می‌شود، پایگاهی که می‌تواند فشار و گرما را تحمل کند و مجهز به دستگاه‌ها و تجهیزات ویژه‌ای است، در مورد شما نیز همین طور است که در حال آماده شدن هستید. برای شروع مسیر یادگیری زبان انگلیسی، و در ابتدای نقشه راه یادگیری انگلیسی باید پایگاهی داشته باشید که از آن شروع کنید.

شروع معمولاً دشوار است زیرا شما پایه‌ای برای ساختن ندارید. کلماتی ندارید که به آنها تکیه کنید و هنگام یادگیری یا گوش دادن به آنها تکیه کنید. نمی‌دانید از کدام دری وارد زبان شوید زیرا نمی‌دانید چگونه کار می‌کند یا ساختار جملات آن چگونه است. بنابراین باید پایه‌ای بسازید که از آن شروع کنید. این کار در این مرحله انجام می‌شود.

این مرحله از دو بخش تشکیل شده است:

 1. مقدار کمی گرامر.
 2. کلمات و عبارات رایج.

اول: مقدار کمی از دستور زبان

حالا ممکن است اعتراض کنید و بگویید: متخصصانی هستند (مثل AJ Hoge) که می‌گویند اصلاً گرامر را نباید یاد بگیرید و برخی می‌گویند که باید آن را دیرتر یاد بگیرید!

من به شما پاسخ می‌دهم و می‌گویم: اشتباه این است که تماماً در گرامر عمیق شوید. اشتباه این است که بیشتر تلاش و زمان خود را صرف یادگیری گرامر کنید. در مورد یادگیری مقدار کمی (فقط اصول اولیه) این کار مفید است به خصوص در آغاز مسیر یادگیری شما، زیرا تفاوت‌های اصلی زبان مادری شما و زبان انگلیسی را برای شما توضیح می‌دهد. مروری بر نحوه ساختن جملات به شما می‌دهد. سپس با یک دانش مناسب،و خلاصه از آنجا دور خواهید شد. (کار را برای خود آسان تر می‌کنید)

اما مراقب باشید در این مرحله بیش از حد به یادگیری قوانین گرامری وارد نشوید، فقط اصول اولیه را در نظر بگیرید.

دوم: کلمات و عبارات رایج

دومین عنصر برای ایجاد یک پایگاه شروع، یادگیری و به خاطر سپردن برخی از کلمات و عبارات مهم و رایج است، زیرا کلمات و عباراتی وجود دارد که توسط گویندگان در زندگی روزمره خود به طور مداوم استفاده می‌شود و با پیشرفت و شروع یادگیری در مکالمات با بسیاری از این لغات و عبارات مواجه می‌شوید که در حین پایه گذاری حفظ کرده‌اید، بنابراین لازم است برخی از کلمات و عبارات رایج را یاد بگیرید (و حفظ کنید) اما به این نکات توجه کنید:

 • شما می‌توانید کلمات را جداگانه یاد بگیرید، اما مطمئن شوید که آنها در جملات کاربردی هستند.
 • منابعی را جستجو کنید که جملات ترجمه شده به فارسی را در اختیار شما قرار می‌دهند.
 • به دنبال منابعی باشید که کلمات و جملاتی را با تلفظ صوتی به شما می‌دهند.
 • خود را طوری برنامه ریزی کنید که هر روز مقدار جدیدی از جملات و کلمات را استفاده کنید.
 • از برنامه‌های فلش کارت برای ذخیره و مرور کلمات استفاده کنید.

شروع به استفاده از برنامه های فلش کارت کنید

روش مدرن به خاطر سپردن و مرور لغات، از طریق برنامه‌های فلش کارت است و در این مرحله باید شروع به استفاده از یکی از این برنامه‌ها کنید که برنامه‌هایی هستند که روی گوشی شما کار می‌کنند و یا از طریق مرورگر کامپیوتر شما یک حساب کاربری جدید ثبت می‌کنید. سپس لیست‌های جدیدی ایجاد کنید و کلماتی را که یاد می‌گیرید به آنها اضافه کنید و همه روزه این کلمات را از طریق اپلیکیشن یا وب سایت مرور می‌کنید و از طریق فعالیت‌های ارائه شده توسط اپلیکیشن، خودتان را آزمایش می‌کنید.

 

بازه زمانی

بازه زمانی در این مرحله بسته به زمانی که هر روز برای یادگیری و مرور اختصاص می‌دهید از یک ماه تا سه ماه متغیر است. به طور کلی، زمان نباید کمتر از یک ساعت در روز و ترجیحاً دو ساعت باشد. عمده آن را اختصاص دهید. وقت خود را برای یادگیری، مرور و حفظ لغات و عبارات اختصاص دهید.

منابع پیشنهادی

راهکارهای برتر برای یادگیری سریع لغات انگلیسی

چگونه در زبان انگلیسی پیشرفت کنیم؟

روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی در ۳۰ روز

مرحله سوم: آغاز مواجهه با زبان

رسیدن به این مرحله به این معنی است که شما اکنون یک قانون اساسی دارید که به شما کمک می‌کند شروع کنید، و شروع از طریق (گوش دادن) خواهد بود و از آنجایی که شما برخی از کلمات و عبارات رایج را یاد گرفته‌اید، بسیاری از آنها را در حین گوش دادن و یادگیری از صدا خواهید یافت.

شما هنوز به مرحله پیشرفته‌ای نرسیده‌اید که شما را واجد شرایط گوش دادن به انگلیسی‌زبانان در هنگام صحبت کردن به روش معمولی کند، بلکه به منابع صوتی آسان و آرام نیاز دارید، زیرا هنوز در ابتدای راه هستید و خوشبختانه تعداد زیادی از آنها وجود دارد. منابع در دنیای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی.

اهداف این مرحله عبارت است:

 1. به دست آوردن کلمات: زبان جدید اساساً از کلماتی تشکیل شده است که برای تشکیل جملات در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.
 2. توسعه مهارت شنیداری که مهمترین مهارت در زبان است.
 3. تمرین دستور زبان: در مرحله قبل قوانینی را یاد گرفتید، اما باید آنها را تثبیت و فعال کنید، بنابراین برای تمرین به فعالیت‌هایی نیاز دارید.

سه عنصر در این مرحله وجود دارد:

 1. گوش دادن هدایت شده (به خاطر سپردن کلمات).
 2. گوش دادن آزاد.
 3. گرامر را تمرین کنید.

عناصر همان چیزی است که شما زمان خود را بر اساس آن تقسیم می‌کنید، یعنی مقدار مشخصی از زمان را از روز خود اختصاص می‌دهید (فرض کنیم هر روز دو ساعت باشد) این دو ساعت به این عناصر تقسیم می‌شود. به عنوان مثال، یک ساعت برای گوش دادن مستقیم، نیم ساعت برای گوش دادن آزادانه، و نیم ساعت برای تمرین گرامر (این فقط یک مثال است و شما آزاد هستید برای مدیریت زمان).

۱. گوش دادن هدایت شده

شما باید در این مرحله (و مرحله بعدی) روی به دست آوردن کلمات جدید تمرکز کنید. کلمات آجرهایی هستند که با آن ساختمان می‌سازید. آنها مهمترین چیز در زبان هستند. اما ما کلمات را به روش احمقانه حفظ نمی‌کنیم. کلمات را به گونه‌ای به دست می‌آورید که به طور محکم در ذهن تثبیت شده باشد. ما با رشد مهارتی، کلمات را به دست خواهیم آورد. با گوش دادن و با تمرین خواندن، کلمات را به دست خواهیم آورد. بله، شما باید در هنگام یادگیری باهوش باشید.

بنابراین، شما فعالیتی را انجام خواهید داد که ما آن را (گوش دادن هدایت شده) یا (گوش دادن محدود) می‌نامیم. ایده این است که شما کلمات جدید را گوش کنید، بخوانید و یاد بگیرید. در یک فعالیت می‌توانید استراتژی زیر را دنبال کنید:

 1. برای اولین بار بدون تماشای متن گوش کنید.
 2. هنگام خواندن برای بار دوم گوش کنید.
 3. خواندن فقط در حین استخراج کلمات جدید.
 4. ترجمه کلمات و اضافه کردن آنها به برنامه فلش کارت.
 5. برای بار سوم بدون تماشای متن گوش کنید.

شما می‌توانید به این ترتیب یا هر ترتیب دیگری که مناسب شماست عمل کنید، مهم این است که به مطالب گوش دهید و کلمات جدیدی از آن به دست آورید، اما به این نکته مهم توجه کنید.

مطالب کوتاه و آسان مناسب برای مبتدیان را انتخاب کنید تا با کلمات جدیدی روبرو شوید.

این فعالیت باید دارای مکانیزمی برای بررسی کلمات باشد و مکانیزمی که به شما پیشنهاد می‌کنیم مانند مرحله قبل، از طریق (برنامه‌های فلش کارت) است، پس از خواندن و استخراج کلمات جدید و یادگیری معانی، آنها را به لیست جدید در برنامه فلش کارت که تصمیم به استفاده از آن گرفتید اضافه کنید، سپس هر روز و قبل از شروع تمرین این فعالیت، کلمات قبلی را از طریق اپلیکیشن مرور کنید.

توصیه مهم: وقتی کلمات را مرور می‌کنید، همیشه آنها را با صدا و نوشتار مرور کنید، یعنی کلمه، تلفظ و نحوه نگارش آن را حفظ کنید، اگر از صدای کلمه غافل شوید، در تلفظ مشکل خواهید داشت. اگر از نوشتن آن غفلت کنید در آینده با املای آن مشکل خواهید داشت. چند نفر در زبان پیشرفت کرده‌اند اما غلط املایی دارند؟ خیلی زیاد.

۲. گوش دادن آزاد

هنگام گوش دادن به زبان انگلیسی در این مرحله گوش‌های شما انعطاف پذیرتر می‌شود. فعالیت قبلی (گوش دادن هدایت شده) ثمره خود را در این فعالیت (گوش دادن آزاد) پیدا می‌کند، اما اول: گوش دادن آزاد چیست؟

گوش دادن آزاد این است که بدون توقف، یادگیری یا ترجمه گوش کنید، فقط به طور مداوم، بدون وقفه، به مدت نیم ساعت یا بیشتر گوش دهید، لازم نیست هر چیزی را که به گوش شما می‌رسد درک کنید، اما بهتر است حداقل بفهمید. ۵۰ درصد از آنچه به آن گوش می‌دهید کافیست. بنابراین باید مطالب ساده را مناسب برای مبتدیان انتخاب کنید، مطالبی که حاوی کلماتی از آنچه در مرحله قبل آموخته‌اید و از آنچه در حال حاضر یاد می‌گیرید (از طریق گوش دادن هدایت شده) باشد.

ممکن است در ابتدای تمرین ( گوش دادن آزاد) سخت به نظر برسد، حتی زمانی که به مطالب آسان گوش می‌دهید، اما اجازه ندهید ناامیدی به سراغ شما بیاید، هر دو فعالیت را ادامه دهید و موضوع به تدریج بهبود می‌یابد، اگر برای شما سخت است. در ابتدا، می‌توانید دوباره به همان مطالبی که از آن استفاده کرده‌اید گوش دهید. گوش دادن هدایت شده: مهم است که در این مرحله یک دوره روزانه گوش دادن آزاد حداقل نیم ساعت داشته باشید.

نکات

 • سعی کنید از دوره‌های مناسب و مسیر رفت و آمد برای گوش دادن آزاد استفاده کنید تا زمان را از دست ندهید.
 • سعی کنید روی مکالمه تمرکز کنید و سعی کنید با درک هر چه بیشتر از آن خارج شوید.

۳. دستور زبان را تمرین کنید

شما برخی از اصول گرامر را در مرحله قبل یاد گرفتید، این خوب است. قوانین بدون استفاده خواهند ماند تا زمانی که منطقی و خودکار شوند و برای این کار باید هر روز مدتی را برای تمرین گرامر صرف کنید.

وقتی می‌خواهید یک جمله درست به زبان انگلیسی بنویسید، در اینجا در حال تمرین قوانین گرامری هستید، و زمانی که می‌خواهید یک جمله انگلیسی را تصحیح کنید، در اینجا هم در حال تمرین قوانین گرامری هستید. هنگامی که سعی می‌کنید فعل مناسب را انتخاب کنید نیز همینطور است.

فرهنگ لغت دوزبانه

شروع به استفاده از فرهنگ لغت دو زبانه کنید

در این مرحله شما شروع به استفاده از دیکشنری‌های دوزبانه می‌کنید و منظور ما از (دو زبانه) آنهایی است که از انگلیسی به فارسی ترجمه می‌کنند (به کسانی که به شما می‌گویند: به فارسی ترجمه نکنید باور نکنید) از آنجایی که هنگام تمرین فعالیت (گوش دادن هدایت شده) به این دیکشنری‌ها نیاز خواهید داشت و به شما توصیه می‌کنم از دیکشنری گوگل استفاده کنید زیرا عبارات و جملات را نیز ترجمه می‌کند. گاهی ممکن است معنی یک کلمه را بفهمید، اما زمانی که سعی می‌کنید درک کل جمله‌ای که برایتان مشکل است، اینجاست که نیاز به فرهنگ لغتی است که جملات و عبارات را ترجمه کند.

نکته مهم: امروزه اکثر دیکشنری‌های دیجیتالی تلفظ صوتی کلمه را ارائه می‌دهند و برای به دست آوردن تلفظ صحیح، باید به هر کلمه جدید گوش دهید و سعی کنید آن را با زبان خود تکرار کنید تا آن را به درستی تلفظ کنید.

بازه زمانی

ترجیحاً بسته به زمانی که در هر روز اختصاص می‌دهید بین سه تا شش ماه در این دوره وقت بگذارید و ترجیحاً هر روز دو ساعت یا بیشتر را به یادگیری در این مرحله اختصاص دهید و آن را به صورت زیر تقسیم کنید:

 • یک ساعت گوش دادن هدایت شده (همراه با یادگیری و مرور کلمات).
 • نیم ساعت گوش دادن آزاد (یا بیشتر).
 • نیم ساعت تمرین گرامر.

نکته اینکه زمان گوش دادن آزاد می‌تواند با فعالیت‌های روزمره شما، مانند زمان پیاده روی یا رفت و آمد و غیره ترکیب شود.

در این سطح ادامه دهید تا به درک درستی از معلمان زبان انگلیسی خارجی برسید، مثلاً وقتی به معلم کانادایی گوش می‌دهید و متوجه می‌شوید که حرف‌های او را به طور قابل قبولی درک می‌کنید، سپس می‌توانید به مرحله بعدی نقشه راه یادگیری انگلیسی بروید.

منابع پیشنهادی

پادکست انگلیسی با متن و ترجمه

آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش CLT

تقویت مهارت شنیداری با ۵ نکته

یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ و موسیقی

مرحله چهارم: شروع به صحبت کردن

مهارت صحبت کردن به لطف گوش دادن و مهارت نوشتن و خواندن توسعه می‌یابد، به این معنی که هر چه بیشتر به زبان انگلیسی گوش دهید، مهارت صحبت کردن خود را بهتر می‌کنید و هر چه بیشتر زبان انگلیسی را بخوانید، مهارت نوشتاری خود را بهتر می‌کنید.

در این مرحله شما به این برنامه ادامه می‌دهید که از طریق گوش خود با زبان انگلیسی آشنا شوید و کلمات را از مطالب صوتی و متن به دست آورید، اما به سمت مطالب کمی دشوارتر خواهید رفت، هنوز به سطح عالی نرسیده‌اید. اما شما به سطح (متوسط رو به بالا) رسیده‌اید.

این مرحله از چندین عنصر تشکیل شده است:

 • صحبت کردن را تمرین کنید.
 • اکتساب واژگان (از طریق گوش دادن هدایت شده).
 • گوش دادن به معلمان انگلیسی زبان.
 • رفع نقاط ضعف

۱. صحبت کردن را تمرین کنید

در این مرحله، شما با معرفی یک فعالیت برای تمرین صحبت کردن شروع می‌کنید. اکنون پیشینه خوبی دارید و مجموعه مناسبی از واژگان و عبارات دارید. زبان فرار است و اگر آن را به حال خود رها کنید، نمی‌توانید انگلیسی صحبت کنید. باید خود را وادار به صحبت کردن به زبان انگلیسی و عادت به اشتباه کردن کنید. تمرین صحبت کردن از طریق یکی از این دو راه:

 1. یا با خود.
 2. یا با دیگران.

عادت کنید با خود به زبان انگلیسی صحبت کنید، زمانی که تنها هستید یا خود را در آینه می‌بینید با صدای بلند صحبت کنید یا حتی از طریق پیام رسان‌ها پیام‌های صوتی را برای خود ضبط کنید و به خواندن با صدای بلند عادت کنید.

در مورد صحبت کردن با دیگران، به این موارد تقسیم می شود:

 1. با یکی از نزدیکان صحبت کنید
 2. با یکی از دور صحبت کن

بهتر است یک همسفر پیدا کنید یا برای خود همنشینی پیدا کنید، یا دوست یا همکار که زمان زیادی را با او می‌گذرانید، مهم این است که او کسی باشد که بیشتر روزها با او ملاقات می‌کنید و او هم همین هدف را دارد که شما (در حال توسعه زبان انگلیسی او) هستید یا زبان انگلیسی شما پیشرفته است و سپس با او موافقت می‌کنید که تمامی ارتباطات شما به زبان انگلیسی باشد. نکته مهم این است که ارتباط فارسی بین شما برای همیشه ممنوع شود. این توافق به تنهایی کافی است تا زبان خود را به سطح عملی پیشرفته منتقل کنید مهم این است که به آن پایبند باشید و برای مدت طولانی به آن ادامه دهید.

در مورد شخص از راه دور، از طریق اینترنت است. سایت‌ها و برنامه‌های زیادی برای تمرین زبان انگلیسی از طریق مکالمه اختصاص داده شده است که برخی از آنها رایگان هستند (معمولاً با زبان آموزانی مانند خودتان صحبت می‌کنید).

این امری اجتناب ناپذیر، ضروری و مسلم است که هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی اشتباهات زیادی مرتکب خواهید شد و اگر به دلیل اشتباه یا ترس از افتادن در آن، تمرین را متوقف کنید، خود را محکوم به شکست کرده‌اید، زیرا مسیر یادگیری طی می‌شود.

وقت خود را، تقریباً روزانه نیم ساعت به صحبت با دیگران اختصاص دهید.

 

۲. گوش دادن جهت دار

شما به گوش دادن هدایت شده ادامه خواهید داد، که به دو هدف به طور همزمان دست می‌یابد:

 1. مهارت گوش دادن را توسعه دهید.
 2. کلمات جدید را به دست آورید.

چیزی که در این مرحله متفاوت خواهد بود این است که شما شروع به گوش دادن و یادگیری از طریق مطالب جالب‌تری خواهید کرد. به مطالبی گوش خواهید داد که از آنها علاوه بر یادگیری، مزایای شناختی نیز به دست خواهید آورد. به عنوان مثال: یک وب سایت و برنامه کاربردی به نام SpotLight English وجود دارد. که قسمت‌های صوتی دوره‌ای (با متن) را در مورد موضوعات جالب در سراسر جهان ارائه می‌دهد.

همانطور که ادامه می‌دهید، گوش می‌دهید، سپس می‌خوانید، سپس لغات جدید را یاد می‌گیرید. همچنین به استفاده از برنامه فلش کارت (یا هر وسیله دیگر برای بررسی کلمات)، اضافه کردن تمام کلمات جدید به برنامه، و مرور آن کلمات در هر بار ادامه می‌دهید.

نکته: علاوه بر استفاده از برنامه‌های فلش کارت، یک راه موثر برای تثبیت واژگان وجود دارد که این است که بلافاصله پس از اتمام مرور کلمات به مطالب قبلی بازگردید یا بعد از روزها یا هفته‌ها دوباره به آنها برگردید تا حافظه خود را تحریک کرده و تثبیت کنید.

 

۳. گوش دادن به معلمان خارجی

این فعالیت جایگزینی برای فعالیت (گوش دادن آزاد) است که در مرحله قبل بود، در اینجا می‌خواهیم با یک تیر دو نشان بزنیم:

 1. مهارت گوش دادن را بهبود بخشید.
 2. گرامر را یاد بگیرید و واژگان را به دست آورید.

به یاد داشته باشید که شما فقط چیزهای ساده‌ای را از دستور زبان یاد گرفتید (در مرحله اول) وقت آن است که چیزهای اضافی را برای درک ساختار و ترکیب زبان بیاموزید، اما نه از کتاب یاد می‌گیرید و نه به معلم فارسی گوش می‌دهید، بلکه از معلمان خارجی که زبان مادری آنها انگلیسی است، زیرا دو فایده در آن وجود دارد: یادگیری و تمرین.

معلم‌های خارجی زیادی هستند که کانال‌های یوتیوب دارند و به طور منظم ویدیو می‌سازند و برخی از آنها برنامه‌های صوتی (پادکست) دارند، سعی کنید بین این و آن تنوع ایجاد کنید و هر روز یک ساعت مشخص برای خود تعیین کنید (مثلا یک ساعت) به طوری که به پاسخ روزانه شما به فعالیت شنیداری تبدیل شود. هدف درک همه چیز نیست. اطلاعات و هر کلمه، فقط گوش کنید و بدون نگرانی از درک یا درک کامل تماشا کنید.

۴. رفع نقاط ضعف

بسیاری از زبان آموزان انگلیسی از مشکل ( املا ) رنج می‌برند زیرا زبان انگلیسی با فارسی متفاوت است، در فارسی بیشتر مواقع نوشتن یک کلمه همان تلفظ آن است، اما در انگلیسی ممکن است تلفظ در یک وادی باشد و نوشتن در وادی دیگر. و طبیعی است که با املا مشکل داشته باشید، مخصوصاً اگر توصیه‌هایی را که در بالا برای شما ذکر کردم (در مرحله سوم) رعایت نکنید، که می‌گوید پس از یادگیری آنها باید خود را به مرور نوشتن کلمات وادار کنید.

همچنین ممکن است متوجه شوید که با (تلفظ) مشکل دارید، زیرا صداهایی وجود دارد که در فارسی ندارید و ممکن است از حروف صدادار و نحوه تلفظ صحیح آنها رنج ببرید، بنابراین بهتر است فعالیتی را تعیین کنید برای رفع نقاط ضعف خود (بهبود مهارت‌های ضعیف).

درس‌ها و ابزارهای زیادی پیدا خواهید کرد که می‌توانید از آنها یاد بگیرید یا با آنها تمرین کنید (چه در دیکته و چه در تلفظ)، اما آنچه مهم است این است که خودتان را بشناسید و سپس هر روز وقت خود را به آن اختصاص دهید. یادگیری و تمرین برای جلوگیری از کاستی‌ها و رفع نقاط ضعف بسیار مهم است.

پادکست انگلیسی

شروع به گوش دادن به پادکست کنید

پادکست‌ها ابزار مهم و موثری برای توسعه زبان انگلیسی شما هستند، پادکست‌ها دنیای گسترده‌ای از محتوای صوتی در زمینه‌های مختلف هستند، محتوای صوتی که روزانه به زبان انگلیسی منتشر می‌شود بسیار زیاد است، همچنین معلمان زبان انگلیسی هستند که پادکست‌های آموزشی دارند، و بهتر است در این مرحله با گوش دادن به پادکست‌ها را شروع کنید. اگر نمی دانید پادکست چیست، مقاله یادگیری زبان انگلیسی با پادکست را مطالعه کنید.

بازه زمانی

این دوره نیز بسته به زمانی که هر روز اختصاص می‌دهید بین ۳ تا ۶ ماه متغیر است و ممکن است نیاز باشد که زمان یادگیری روزانه خود را بیشتر از مرحله قبل افزایش دهید، زیرا فعالیتی (رفع نقاط ضعف) دارید که برای آن انجام می‌شود. شما می‌توانید نیم ساعت در روز را اختصاص دهید (مثلا) یا به طور متناوب بین آن و فعالیت صحبت کردن،  این بستگی به زمان موجود دارد.

سعی کنید مدت زمان فعالیت شنیداری آزاد را به کمتر از نیم ساعت در روز محدود کنید و اگر بیشتر باشد بهتر است، به خصوص که می‌توانید از هر جایی به پادکست گوش دهید، خواه سوار خودرو، پیاده روی یا در حالی که منتظر هستید. پس از وقت تلف شده در گوش دادن آزاد بهره ببرید.

منابع پیشنهادی

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

یادگیری زبان انگلیسی با انیمیشن

آموزش زبان انگلیسی با سریال فرندز

آموزش زبان انگلیسی با سریال Extra

۱۰ سریال برتر برای یادگیری زبان انگلیسی

مرحله پنجم: زندگی کردن با زبان

این موفقیت را به شما تبریک می‌گویم، بالاخره به مرحله لذت بردن از زبان رسیدید، زحمت کشیدید و صبور بودید و امروز اولین ثمره تلاش خود را برداشت می‌کنید. این ثمره توانایی درک زبان انگلیسی است. در یک راه قابل قبول، و از مطالب منتشر شده به زبان انگلیسی بهره‌مند شوید. امروز می‌توانید هر ویدیویی را به زبان انگلیسی تماشا کنید.

همین حالا بروید و هر محتوایی را که دوست دارید بخوانید، تماشا کنید یا گوش دهید، از تجربیات دیگران بیاموزید و از آن بهره ببرید یا از محتوای منتشر شده به زبان انگلیسی لذت ببرید، سخنرانی‌های TED، وبلاگ‌های خارجی یا حتی سریال‌های خارجی را تماشا کنید، اگر از طرفداران آنها هستید. زبان انگلیسی را جزئی از روال زندگی خود قرار دهید این اولین نکته در این مرحله است: از طریق گوش دادن و تماشا کردن به طور گسترده با زبان آشنا شوید.

عناصر این مرحله به شرح زیر است:

 • مواجهه شدید با زبان (از طریق گوش دادن و تماشا کردن).
 • اکتساب کلمه (در سراسر محتوا).
 • تماس با زبان (از طریق برنامه‌ها).
 • کلمات رایج را مرور کنید.

۱. مواجهه شدید با زبان انگلیسی

در ادامه آنچه در مقدمه گفته شد؛ شما باید به صورت روزانه، حداقل یک ساعت در روز، زبان انگلیسی را تماشا و گوش دهید، و هر چه بیشتر، بهتر است. از آنجایی که قادر به درک زبان انگلیسی تا حد زیادی هستید، می‌توانید تماشا کنید (یا گوش دهید) هر محتوایی که دوست دارید، به عنوان مثال:

 • شما می‌خواهید برخی از مهارت‌ها را یاد بگیرید، درس‌ها و دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی را تماشا کنید یا گوش دهید.
 • دوست دارید گوش کنید، پادکست‌های خارجی گوش دهید.
 • دوست داری ویدیو ببینی به جای فارسی، وبلاگ نویس‌های انگلیسی رو ببین.
 • علاقه‌مند به علم و تجربیات انسانی. سخنرانی‌های TED را بدون ترجمه تماشا کنید.
 • عاشق کتاب و مطالعه هستید، کتاب‌های صوتی گوش کنید و یا بخوانید.
 • شما دوست دارید گیمرها را تماشا کنید، به جای فارسی، گیمرهای خارجی را تماشا کنید.
 • دوست داری به جای سریال ایرانی سریال خارجی ببینی.

هدف این است که زبان انگلیسی را بخشی از زندگی خود کنید، آن را به لیست زبان‌هایی که روزانه مصرف می‌کنید اضافه کنید. ممکن است مخالفت کنید و بگویید: درک مکالمات دشوار خواهد بود و من هنگام تماشا یا گوش دادن به محتوای انگلیسی لذت نخواهم برد زیرا همه چیز را درک نمی‌کنم.

اول: اگر مراحل قبلی را پشت سر گذاشته‌اید و در آنها کوتاهی نکرده‌اید، باور کنید که سطح شما اکنون شما را واجد شرایط درک بسیاری از مکالمات انگلیسی می‌کند.

دوم: این فقط یک مانع ذهنی است، مانع حرکت از محتوای فارسی به انگلیسی در ابتدا برای شما سخت خواهد بود، اما با گذشت روزها، موضوع بهتر می‌شود و متوجه خواهید شد که کم کم به آن عادت کرده‌اید.

۲. کسب کلمات از طریق محتوا

شما هنوز باید کلمات را به دست آورید، زیرا اقیانوس کلمات بسیار بزرگ است (کافی است بدانید که نیم میلیون کلمه انگلیسی وجود دارد) اما خدا را شکر ذخیره کلمات خوبی دارید. این ذخیره شما را از شر آن خلاص می‌کند از مطالب آموزشی خسته کننده یاد بگیرید و همانطور که قبلاً گفتیم تبریک می‌گوییم اینجا هم تبریک می‌گوییم، تبریک می‌گویم زیرا از مطالب خسته کننده رها شده‌اید و می‌توانید از هر محتوایی که دوست دارید یاد بگیرید.

منظور ما هر محتوای متنی یا صوتی است، اگر متنی است (از طریق خواندن یاد می‌گیرید)، حتماً به تلفظ هر کلمه جدید گوش دهید، اگر محتوای صوتی است، باید متنی همراه با آن موجود باشد. طبق معمول، روند اکتساب کلمات مانند قبل خواهد بود:

 • گوش دادن یا خواندن.
 • کلمات جدید را از طریق فرهنگ لغت یاد بگیرید.

در مورد اضافه کردن لغات جدید به برنامه فلش کارت برای بررسی، یک مرحله اختیاری است، اگر روش را دوست داشتید، به آن ادامه دهید و اگر آن را دوست نداشتید، خود را مجبور به انجام آن نکنید، قبلا این کار الزامی بود. چون شما در حال ساختن پایه بودید، اما اکنون یک راه خودکار برای اصلاح واژگان وجود دارد، پس چگونه می‌توان آن را انجام داد؟

تا زمانی که به طور گسترده (از طریق اولین فعالیت) در معرض زبان قرار می‌گیرید، اجازه می‌دهید بسیاری از کلمات انگلیسی از کنار گوش شما بگذرند. کلمات حاصل از آنچه در این فعالیت یاد می‌گیرید عبور می‌کنند و هر چه بیشتر گوش کنید، شانس بیشتری خواهید داشت. کلماتی که ظاهر می‌شوند و با ظاهر شدن و تکرار مکرر آن کلمات کم کم در حافظه شما می‌ماند.

۳. تماس با زبان از طریق برنامه‌های کاربردی

ترجیحاً نیم ساعت (یا بیشتر) برای قرار گرفتن در معرض زبان از طریق یک یا چند برنامه یادگیری زبان انگلیسی (البته تمرین، نه درس) اختصاص داده شود. سطح شما در زبان خوب شده است، اما جنبه‌هایی وجود دارد که هنوز نیاز به تقویت و درمان دارد. ده‌ها برنامه کاربردی عالی وجود دارد که مهارت شما را توسعه می‌دهد. یا مهارت‌های بیشتر زبان انگلیسی، سعی کنید برنامه (یا برنامه‌هایی) را انتخاب کنید که جنبه مورد نظر شما را تقویت می‌کند، مانند:

 1. اگر می‌خواهید مهارت صحبت کردن خود را تقویت کنید، از یکی از سایت‌ها یا برنامه‌های کاربردی اسپیکینگ استفاده کنید. سرویس‌های پولی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد با معلمان و سخنرانان بومی صحبت کنید (مانند Cambly و iTalk ) و برنامه‌های کاربردی رایگان برای صحبت با سایر زبان آموزان وجود دارد.
 2. اگر می‌خواهید مهارت خواندن خود را تقویت کنید، از اپلیکیشنی استفاده کنید که مقالات انگلیسی، کتاب‌های صوتی یا داستان‌های جالب را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 3. اگر می‌خواهید دستور زبان را تقویت کنید، از Duolingo یا یکی از برنامه‌های پخش جمله استفاده کنید.
 4. اگر با تلفظ مشکل دارید، از یک برنامه بهبود تلفظ (مانند برنامه Speechling و برنامه Say it ) استفاده کنید.

۴. کلمات رایج را مرور کنید

شما در زبان به خوبی پیشرفت کرده‌اید و اکنون چند هزار کلمه دارید که می‌دانید یا با آنها آشنا هستید، اما این کلمات پراکنده هستند، اکثر آنها رایج هستند و برخی به ندرت استفاده می‌شوند. مشکل این است که مشترک هستند و لغات مهمی که تا به حال به خاطر سپردید این لغات چیزی است که مانع شنیدن یا خواندن شما می‌شود بنابراین بهتر است زمانی را به مرور کلمات رایج اختصاص دهید تا دو نکته مهم را کشف کنید:

 1. کلماتی که اشتباه می‌کنید را پیدا کنید.
 2. کلماتی را که نمی‌دانید کشف کنید.

وقتی کلمات رایج را مرور می‌کنید، متوجه خواهید شد که در تلفظ برخی از کلمات اشتباهاتی دارید (این امر مسلم است) و همچنین در نوشتن برخی کلمات نیز خطاهایی پیدا خواهید کرد (که باعث ایجاد مشکل در هنگام نوشتن می‌شود) ممکن است متوجه شوید که شما اصلاً کلمه را نمی‌دانید و وقتی چنین کلماتی پیدا کردید یکی از آنها را انجام دهید.

برای کلماتی که برای شما جدید هستند:
 • معنی آن را یاد بگیرید و جملاتی را در مورد استفاده از آن بخوانید.
 • جملات نمونه را با استفاده از وب سایت تاتوبا (توضیحات ویدیویی وب سایت tatoeba ) بخوانید.
 • به جملات به عنوان مثال گوش دهید از وب سایت یوگلیش ( توضیحات ویدیویی وب سایت یوگلیش ) استفاده کنید.
 • این کلمات را به یک لیست ویژه در برنامه فلش کارت اضافه کنید.
 • این کلمات را روز به روز از طریق برنامه فلش کارت مرور کنید تا زمانی که به آنها مسلط شوید.
برای کلماتی که اشتباه تلفظ می‌کنید:
 • چندین بار به تلفظ آن از یک فرهنگ لغت گفتاری (مانند آکسفورد) گوش دهید.
 • آن را در یک لیست جداگانه در برنامه فلش کارت بدون ترجمه وارد کنید.
 • هر روز آن را با هدف جایگزینی تلفظ قبلی (نادرست) با تلفظ جدید (درست) مرور کنید.

از دیکشنری‌های انگلیسی استفاده کنید

زمان آن فرا رسیده است که از دیکشنری‌های انگلیسی استفاده کنید که معنای کلمه انگلیسی را در زبان انگلیسی (انگلیسی به انگلیسی) به شما می‌دهد. اکنون یک پایگاه واژگانی دارید که به شما کمک می‌کند توضیحات را به زبان انگلیسی درک کنید. و دیکشنری‌هایی وجود دارند که معنی را با کلمات آسان به شما می‌دهند و مثال‌ها و جملات زیادی را ارائه می‌دهند. در مورد استفاده از این کلمه، بهترین دیکشنری تکی برای زبان آموزان که من پیدا کردم، دیکشنری آکسفورد است.

بازه زمانی

این دوره طبق میل شما باز است زیرا مرحله‌ای است که شما را به آستانه سطح پیشرفته می‌رساند ممکن است بسته به سرعت پیشرفت روزانه شما به ۳، ۴ یا ۶ ماه زمان نیاز داشته باشد، اما توجه داشته باشید این نکات زمانی که برای یادگیری اختصاص می‌دهید:

 • مدت زمان گوش دادن آزاد نباید کمتر از یک ساعت باشد و هر چه زمان بیشتر باشد بهتر و سریعتر دریافت خواهید کرد.
 • روزانه زمانی را برای یک فعالیت اکتسابی کلمه اختصاص دهید. می‌توانید آن را بین روزها تقسیم کنید، یک روز کلمات جدید را یاد بگیرید و روز دیگر کلمات قبلی را مرور کنید.
 • تماس با زبان از طریق اپلیکیشن‌ها یک فعالیت روزانه است و نیم ساعت کافی در نظر گرفته می‌شود.
 • فعالیت مرور کلمات رایج را می‌توان با فعالیت قبلی (روز به روز) رد و بدل کرد یا در پایان هر هفته به آن اختصاص داد.

منابع پیشنهادی

اول: قرار گرفتن در معرض زبان (گوش دادن آزاد): من نمی‌توانم منابع را مشخص کنم زیرا این به علایق شما بستگی دارد. حتی در دنیای پادکست‌ها موضوعات زیادی وجود دارد و بهتر است آنچه را که به آن علاقه دارید و کنجکاوی شما را تحریک می‌کند جستجو کنید، زیرا هدف این است که هر روز به گوش دادن ادامه دهید.

دوم: به دست آوردن کلمات از طریق محتوا: پادکست‌ها معمولاً متن را ارائه نمی‌دهند، بنابراین برای به دست آوردن کلمات مناسب نیستند. بهتر است ازفیلم و سریال با زیرنویس انگلیسی یا کتابهای صوتی استفاده کنید.

سوم: منابع کلمات رایج انگلیسی (متداول ترین ها):

فهرست دیکشنری آکسفورد : یکی از مشهورترین فهرست‌ها است. شامل ۳۰۰۰ کلمه (یا ۵۰۰۰ کلمه از جمله پیشرفته) است که بر اساس اهمیت انتخاب شده است. این فهرست بر اساس سطوح در یک صفحه خاص مرتب شده است. می‌توانید آن را مرتب کنید و کلمات هر سطحی را که مشخص کرده‌اید نمایش دهید.

مرحله ششم: تسلط بر مهارت‌ها

این مرحله اختیاری است. مرحله قبل (پنجم) شما را به آستانه سطح پیشرفته می‌رساند و سپس زبان شما خوب می‌شود. زبان انگلیسی به طور طبیعی جزو زبان‌هایی شده است که در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنید. همانطور که ویدیوهای فارسی را تماشا می‌کنید، متوجه می‌شوید که در حال تماشای انگلیسی نیز هستید. مقالات یا نشریات را به زبان فارسی و همچنین به زبان انگلیسی می‌خوانید و متوجه می‌شوید که این کار بدون تلاش یا تعهد از جانب شما انجام می‌شود. انگیزه برای یادگیری زبان دیگر وجود ندارد. بلکه انگیزه به دست آوردن محتوای خوب و لذت بخش است. در مورد مهارت‌های زبانی، آنها به شرح زیر خواهند بود:

 • مهارت‌های شنیداری و خواندن شما پیشرفته‌ترین مهارت‌هایی است که دارید. اکنون می‌توانید هر مطلبی را که به زبان انگلیسی نوشته شده یا پخش می‌شود، بدون اینکه زبان مانعی برای شما باشد، درک کنید. تعداد آن کلمات کم است و به این ترتیب حل می‌شوند و شما آنها را درک می‌کنید یا گاهی برای فهمیدن معنای آن به فرهنگ لغت متوسل می‌شوید.
 • به دست آوردن لغات مسیری است که پایانی ندارد حتی در زبان مادری گاه و بی گاه لغات جدیدی یاد می‌گیرید و نویسندگان همیشه به فرهنگ لغت برمی‌گردند.
 • گرامر برای شما یک کتاب بسته خواهد بود، چیزی که دیگر نیازی به آن ندارید. زبان برای شما آشنا شده است. شما یک شهود ایجاد کرده‌اید که به شما می‌گوید این درست است یا چیزی در جمله اشتباه است.

مهارت‌های گفتاری و نوشتاری شما ضعیف تر از دیگران خواهد بود، زیرا استفاده شما از آنها کم و محدود است، مگر اینکه در یک محیط خارجی زندگی کنید و روزانه با اطرافیان خود از زبان استفاده کنید.

این مرحله برای کسانی است که می‌خواهند بر جنبه‌های خاصی از زبان مسلط شوند یا به سطح بالایی برسند و یا می‌خواهند یک آزمون بین المللی (مانند: آیلتس – تافل) را پشت سر بگذارند.

به کسب کلمات ادامه دهید

همانطور که قبلاً گفتیم؛ واژگان زبان یک دریای بی پایان است و وقتی می‌گوییم (بی پایان) به معنای واقعی کلمه است، زیرا هر ماه کلمات جدیدی وارد فرهنگ لغت‌های بین المللی می‌شود. و برای آن باید به زبان (خواندن و شنیدن) ادامه دهید و خود را به رجوع به لغت نامه‌ها عادت دهید.

برای مرور لغات می‌توانید به استفاده از برنامه‌های فلش کارت ادامه دهید، اما ممکن است در این مرحله پیشرفته برای شما خیلی سنگین باشند، اما استفاده از این برنامه‌ها (علاوه بر قرار گرفتن در معرض زبان) یکی از بهترین راه‌ها برای به خاطر سپردن سریع لغات به حساب می‌آید.

آماده شدن برای آزمون آیلتس، تافل یا دولینگو

بسیاری از جوانان با هدف قبولی در آزمون‌های بین المللی به دنبال توسعه زبان انگلیسی خود هستند و بسیاری از جوانان نیز از این آزمون‌ها رنج می‌برند و ممکن است برای بار دوم یا سوم امتحان کنند و نمره لازم را کسب نکنند (برای بورسیه، شغل یا مسافرت) و دلیلش هم این است که او در مسیر درستی قرار گرفته است، سعی می‌کند مراحل را طی کند بدون اینکه نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی را بلد باشند، ممکن است کتاب بخرد یا دوره تخصصی آمادگی برای آزمون مورد نظر را بگذراند. تلاش زیادی برای آماده شدن می‌کند و در عین حال نمره لازم را کسب نمی‌کند، دلیلش هم این است که آماده شدن برای آزمون‌های تافل، آیلتس و یا آزمون دولینگو آخرین مرحله است.

شما می‌توانید این مرحله (مرحله آمادگی برای آزمون‌های بین المللی) را بعد از مرحله قبلی یا حتی با مرحله قبلی به صورت موازی شروع کنید، بنابراین زمان بیشتری را در روز خود اختصاص می‌دهید، مهارت‌های مخصوص این آزمون‌ها را یاد می‌گیرید یا به یک دوره متمرکز می‌پیوندید.

مهارت نوشتن

تسلط بر مهارت نوشتن

اگر هدف این است که به زبان انگلیسی خوب بنویسید (مثلاً می‌خواهید در زمینه نویسندگی یا آهنگسازی به زبان انگلیسی کار کنید) باید در این مرحله مهارت نویسندگی را توسعه دهید و این مستلزم انجام چندین کار است. فعالیت‌های روزانه مانند:

 • املای کلمات انگلیسی را از طریق فعالیت دیکته مرور کنید. چندین وب سایت و اپلیکیشن وجود دارد.
 • به دست آوردن کلمات بیشتر: این به این دلیل است که نوشتن به شما نیاز دارد که حجم زیادی از کلمات را داشته باشید، از جمله کلماتی که در زندگی روزمره استفاده نمی‌شوند، کلماتی که فقط در کتاب‌های شناختی و ادبی پیدا می‌کنید.
 • خواندن را به طور مداوم تمرین کنید، زیرا می‌دانید که خواندن برای نوشتن حرفه‌ای بسیار مهم است و فقط خواندن هر چیزی نیست، بلکه باید مطالب و کتاب‌هایی را بخوانید که متناسب با نیاز شماست. اگر می‌خواهید نویسنده داستان و رمان شوید، کتاب‌های داستان و رمان به زبان انگلیسی می‌خوانید و اگر بخواهید در حوزه خبری و روزنامه نگاری بنویسید، چندین سایت خبری به زبان انگلیسی را دنبال خواهید کرد.
 • تمرین نوشتن: شاید قبلاً هیچ فعالیتی برای (تمرین نوشتن) پیدا نکرده‌اید و با وجود این، این مهارت به شکل قابل قبولی رشد خواهد کرد زیرا به عوامل متعددی بستگی دارد که در مراحل قبل رشد کرده اند، مانند: خواندن – دیکته – گرامر اما اگر می‌خواهید در نوشتن مسلط شوید باید بنویسید (مانند وبلاگ‌ها یا شبکه های اجتماعی).
 • همچنین ممکن است دوره ای را بگذرانید یا کتابی را که در زمینه نویسندگی تخصصی است مطالعه کنید، تا بتوانید هنر آن را بیاموزید و اسرار آن را بدانید.

همانطور که در مورد مهارت نوشتاری وجود دارد، صحبت کردن نیز می‌تواند بیشتر توسعه یابد. ممکن است به این مرحله برسید و همچنان در تلفظ (مخصوصاً در مورد لهجه) یا روان بودن مشکل داشته باشید. شاید شما به اندازه کافی مسلط نیستید.

بازه زمانی

بازه زمانی این مرحله توسط شما تعیین می‌شود، زمانی که راضی شدید متوقف می‌شوید و به اهداف خود می‌رسید، رسیدن به این مرحله به این معنی است که زبان را یاد گرفته‌اید و به دست آورده‌اید، اما هر چیزی فراتر از آن برای کسانی که می‌خواهند بر جنبه‌های خاصی تسلط پیدا کنند اختیاری است.

منابع پیشنهادی

دوره جامع آموزش زبان انگلیسی

معرفی بهترین منابع آزمون دولینگو Duolingo

آزمون آیلتس چیست؟

آمادگی برای آزمون آیلتس در خانه

نتیجه گیری

من از نوشتن این راهنما بسیار لذت بردم و امیدوارم شما نیز نه تنها از مطالعه، بلکه از مسیر فراگیری زبان انگلیسی لذت ببرید. لذت فقط به امور حسی محدود نمی‌شود، بلکه بیشترین لذت در کسب دانش و پیشرفت است. لذت زمانی حاصل می‌شود که هفته به هفته با پیشرفت شما فرا می‌رسد، لذت زمانی است که زبان جدیدی به دست می‌آورید که درهای دانش و تحصیل را به روی شما می‌گشاید، لذت زمانی است که طعم موفقیت را پس از تلاش و شکیبایی بچشید.

ممکن است طول مراحل نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی را ببینی و اراده‌ات ضعیف شود و عزمت از بین برود، زیرا فقط هدف را می‌بینی و هدف اگر مراقبه کنی هدف نیست هدف زندگی تو رسیدن به اهداف نیست. بلکه هدف حرکت به سمت آنهاست، زیرا در طول سفر چیزهایی را توسعه می‌دهید، یاد می‌گیرید و کشف می‌کنید که هرگز به آنها نمی‌رسید. برای رشد و شکوفایی خود مبارزه کنید. مقداری از درآمد خود را پس انداز کنید، وقت خود را برای آینده خود سرمایه گذاری کنید و نیت خود را اصلاح کنید، سپس به خدا توکل کنید.

چون نیت را ذکر کردیم، حرفی در گوش شما می‌گذارم، می‌خواهم به شما بگویم که این سفر یا هیچ سفری را برای رسیدن به منفعت مالی یا کسب فرصت معیشتی آغاز نمی‌کنید. در هر قدم و هر راهی که برمی‌دارید به سوی خدا می‌روید، از آن می‌گذرید و به آن خواهید رسید و هر چیز دیگری سراب است. خود را به خدا بسپارید و رضایت او را در همه شئون زندگی، همواره بخواهید.

حمد و ستایش مخصوص پروردگار جهانیان است و درود خدا بر پیامبر ما محمد و آل و یارانش باد.

۵/۵ - (۲۰ امتیاز)

دیدگاه‌ها (2)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

  حمیدرضا مهمان آذر 14, 1402 پاسخ

  سلام
  اول از همه خیلی ممنون این شاید مهمترین مطلبی باشه که در زندگی ام در مورد یادگیری زبان انگلیسی خواندم. من یه سوال دارم مهارت شنیداری خیلی خوب و درک خوبی دارم و مهارت خواندنم پایین تر از حد متوسطه فکر کنم مشکلم با کلمات باشه
  خیلی موقع حرف زدن از لهجه میترسم و اشتباهات نوشتاریم فاجعه است.
  به نظر شما من مرحله زندگی کردن با زبان و تشدید مواجهه با آن را بدون اینکه ابتدا چیزهای اساسی را درست انجام دهم شروع کردم.
  لطفا نظرتون رو بگید چون انگار گم شدم

   ایستگاه زبان مدیر کل آذر 14, 1402 پاسخ

   سلام و درود
   ساختن زبان یک پروسه چند وجهی است، مثل اینکه در حال مرمت یک ساختمان هستید یا آن را می‌سازید، سازنده‌ای مشغول ساخت و ساز است، نجار و نقاش هم هست و هرکس در رشته و بخشی خود مشغول است.
   در مورد موضوع خواندن، باید از طریق خواندن کلمات را یاد بگیرید و به دست آورید،
   به عنوان مثال، با مطالعه داستان، روزنامه و کتاب و ....
   کلمات جدید را از آنها یاد بگیرید و تلفظ را بررسی کنید.
   در مورد صحبت کردن، ابتدا باید تلفظ کلماتی را که می شناسید اصلاح کنید. فونتیک را یاد بگیرید و سریال فرندز را هر روز تماشا کنید و کلمات و عبارات را با بازیگران تکرار کنید.
   می‌توانید صدای خود را ضبط کنید و اشتباهات خود را اصلاح کنید. این کار باید به مرور انجام شود.
   موفق باشید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد