ایستگاه زبان

تقویت مهارت شنیداری با 5 نکته

تقویت مهارت شنیداری
در این مقاله قصد داریم راه‌های فوق العاده‌ای برای تقویت مهارت شنیداری با شما به اشتراک بگذاریم. اگر می‌خواهید مهارت شنیداری خود را بهبود ببخشید از کجا باید شروع کرده و چه کاری باید انجام دهید؟ در این مقاله با ما همراه باشید.
مهارت‌های شنیداری همراه با مهارت‌های گفتاری بخش‌های ضروری ارتباط هستند. ممکن است لازم باشد مهارت‌های شنیداری خود را بهبود بخشید تا مهارت‌های ارتباطی خود را به طور کامل در محل کار و فراتر از آن به کار ببرید. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چرا تقویت مهارت شنیداری مهم هست و چگونه می‌توانید با این راهنمای ۵ مرحله‌ای برای گوش دادن موثر، آنها را بهبود بخشید.
 

انواع شنیدن

همه شنیدن‌ها به یک اندازه مفید و حیاتی نیستند. برای بررسی نکات مربوط به تقویت مهارت شنیداری، ابتدا باید با انواع شنیدن آشنا شویم.

شنیدن بر اساس متن و ژانر

این نوع شنیدن می‌تواند شامل یک سخنرانی دانشگاهی، اخبار رادیویی یا تلویزیونی و مواردی از این قبیل را در بر‌گیرد که هرکدام مشکلات بسیار متفاوتی برای درک کردن دارند و به مهارت‌های شنیداری کمی متفاوت از مثلاً یک برنامه آشپزی نیاز دارند. انتخاب واژگان، ساختارهای دستوری، و حتی تلفظ و سرعت بیان کلمات، در ژانرهای مختلف نیز می‌تواند متفاوت باشد. (سرعت گفتار برای گویندگان اخبار و یک سخنرانی واضح و سنجیده)

شنیدن هدفمند

بسته به ژانر متن، ما برای اهداف مختلف، مطالب را می‌شنویم. گاهی لازم است مهم‌ترین، هدف مکالمه را درک کنید. گاهی اوقات جزئیات مهم هستند (چه؟ کجا؟ چه زمانی؟) به عنوان مثال، در اخبار، در مورد یک وضعیت اضطراری آب و هوایی، لازم است در جریان تمام جزئیات قرار بگیرید.

شنیدن تعاملی

این نوع شنیدن مربوط به زمانی است که ما با افراد نه برای تبادل اطلاعات و حقایق، بلکه برای ایجاد و حفظ روابط انجام می‌دهیم. ما تعریف و تمجیدها را رد و بدل می‌کنیم، در یک مهمانی درباره همه چیز صحبت می‌کنیم و از هنجارهای رفتار اجتماعی پیروی می‌کنیم. ما روابط ایجاد می‌کنیم. گوش دادن تعاملی زمانی است که ما برخی از اطلاعات را دریافت می‌کنیم. این ارتباط هدف خاصی دارد (علاوه بر ایجاد روابط اجتماعی به تصمیم‌گیری‌های جدید هم کمک می‌کند) در واقع ما از اطلاعاتی که دریافت می‌کنیم برای تصمیم‌گیری یا انجام برخی اقدامات استفاده می کنیم. در اینجا ما روی پیام، تمرکز می‌کنیم و نه مخاطب، بنابراین پیام باید به درستی و دقیق منتقل و دریافت شود.

شنیدن گسترده

زمانی است که یک فیلم، برنامه گفتگو یا هر متن دیگری را تماشا می‌کنید. شما فقط گوش می‌دهید، لذت می‌برید و آن را درک می‌کنید و هیچ کس مهارت‌های شنیداری شما را آزمایش نمی‌کند.

شنیدن فشرده

بیشتر در کلاس‌ها اتفاق می‌افتد. ما فقط گوش نمی‌دهیم. ما تمرین‌ها را انجام می‌دهیم، با واژگان، دستور زبان، عملکردهای ارتباطی و … کار می‌کنیم. در زندگی، شنیدن فشرده در انواع سخنرانی‌ها اتفاق می‌افتد.

 

چرا مهارت شنیداری مهم است؟

مهارت شنیداری بخش مهمی از یک ارتباط خوب است. وقتی شنونده‌ی دقیقی هستید، می‌توانید شروع به بهبود روابط کنید، تصمیمات موثرتری بگیرید و سریع با دیگران به توافق برسید. در اینجا دلایل دیگری وجود دارد که چرا تقویت مهارت شنیداری مهم است.

 • توانایی شما را در توجه به افکار، رفتارها و احساسات یک فرد نشان می‌دهد.
 • قدرت شما را برای تأثیرگذاری، خدمت، ایجاد انگیزه یا توسعه مؤثر مردم افزایش می‌دهد.
 • سازمان را قادر می‌سازد تا با اطلاعاتی که به آنها داده می‌شود به طور کارآمد عمل کند که ممکن است باعث شود آنها با روندهای بازار یا نیازهای مصرف کننده سازگار شوند.
 • تعامل اولیه انسانی را تقویت می‌کند.
 • روابط شخصی و حرفه ای ایجاد می‌کند.

مهارت‌های ارتباطی خوب مستلزم سطح بالایی از خودآگاهی است. مهارت شنیداری خوب و شنونده خوبی بودن به شما کمک می‌کند تا تأثیرات خوب و ماندگاری را با دیگران ایجاد کنید.

۱. انگیزه خود را برای تقویت مهارت شنیداری شناسایی کنید.

ما به زبان آموزان توصیه می‌کنیم در مورد اینکه چرا می‌خواهند انگلیسی یاد بگیرند و چرا در حال تقویت مهارت شنیداری هستند فکر کنند. آیا برای تحصیل در خارج از کشور، مسافرت و ملاقات با افراد جدید است یا فقط برای یادگیری یک زبان جدید می‌باشد؟
در اینجا چند سناریو و گزینه‌ی احتمالی برای تقویت مهارت شنیداری آورده شده است.
 • شاید به فرهنگ استرالیا علاقه دارید، نگاهی به فیلم‌ها و آهنگ‌های استرالیا بیندازید.
 • ممکن است برای حضور در دانشگاه آماده شوید، سخنرانی‌های آنلاین را تماشا کنید.
 • اگر سعی می‌کنید انگلیسی روزمره را انتخاب کنید، به افرادی که در زندگی روزمره ارتباط برقرار می‌کنند گوش دهید.
 • یا شاید می‌خواهید اخبار را به زبان انگلیسی درک کنید، از وب سایت‌های خبری استفاده کنید که زبان را مطابق با سطح زبان آموز درجه‌بندی می‌کنند. به عنوان مثال، واژگان ساده‌تر تا چالش برانگیزتر یا همان خبرهای ضبط شده با سرعت‌های مختلف که هرکسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.

نکته مهم در مهارت شنیداری

۲. برای تمرین هر روز وقت اختصاص دهید.

برای تقویت مهارت شنیداری بهتر است هر روز وقتی برای تمرین پیدا کنید. ثابت قدم بودن و هر روز اندکی تمرین کردن و اینکه چقدر سریع می‌خواهید پیشرفت کنید به تعداد روز، چند ساعت یا حتی چند دقیقه در روز وقت صرف یادگیری کردن بستگی دارد.نکته مهم در مهارت شنیداری
 
نوبت به یادآوری آنچه شنیده‌اید می رسد.
 • شنیده‌ها را مستند یا یادداشت کنید. لازم نیست که دقیقاً کلمات باشد. این می‌‎تواند یک جمله یا خلاصه ای کوتاه باشد تا یادآوری آنچه شنیده اید را برای خود به ارمغان بیاورد.
 • واژگان جدیدی را که یاد گرفته اید مستند کنید.
 • صدای خود را ضبط کنید و در مورد آنچه تازه شنیده اید صحبت کنید.
نکته خوب در مورد بسیاری از منابع شنیداری این است که اگر چیزهایی را بصورت آنلاین تماشا می‌کنید همیشه می‌توانید آنها را دوباره پخش کنید.
اگر به طور کلی در برابر یادگیری زبان مقاومت میکنید، میتوانید در مقاله ای که قبلا برای شما نوشتیم تحت عنوان ۹ بهانه برای عدم یادگیری زبان انگلیسی راه هایی برای یادگیری زبان انگلیسی پیدا کنید.
 
 

۳. از واژگان مختلفی که در مناطق مختلف جهان استفاده می شود آگاه باشید

زبان آموزان باید خود را در معرض واژگان متفاوتی قرار دهند که می‌تواند به تقویت مهارت شنیداری آنها کمک کند. به عنوان مثال، در استرالیا آنچه را سطل آشغال می‌نامند (rubbish bin) در ایالات متحده به عنوان سطل آشغال (trash can) شناخته می‌شود. مثال دیگر: در استرالیا می‌گوییم بنزین (petrol) و در ایالات متحده آمریکا به بنزین (gasoline) یا گاز (gas) معروف است.
 
 

۴. استفاده از رونوشت برای درک ساختار دستوری در تقویت مهارت شنیداری به شما کمک می‌کند.

گوش دادن به انگلیسی

فراگیران همیشه نمی‌دانند که انتهای جمله کجاست و جمله جدید از چه زمانی شروع می‌شود. هنگام تماشای یک ویدیو به نکات زیر توجه کنید.
 • رونوشت ها را دریافت کنید.
 • دوباره گوش کنید.
 • هر آنچه شنیده‌اید امتحان کنید و بنویسید.
 • برای ایجاد معنی در کلمات و ساختار تلاش کنید.
 • در جایی که همه چیز با هم تکه تکه شده علامت گذاری کنید.
 
لحن صدا یکی دیگر از موارد تشخیص جمله است، سقوط صدا معمولاً برای نشان دادن جایی است که پایان یک جمله ممکن است باشد. گاهی ممکن است با کلماتی روبرو شوید که نمی‌توانید آنها را از هم تفکیک کنید زیرا وقتی شخصی از آنها استفاده می‌کند بسیار شبیه به هم هستند. به عنوان مثال ، plain در مقابل  playing برای اینکه بفهمید کدام کلمه را گوش می‌دهید.
 • ببینید در کجای جمله قرار می‌گیرد.
 • به کلماتی که قبل و بعد آن می آیند نگاه کنید.
 • شرایط یا زمینه را بشناسید.
 • به کلماتی که با آن کلمه خاص مطابقت دارند نگاه کنید و لیستی از آنها تهیه کنید.
 

۵. بر روی چیزی که به تقویت مهارت شنیداری در آزمون کمک میکنه تمرکز کن !

مشخص کنید که چه مشکلی دارید و در آن بخش یا نوع سوال خاص تمرین کنید. اگر به عنوان مثال اگر در حال آمادگی آزمون IELTS هستید، اغلب بخش چهارم سخت‌ترین بخش است و این یک سخنرانی است. بنابراین اگر این چیزی است که در آن ضعیف هستید، گوش دادن به سخنرانی‌ها را تمرین کنید که به تقویت مهارت شنیداری شما در آزمون کمک می‌کند. عادت به زبانی که شما را از طریق سخنرانی راهنمایی می‌کند و شما را به سمت اطلاعات و پاسخ سوق می دهد مفید است.
 
در پایان به این نکته توجه داشته باشید که وقتی در یادگیری انگلیسی غرق می‌شوید، مطمئناً کلمات و عبارات جدیدی را پیدا خواهید کرد. تمرین و تقلید از این کلمات و عبارات جدید و سپس استفاده از آنها در مکالمات، چیزی است که به شما کمک می کند تا عالی تر به انگلیسی صحبت کنید! یادگیری عبارات و اصطلاحات جدید، به طور خاص، چیزی است که به شما کمک می کند مانند یک نِیتیو به نظر برسید. اغلب اوقات، اصطلاحات و عبارات ممکن است در ترجمه گم شوند، یا ممکن است همان معنایی را نداشته باشند که شما می‌خواهید به زبان خود بیان کنید. یادگیری این عبارات به شما کمک می کند تا انگلیسی را بهتر درک کنید و به شما کمک می کند تا انگلیسی را با موفقیت صحبت کنید.

تمرکز کردن روی صحبت‌های کسی برایتان سخت است؟ سعی کنید کلمات او را به صورت ذهنی در حین گفتن تکرار کنید. این مهارت شنیداری شما را تقویت می کند و کمک می کند متمرکز بمانید.

چگونه یک برنامه مطالعه بنویسید؟

اگر با معلم خصوصی زبان کار می‌کنید و یا کلاس می‌روید، احتمالاً از قبل در تقویم شما برنامه وجود دارد. اگر از یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس و معلم و به تنهایی بهره می‌برید برای اینکه واقعاً از درس‌ها نهایت استفاده را ببرید، زمان کافی برای انجام هر تکالیفی که معلمتان تعیین می‌کند، داشته باشید باید برنامه‌ریزی کنید. زمان بگذارید تا دروس خود را بخوانید، واژگان، دستور زبان، و غیره را مرور کنید. برای بقیه زمان، می‌توانید فعالیت‌های خاص را در برنامه خود قرار دهید. برای مثال، «گوش دادن به پادکست انگلیسی»، «مکالمه با دوست انگلیسی زبان»، «استفاده از یک برنامه آموزشی»، «تماشای یک قسمت از یک سریال به زبان انگلیسی».

ممکن است فقط ترجیح دهید «گوش دهید» یا «واژگان» را یادبگیرید و دقیقاً تصمیم بگیرید که در زمان فرا رسیدن زمان مطالعه، چه فعالیتی را انجام دهید. به هر روشی که انجام می‌دهید، اهداف خود را به خاطر بسپارید و آنچه برای شما مهم است تمرین کنید. بهتر است هر از چند گاهی اهداف و برنامه مطالعاتی خود را مرور کنید تا ببینید که آیا کارآمد است یا خیر. شاید اهداف شما از زمانی که شروع کرده‌اید تغییر کرده باشد.

 

اگر به برنامه پایبند نباشید چه اتفاقی می افتد؟

اگر روزی را برای یادگیری در برنامه خود از دست دادید، نگران آن نباشید! اگر وقتتان کم است، همیشه می‌توانید از زمانی که برنامه‌ریزی کرده‌اید برای چیزی «غیر ضروری»، مانند تماشای آموزش زبان با سریال فرندز، استفاده کنید تا به چیزهای مهمی مانند تکالیف درسی بپردازید. 

گاهی اوقات همسو شدن با جریان روزمره حس خوبی دارد. به عنوان مثال، شما یک مقاله انگلیسی می‌بینید که واقعاً به آن علاقه دارید، آن را در حالی که حال و هوای انگلیسی دارید بخوانید! یکی از دوستان پیشنهاد می‌کند با هم یک فیلم انگلیسی ببینیم. حتما انجام بده! مطالعه دفترچه واژگان شما می‌تواند در زمان دیگری اتفاق بیافتد.

بنابراین، واقعاً به شما بستگی دارد. زمان یادگیری زبان انگلیسی خود را با یک برنامه دقیق مدون سازماندهی کنید، یا موارد مهم را برنامه ریزی کنید و جزئیات را خود به خود تصمیم بگیرید. اما همه چیز را به شانس واگذار نکنید. فقط کمی برنامه ریزی با فرصت های یادگیری بیشتر و پیشرفت سریع تر نتیجه می دهد.

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)
آموزش زبان انگلیسی در یک ماه

 

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد