ایستگاه زبان

چگونه انگیزه زبان خواندن داشته باشیم

چگونه انگیزه زبان خواندن داشته باشیم

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که وقتی شروع به یادگیری زبان انگلیسی می‌کنید، در ابتدا پر از اشتیاق هستید و برای سریع‌ترین نتیجه آماده انجام هرکاری هستید؟ زمانی که شما دانش آموز بودید، آغاز سال آمادگی افراد، فقط با نمرات عالی و خوب مشخص می‌شد. در بزرگسالی، بسیاری شروع به تهیه فهرستی از تصمیمات برای سال جدید کردند: شروع به یادگیری یک زبان خارجی، ورزش کردن و خیلی کارهای دیگه. آغاز سال (مدرسه یا تقویم) همیشه اوج عزم، الهام و انگیزه برای همگان بوده و هست. با این حال، با گذشت زمان، انگیزه از بین می‌رود. چرا و چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم؟ با ما همراه باشید.

یک کار جدید در همان ابتدا یک اولویت است و برخی از کارها برای آزاد کردن زمان برای انجام اون کار به بعد منتقل می‌شوند. اما با گذشت زمان به فراموشی سپرده می‌شود.

اگر بدون معلم زبان هستید و شروع به خواندن این مقاله کرده‌اید، به احتمال زیاد انگیزه یادگیری را دارید! در غیر این صورت، به عنوان این مقاله علاقه‌ای نخواهید داشت! و این خبر خوبی برای نتایج یادگیری آینده است. خبر بد این است که اکثر افرادی که هنوز یک زبان خارجی نمی‌دانند، دوست دارند مثلاً انگلیسی یادبگیرند. اما وقتی نوبت به عمل می‌رسد، اینجاست که متوقف می‌شوند.

مردم تمایل دارند همه چیز را به شنبه بعدی موکول کنند. چرا این اتفاق می‌افتد؟ دوست دارم بگویم که هدف آرزویی با هدف مطلوب برابری نمی‌کند! تفاوت در چیست؟ به طور معمول، یک هدف مطلوب با هنجارهای عمومی مرتبط است که در یک خانواده، گروه حرفه‌ای یا جامعه به عنوان یک کل پذیرفته شده است. همه می‌دانند که دانستن زبان انگلیسی خوب است، اما بسیاری از آنها کار کمی برای یادگیری انجام می‌دهند.

هدف مورد نظر هدفی است که با آن درگیری شخصی ایجاد می‌شود و شما نمی‌توانید آن را محقق نکنید. تعاریف ارائه شده در اینجا، البته، کاملاً علمی نیستند، بلکه فقط به عنوان یک جهت کلی برای تفکر عمل می‌کنند. هر یک از ما احتمالاً می‌توانیم لحظه‌ای را به خاطر بیاوریم که نمی‌خواستیم کاری انجام دهیم، اما از نتایجی که دریافت کردیم خوشحال و راضی بودیم. انگیزه ارتباط مستقیمی با عواطف و حالات روحی دارد. این احساسات هستند که تمایل یا بیزاری ما را نسبت به هر فعالیتی تعیین می‌کنند. در عواطف است که تمام انگیزه‌های درونی در نهایت خود را نشان می‌دهند و آنها محرک اعمال هستند.

مرحله طوفانی در یادگیری زبان

اول، مرحله طوفانی شروع می‌شود، زمانی که یادگیری یک زبان خارجی با مشارکت و علاقه زیاد اتفاق می‌افتد.

اما دو خطر وجود دارد:

 1. تمایل دارید قدرت خود را بیش از حد ارزیابی کنید.
 2. مرحله طوفانی ناگهان پس از ۲ تا ۴ هفته به پایان می‌رسد.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ یادگیری یک چیز جدید لزوماً با وظایف مختلفی همراه است که تعداد و دشواری آنها مانعی ناخوشایند برای توسعه بیشتر مهارت‌های جدید می‌شود. به نظر می‌رسد که علاوه بر جنبه‌های جالب، مورد علاقه و قابل درک یک کار جدید، یک روال نیز وجود دارد: کاری که دوست ندارید انجام دهید، اما باید انجام شود. علاوه بر هر چیز دیگری، به دلایلی نتیجه سریع مورد نظر اتفاق نمی‌افتد. خستگی بیشتر و بیشتر می‌شود. باید سعی کنید عادات روزمره برای بهبود زبان انگلیسی برای خود ایجاد کنید.

به تدریج، چیزهایی که به بعد موکول کردیم، خود را نمایان می‌کنند. زندگی، کار، سلامتی، مشکلات، ارتباط با مردم، آرامش و سرگرمی. همه اینها به هر طریقی نیاز به توجه دارند. و به محض اینکه تعادل مختل شود، تمام کارهای به تعویق افتاده با نیروی بیشتری روی هم جمع می‌شوند.

همه این دلایل منجر به انباشته شدن ناامیدی در دانش آموز از خود و فعالیت جدید (مثلاً در زبان مورد مطالعه) و ترس از اینکه هیچ چیز درست نشود، و احساس گناه برای نتیجه بد، برای تنبلی، برای پول هدر داده می‌شود. و عصبانیت با معلمان، دیگران و همچنین مقایسه خود با دیگران.

با از دست دادن انگیزه، گزینه‌های کمی برای شما باقی می‌ماند:

 • یا آنچه را که شروع کرده‌اید رها می‌کنید.
 • یا مجبور می‌شوید تحت فشار به مطالعه ادامه دهید، بر همه طوفان احساسات خود غلبه کنید.
 • یا سعی کنید انگیزه خود را دوباره به دست آورید.

و اگر همه با اولین گزینه آشنا باشند، سومین گزینه به ندرت استفاده می‌شود. در اینجا مهم است که بدانید که افزایش‌های بعدی انگیزه چندان شدید و طولانی نخواهد بود. با دانستن این موضوع، ممکن است کمتر نگران باشید که به اندازه هفته‌های اول بالا نیستید، و شروع به توزیع یکنواخت و واقع بینانه انرژی خود خواهید کرد. بنابراین، چه چیزی به شما کمک می‌کند تا انگیزه خود را دوباره به دست آورید و بیشترین بهره را از تحصیل خود ببرید؟

بازیابی انگیزه برای یادگیری

انگیزه خود را چطور بازگردانیم؟

۱. تعیین اهداف واقع بینانه

باید به درستی فکر کرد و اهداف و مقاصد را تعیین کرد. اینها بهترین منابع انگیزه هستند که دستیابی به آنها دائماً الهام بخش خواهد بود.

اهداف می‌توانند کوتاه‌مدت (مثلاً قبولی موفقیت‌آمیز در آزمون آتی، قبولی در دانشگاه باشند) و بلندمدت (گذراندن امتحان نهایی و رفتن به دانشگاه) باشند. وقتی هدفی وجود داشته باشد، پشتکار فرد به شدت افزایش می‌یابد. و نتایج به دست آمده الهام بخش دستاوردهای جدید و نتایج بهتر است.

قوانین مهم در تعیین اهداف:

 1. نکته اصلی در این موضوع تعیین اهداف و ضرب الاجل‌های واقعی است.
 2. آنها باید یادداشت شوند.
 3. اهداف نباید خیلی سخت باشند. آنها باید به وظایف تقسیم شوند.
 4. در حالت ایده آل، خوب است که تمام ابزارهای رسیدن به اهداف خود را یادداشت کنید.
 5. رسیدن به اهداف خود را تجسم کنید.

۲. درک اینکه کاهش انگیزه طبیعی است

سعی نکنید به نحوی با زور و مصنوعی انگیزه را در خود نگه دارید. از دست دادن علاقه دلیلی برای نگرانی نیست، طبیعی است. در چنین لحظاتی، به خود اجازه استراحت دهید، در برخی از جنبه‌های نه چندان دشوار و لذت بخش موضوعی که مطالعه می‌کنید، بپردازید. ابتدا سعی کنید بدانید چرا یادگیری یک زبان جدید دشوار است؟

۳. روش شیرینی زنجبیلی

نه تنها منتقد و والدین سخت گیر خود باشید، بلکه یک تشویق کننده دلسوز نیز باشید. اغلب خود را برای دستیابی به کوچکترین نتایج تحسین کنید. صمیمانه از آنها خوشحال باشید. با دریافت پاداش برای تلاش هنگام دستیابی به هدف، مغز احساسات مثبت را ثبت می‌کند و متوجه می‌شود که تلاش بیشتر منجر به رضایت بیشتر می‌شود. مغز شروع به تداعی کار خسته کننده با رضایت، با فرصتی برای دریافت پاداش (احساسات مثبت) می‌کند. در نتیجه، انگیزه تا رسیدن به هدف جدید در سطح بالایی حفظ می‌شود.

بسیاری از والدین این تکنیک را فراموش می‌کنند اما زمانی که فرزندشان در درس خواندن دچار مشکل می‌شود از روش تنبیه استفاده می‌کنند. اما این، برعکس، به انگیزه آسیب می‌رساند. و بدون آن، دانش آموز نمی‌تواند با موفقیت بر منابع آموزشی تسلط یابد.

۴. منفی بودن را از محیط یادگیری خود حذف کنید

انگیزه یادگیری مستقیماً به فضای اطراف بستگی دارد: به مؤسسه آموزشی، در روابط با همکلاسی‌ها، به معلمان. هر چه افکار مثبت در مورد محیط یادگیری بیشتر باشد، انگیزه تحصیلی امن‌تر است.

اما احساسات منفی می‌تواند انگیزه را نابود کند. در حین مطالعه ممکن است با احساسات منفی مانند اضطراب روزانه، ناامیدی، شرم و گناه مواجه شوید. همه آنها انگیزه را کاهش می‌دهند. بنابراین باید به این عامل بسیار توجه کرد و تا حد امکان چنین مشکلاتی را برطرف کرد. این به ویژه برای والدین صادق است، زیرا خود فرزند نمی‌تواند به تنهایی با این موضوع کنار بیاید.

استفاده درست از زمان

۵. از هر دقیقه نهایت استفاده را ببرید

حتی اگر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مطالعه کنید، بهتر از هیچ است. هر چیزی را که برای تمرین خود نیاز دارید در دسترس داشته باشید. منتظر زمان، مکان یا الهام عالی برای تمرین و یادگیری چیزهای جدید نباشید. قبل از هرکاری نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی را مطالعه کنید تا مسیری بهتری برای خود انتخاب کنید.

یادگیری را در زندگی روزمره خود بگنجانید. به عنوان مثال، زمانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، می‌توانید به راحتی در راه رفتن به محل کار یا مدرسه به پادکست گوش دهید. قدم‌های خرد بردارید و در نهایت کمیت به کیفیت تبدیل می‌شود.

۶. برانگیختن علاقه به موضوع مورد مطالعه

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که یادگیری چیزی کافی است. اما ضرورت بدون علاقه بیشتر به عنوان یک روش خُشک عمل می‌کند، که به زودی تمام تمایل به ادامه یادگیری را از بین می‌برد. سعی کنید به موضوع مطالعه علاقه‌مند شوید. بسیاری از مردم هنگام مطالعه یک زبان خارجی، اصلاً به فرهنگ کشورهایی که در آن صحبت می‌کنند، علاقه ای ندارند. اما این می‌تواند حس کنجکاوی را بیدار کند و علاقه بیشتری را به زبان تحریک کند.

اغلب، دلیل اصلی بی میلی دانش آموزان به یادگیری این باور است که آنچه در مدرسه می‌خوانند دانشی کاملاً بی‌فایده است که در زندگی بعدی مفید نخواهد بود. لازم است اطمینان حاصل شود که شخص اهمیت و مزایای عملی را درک می‌کند، سپس او می‌خواهد بر موضوع تسلط یابد. با بازگشت به مثال زبان‌های خارجی، شما موافقت خواهید کرد که هنگام برقراری ارتباط با فردی به همین زبان، انگیزه بسیار بیشتری برای مطالعه آنها وجود دارد.

۷. اطراف خود را با افراد همفکر احاطه کنید

مطمئناً در بین آشنایان یا دوستان شما کسانی هستند که تمایل شما به یادگیری چیزهای جدید را با شما در میان می‌گذارند. می‌توانید نیروها را به هم بپیوندید: دوره‌ها را با هم بگذرانید، تکالیف را با هم کامل کنید، به سادگی اطلاعات جدید را به اشتراک بگذارید، یافته‌های موفق در اینترنت، دانش را با هم در عمل به کار ببرید.

این دو برابر خوب است، زیرا یک عنصر رقابت نیز وجود خواهد داشت. انگیزه بخش مهمی از هر فرآیند است. انگیزه داشتن به معنای آن است که به چیزی آنقدر قوی اعتقاد داشته باشید که مایل باشید برای رسیدن به اهداف نهایی خود سخت کار کنید و مسیرهای دشواری را پشت سر بگذارید.

تحقیقات نشان می‌دهد که شما می‌توانید بر سطوح انگیزه و کنترل خود تأثیر بگذارید. در مورد کودکانی که خودشان نمی‌توانند این کار را انجام دهند، این به دوش والدین می‌افتد، برای آنها مهم است که به یاد داشته باشند که این کار روزمره آسان نیست.

۸. دستاوردهای خود را بشناسید

از آنجایی که یادگیری یک زبان جدید به زمان نیاز دارد و پیشرفت در یک دوره طولانی اتفاق می‌افتد، به راحتی می‌توان آنچه را که به دست آمده از دست داد. هر از گاهی به خود یادآوری کنید که در ابتدای مسیر کجا بودید و همه چیزهایی که قبلاً به دست آورده‌اید. این به شما کمک می‌کند تا بفهمید چقدر پیشرفت کرده‌اید و میل خود را برای ادامه حرکت به جلو تجدید کنید. شما خیلی سریعتر پیشرفت خواهید کرد، هر روز با زبان انگلیسی آشنا می‌شوید و می‌توانید بهتر روی اهداف خود تمرکز کنید.

۹. یاد بگیرید که از یادگیری لذت ببرید

 همه چیز با عشق رشد می‌کند. کاری که انجام می دهید را دوست داشته باشید. اگر از نکات قبلی در عمل استفاده کنید، این نکته مشکلی نخواهد داشت. چقدر دیدن یک فیلم به زبان اصلی هیجان انگیز است! چقدر عالی است که ناگهان متوجه می‌شوید که شروع به لذت بردن از سخنرانی خارجی کرده‌اید. و وقتی مردم محلی شما را درک می‌کنند و نیازی به اشاره نیست، چقدر در خارج از کشور احساس خوبی دارید! و همه اینها شایستگی شماست! یاد بگیرید که از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید، سپس این سوال “چگونه انگیزه زبان خواندن داشته باشیم” هرگز پیش روی شما قرار نخواهد گرفت. کنجکاوی و نگرش خوب شما نسبت به زبان انگیزه‌های قدرتمندی خواهد بود. 

همانطور که می‌بینید، انگیزه مناسب نه تنها رمز موفقیت است، بلکه یک چیز بسیار خوشایند است. داشتن دیدگاه مثبت و افزایش انگیزه، مسیر یادگیری زبان انگلیسی شما را بسیار لذت بخش‌تر خواهد کرد. ما برای شما فقط احساسات مثبت در طول آموزش آرزو می‌کنیم! موفق باشید.

۵/۵ - (۹ امتیاز)
آموزش زبان انگلیسی با سریال فرندز

 

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد