ایستگاه زبان

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ و موسیقی

یادگیری انگلیسی با موسیقی

شما ممکن است هر روز به موسیقی گوش دهید، اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که می‌توانید آهنگ‌های مختلف را نه تنها برای لذت خود، بلکه برای تقویت مهارت‌های انگلیسی گوش کنید؟ در واقع، امروزه، بسیاری از آهنگ‌های معروف در سراسر دنیا به زبان انگلیسی خوانده می‌شوند، زیرا یکی از محبوب‌ترین‌ها زبان‌ها است. شاید هم تا حالا چندین بار این روش را امتحان کرده‌اید و سعی داشتید که زبان را از طریق گوش دادن به موسیقی یاد بگیرید. اما آیا اصلا می‌توان با گوش دادن به موسیقی زبان را یاد گرفت؟ آیا شدنی است؟ ما در این مقاله می‌خواهیم یادگیری انگلیسی با آهنگ را با هم بررسی کنیم.

هنگامی که شروع به یادگیری یک زبان جدید می‌کنید، با صداها و آواهایی روبرو هستید که برای سیستم گفتار ما غیرعادی هستند. با گوش دادن به آهنگ‌ها به زبان انگلیسی و همچنین اجرای آنها، بی اختیار به صداهای جدید عادت می‌کنید و تلفظ صحیح آنها را یاد می‌گیرید. به این ترتیب می‌توانید ریتم مکالمه را درک کنید و یاد بگیرید که آواها را در گفتار استفاده کنید. یادگیری واژگان از آهنگ‌ها بسیار آسان‌تر از فرهنگ لغت است، زیرا چندین بار تکرار می‌شوند.

 

آیا می‌توان با گوش دادن به آهنگ زبان یاد گرفت؟

با تشکر از دانشمندان که به ما توضیح دادند که مغز چگونه کار می‌کند. واقعیت این است که بخشی از مغز وظیفه پردازش گفتار و موسیقی را بر عهده دارد. در نیمکره چپ به نام ناحیه بروکا قرار دارد.

این ناحیه کوچک مسئول لغات است، و درک و بازتولید شنیده‌ها را منظم می‌کند، از جمله انگلیسی. آنالیز موسیقی همان جا اتفاق می‌افتد. ثابت شده است که مغز موسیقی را به عنوان یک زبان خارجی دیگر درک می‌کند. به همین دلیل آهنگ‌ها را به منطقه براک می‌آورد که این را درک می‌کند.

معلوم می‌شود که با گوش دادن به موسیقی، دقیقاً آن قسمت از مغز را که برای یادگیری زبان انگلیسی بسیار ضروری است، فعال می‌کنیم. شما باید از این مزیت استفاده کنید! گوش دادن به موسیقی برای یادگیری مفید است، زیرا شما توسعه این منطقه را تحریک می‌کنید.

با هر آهنگ جدیدی که تجزیه و تحلیل می‌شود، درک و صحبت کردن انگلیسی با گوش آسان‌تر خواهد بود. علاوه بر این، چنین دروسی از یادگیری خسته کننده قوانین انگلیسی در سکوت لذت بخش‌تر است. شما نمی‌توانید یک کلمه را از یک آهنگ پاک کنید، اما ما نیازی به این کار نداریم. ما آنها را درک می‌کنیم، آنها را تجزیه و تحلیل می‌کنیم، آنها را به خاطر می‌آوریم و در گفتار خود به کار می‌بریم.

قطعا می‌توانید از موسیقی به عنوان یکی از ابزارهای یادگیری زبان استفاده کنید. گوش دادن به خوانندگان انگلیسی زبان برای یادگیری زبان انگلیسی، بسیار مفید است و شما باید برای آشنا شدن با آوای زبان مورد نظر، موسیقی آن زبان را گوش دهید، با گوش دادن به موسیقی همچنین می‌توانید با اصطلاحات و زبان عامیانه انگلیسی زبان‌ها هم آشنا شوید، اما آهنگ‌ها نمی‌توانند جایگزین کتاب‌های درسی و دوره‌های آموزشی شوند. موسیقی یک منبع تکمیلی برای یادگیری زبان است.

 

آیا یادگیری انگلیسی با آهنگ برای من مناسب است؟

تنها تفاوت فرد مبتدی با کسی که سطح پیشرفته‌تری دارد این است که تعداد کلمات و ساختارهای جدیدی که مبتدیان یاد می‌گیرند بیش‌تر، و کسانی که سطح انگلیسی پیشرفته‌تری دارند کم‌تر است و آن‌ها حداکثر چند واژگان ناآشنا پیدا می‌کنند. اگر قبلا زبان انگلیسی را نخوانده‌اید، کار زیادی برای انجام دادن دارید و منطقی‌تر است که یادگیری انگلیسی با موسیقی را حداقل بعد از گذراندن سطح ابتدایی آن، یاد بگیرید.

اگر معلم شما در طول درس یک آهنگ خارجی پخش کرد، آن را شانس بدانید. او می‌داند که چگونه موسیقی روند دشوار یادگیری زبان انگلیسی را آسان می‌کند. وقتی به آهنگ‌های مورد علاقه خود گوش می‌دهیم چه اتفاقی می‌افتد:

 • تلفظ بهبود می‌یابد. با خواندن آهنگ‌های انگلیسی از لهجه خود خلاص می‌شویم. بالاخره باید خود را با خواننده تطبیق دهید تا از ریتم خارج نشوید. در چنین لحظاتی، گفتار همراه با خلق و خوی شما بهبود می‌یابد.
 • زمان لازم برای به خاطر سپردن کلمات جدید کاهش می‌یابد. توانایی برخی از آهنگ‌ها برای چسبیدن در ذهن شما در اینجا کمک می‌کند. با تکرار چندباره کلمات، آنها را به خاطر می‌آورید. پس از آن، در مکالمه روزمره به زبان انگلیسی، آنها بدون زحمت ظاهر می‌شوند.
 • درک شنیداری بهبود می‌یابد. با تمرین مداوم موسیقی، می‌توانید مهارت شنیداری خود را بسیار تقویت کنید. آیا می‌توانید تصور کنید اگر بیشتر تمرین کنیم چند آهنگ دیگر یاد خواهیم گرفت؟
 • زبان عامیانه را بیاموزید. از کلمات عامیانه نترسید. شما باید با زبان انگلیسی آشنا باشید و عبارات رایج را درک کنید. آنها هستند که گفتار را زنده می‌کنند.
 • دایره لغات افزایش می‌یابد. آهنگ انگلیسی با متن نه تنها به خواندن، بلکه به یادآوری کلمات نیز کمک می‌کند. علاوه بر این، مغز به همه چیز توجه می‌کند: املای یک کلمه، صدای آن، معنای آن، نمونه‌هایی از استفاده.
 • خلق و خوی خوب و علاقه به زبان انگلیسی را حفظ می‌کند. مغز آدم، احمق نیست. او قطعاً فعالیت‌های سرگرم کننده را ترجیح می‌دهد. بنابراین یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ و موسیقی بهترین راه حل است. علاوه بر این، شما شروع به مرتبط کردن زبان انگلیسی با چیزی دلپذیر خواهید کرد که باعث کاهش ترس از استفاده از آن در زندگی واقعی می‌شود.

 

چرا یادگیری انگلیسی با موسیقی را انتخاب کنیم

چرا گوش دادن به موسیقی می‌تواند به ما در یادگیری هر زبان خارجی کمک کند؟ پاسخ این است که شما معلم خودتان هستید و قطعا از انجام این کار لذت می‌برید. به علاوه، این یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای گسترش دایره لغات شما است. از آن‌جایی که هنگام گوش دادن به آهنگی که دوست داریم، به طور خودکار سعی می‌کنیم کلمات را به خاطر بسپاریم. بنابراین هر چه بیش‌تر موسیقی گوش دهید بهتر است!

بسیاری از افراد تمایل به یادگیری انگلیسی با موسیقی را دارند. همچنین، بسیاری به عشق موسیقی شروع به یادگیری زبان انگلیسی می‌کنند تا بهتر اشعار آن‌را متوجه شوند. موسیقی می‌تواند یکی از انگیزه‌های قوی برای یادگیری هر زبانی باشد.

یادگیری انگلیسی با آهنگ

۳ دلیل موثر بودن یادگیری زبان انگلیسی با موسیقی

لیست پخش انگلیسی مورد علاقه شما می‌تواند یک ابزار عالی برای یادگیری زبان باشد. در زیر ۳ دلیل مهم را بیان کردیم.

 1. کلمات، عبارات، ساختارهای جدید را یاد خواهید گرفت. حتی آهنگ‌های کودکانه، حداقل یک کلمه جدید به واژگان شما اضافه می‌کنند. و آهنگ‌های بزرگسالان، انگلیسی شما را غنی‌تر و متنوع تر می‌کند.
 2. تلفظ شما را بهبود می‌دهند. بیشتر اوقات، افرادی که زیاد موسیقی انگلیسی گوش می‌دهند، می‌توانند دقیقاً لهجه و تلفظی را که شنیده‌اند تکرار کنند. گوش دادن مکرر به شما کمک می‌کند تا نحوه تلفظ کلمات را درک کنید.
 3. به خاطر سپردن آن آسان است. مغز اگر کلمات یا ساختارها را قافیه کند، سریعتر می‌گیرد. و به دلیل همراهی با یک آهنگ مورد علاقه، از هر چیزی بهتر به خاطر سپرده می‌شود.

 

چگونه به یادگیری انگلیسی با موسیقی بپردازیم

ابتدا سعی کنید آهنگ را گوش دهید و هم‌زمان کلمات و جمله‌های آن‌را را دنبال کنید. سپس، تمام کلمات ناشناخته را یادداشت و ترجمه کنید و بعد از آن، دوباره به آهنگ گوش دهید. شاید نظر خود را در مورد محتوای آن‌چه که این هنرمند می‌خواند تغییر دهید!

نکته دیگر این‌که، تا جایی‌که می‌توانید آهنگ گوش دهید، هر آهنگی کلمات متفاوتی دارد. بنابراین هر چه بیش‌تر گوش کنید، کلمات جدید بیش‌تری یاد می‌گیرید. همچنین، می‌توانید آهنگ را به طور کامل یاد بگیرید که در این صورت به خاطر سپردن کلمات جدید بسیار آسان‌تر خواهد بود.

شما می‌توانید از یوتیوب نیز استفاده کنید، زیرا علاوه بر مجموعه عظیمی از جدیدترین آهنگ‌های انگلیسی زبان، می‌توانید زیرنویس‌های انگلیسی را نیز برای آن‌ها روشن کنید و درنتیجه کلمات انگلیسی را یاد بگیرید و حفظ کنید.

 

چه آهنگی را انتخاب کنیم

زبان به‌کار رفته در اشعار هر ترانه‌ای لزوما ساختار مناسبی برای یادگیری ندارد. به یکی از ترانه‌های محبوب در زبان مادری خود توجه کنید، به اشعار دقت کنید، آیا جملات کامل و درست هستند؟ آیا ساختار مناسبی دارند و صحیح کنار هم چیده شده‌اند؟ بعضی اوقات بله، اما بعضی اوقات هم خیر، اصلا هیچ معنی و مفهومی ندارند. اغلب این ترانه‌ها ترکیبی از کلمات رندوم و هم‌قافیه هستند که از ساختار گرامری صحیحی برخوردار نیستند.

 

نکاتی برای یادگیری انگلیسی با موسیقی

سعی کنید ترانه‌های مختلفی را از زبان مورد نظرتان پیدا کنید و به هنگام گوش دادن آن، روی کلمات تمرکز کنید (نه جملات و عبارات). متن شعر را بخوانید و به کلماتی توجه کنید که معنی آن‌ها را نمی‌دانید. به ترانه گوش کنید و بر این مورد تمرکز کنید که چگونه کلمات از طرف خواننده تلفظ می‌شود. این روش به یادگیری انگلیسی با موسیقی به شما خیلی کمک میکند.

یک آهنگ انتخاب کنید

برای شروع یادگیری انگلیسی با موسیقی، آهنگی را که می‌خواهید با آن کار کنید انتخاب کنید. معیار انتخاب آهنگ این است که شما باید آهنگ را دوست داشته باشید! زیرا باید ۳-۵ بار پشت سر هم به آن گوش دهید. اگر در درک زبان انگلیسی با شنیدن مشکل دارید و هنوز مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود را تقویت نگرده‌اید، به شما توصیه می‌کنیم آهنگی را انتخاب کنید که با سرعت کم یا متوسط ​​پخش شود تا تشخیص کلمات برای شما آسان‌تر شود.

تلاش برای درک متن آهنگ

به آهنگ گوش دهید و سعی کنید تا حد امکان کلمات را درک کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا معنای آهنگ را درک کنید. اگر آهنگی را انتخاب کرده‌اید که برایتان جدید است، دو بار به آن گوش دهید تا بتوانید تقریبی به اصل موضوع پی‌ببرید.

گوش دادن و خواندن متن آهنگ

آهنگ را دوباره گوش کنید و متن آن را هم‌زمان بخوانید. می‌توانید زیرنویس را روشن کنید و یا متن آهنگ مورد نظر خود را در گوگل جست و جو کنید. سعی می کنید تک تک کلمات خواننده را از روی متن با چشمانتان دنبال کنید، فراموش نکنید که حتما چندین بار به قطعات ناخوانا گوش دهید.

نوشتن کلمات ناآشنا

آیا کلمات و عبارات جدیدی در متن وجود دارد؟  حتم آن‌ها را یادداشت کنید و در اولین فرصت معنی‌های آن‌ها را جست و جو کنید. آیا دقت کرده‌اید، وقتی آهنگی را دوست دارید، آن آهنگ در ذهنتان مدام تکرار می‌شود و آن‌را زمزمه می‌کنید؟ این بهترین روش برای به خاطر سپردن کلمات انگلیسی و تلفظ آن‌ها می‌باشد.

متن ترانه را حفظ کنید و سعی کنید هم‌خوانی کنید

به خاطر سپردن کلمات جدید از جمله تمرین‌های مناسب برای یادیگری زبان انگلیسی است. این تمرین نه تنها برای حافظه‌ی شما خوب است، بلکه اعتماد بنفس شما را هم بالا می‌برد. حفظ کردن کلمات شامل مهارت گوش دادن (لیسنینگ)، خواندن و صحبت کردن می‌شود که می‌توانید این سه مهارت را روی هر ترانه‌ای پیاده کنید. پس با گوش دادن به هر ترانه‌ای می‌توانید این سه مهارت را در خود تقویت کنید.

زمانی که شعر را حفظ کردید و توانستید به تنهایی آن‌را بخوانید، یک حس خوشایند و اعتماد‌به‌نفس به شما دست می‌دهد؛ شما قادر خواهید بود که زبان انگلیسی را با تلفظ درست و با یادگیری کلمات جدید به خوبی صحبت کنید. تمرین این مورد برای تقویت اعتماد به‌نفس خود و کسب انگیزه‌ی بیش‌تر برای یادگیری بسیار موثر خواهد بود. در انتخاب موسیقی دقت کنید. برای مثال سبک‌هایی مثل رپ نمی‌توانند منبع مناسبی برای گوش دادن باشند! سعی کنید بر ترانه‌هایی تمرکز کنید که اشعار شفاف و روشنی دارند؛ چیزی که بتوان به راحتی متن آن‌را خواند.

شنیدن مکرر  

تکرار می‌تواند به زبان‌آموزان مبتدی کمک کند تا با تلفظهای کلمان انگلیسی بهتر آشنا شوند. زبان آموزان باتجربه‌تر هم می‌توانند از طریق گوش دادن مکرر به موسیقی و آهنگ و بخاطر سپردن متن آن، زبان انگلیسی را مانند افراد بومی یاد بگیرند.
تنها کافی است که لیستی از آهنگ‌های مورد علاقه خود را تهیه کرده و مرتبا به آن گوش دهید تا متن این آهنگ‌ها ملکه ذهنتان شود. سعی کنید هر بار که به آهنگ گوش می‌دهید، آن‌ها را به ترتیب‌های مختلف گوش کنید تا نتوانید آهنگ بعدی را حدس بزنید و از این طریق، کمی دقتتان نسبت به متن آهنگ‌ها هنگام گوش دادن بیش‌تر شود.

 آهنگ‌های جدید پیدا کنید

به نظر می‌رسد این سخت‌ترین قدم برای یادگیری انگلیسی با موسیقی باشد. هر آهنگ جدیدی که انتخاب می‌کنید باید تعادل مناسبی میان لغات جدید و لغات آشنا داشته باشد. این میزان از هم‌پوشانی شما را مشتاق نگه می‌دارد و همچنین به طور طبیعی آموخته های قبلی شما را مستحکم‌تر می‌کند تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید. اگر از طرفداران یک هنرمند خاص هستید، سعی کنید یکی از آهنگ‌های او را بفهمید و به تدریج همه آهنگ‌های او را یاد بگیرید.

 

حرف آخر

خوش باشید و لذت ببرید! موسیقی یک زبان جهانی است که همه‌ی ما آن را درک کرده و از آن لذت می‌بریم. هر روز به آهنگ های انگلیسی زبان گوش دهید تا ببینید که به آسانی چه میزان از این زبان را فرا خواهید گرفت. وقتی یادگیری یک زبان را با فعالیتهای تفریحی، مثال گوش دادن و خواندن با یک آهنگ، تلفیق کنید، حتی متوجه نخواهید شد که در حال یادگیری زبان دوم هستید.

به عنوان بزرگسال، می‌دانیم که موسیقی چگونه می‌تواند بر روحیه ما تأثیر بگذارد، مانند تأثیری که یک لالایی آرام و ملایم روی یک کودک بداخلاق می‌گذارد! این تقریبا جادویی است. علاوه بر در نظر گرفتن این‌که موسیقی چه احساسی در ما ایجاد می‌کند، می‌تواند بر نحوه یادگیری ما نیز تأثیر بگذارد. در پایان به شما می‌گوییم که موسیقی چیزی است که در تمام زندگی با ما خواهد بود. پرای هر خلق و خویی یک آهنگ وجود دارد و روحیه ما را نیز بالا می‌برد و در مواقع سخت به ما کمک می‌کند. بنابراین، به موسیقی گوش دهید، لذت ببرید و زبان انگلیسی را بیاموزید. پس یاد بگیرید که چگونه از موسیقی و آهنگ‌های انگلیسی‌زبان برای بهبود مهارت‌های انگلیسی خود استفاده کنید و با  این روش، سرگرم هم بشوید! ما خوشحال خواهیم شد که در این امر به شما کمک کنیم.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد