ایستگاه زبان

چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

بسیاری از زبان‌آموزان به این فکر می‌کنند که چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟ یا برای خواندن متون انگلیسی باید همه لغات انگلیسی را بدانیم. اما این باور کاملا غلط و آسیب‌زا است. حتی خود انگلیسی‌ زبان‌ها هم بر تمام لغات انگلیسی مسلط نیستند. احتمالا آموزش ۵۰۴ برای شروع کفایت می‌کند. اما چگونه می‌توان بدون تسلط کامل، متن‌های انگلیسی را روان بخوانیم؟ مهارت روان خواندن به زبان انگلیسی، یکی از مهارت‌های مهم در یادگیری زبان انگلیسی است، زیرا یکی از چهار مهارتی است که برای یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبانی لازم است. این چهار مهارت ضروری شامل مهارت‌های نوشتاری، خواندن، صحبت کردن و مهارت شنیداری می‌باشند.

علاوه بر این، مهارت خواندن انگلیسی به شما کمک می‌کند تا مهارت نوشتاری خود را بهبود بخشیده و توسعه دهید، زیرا انواع روش‌های نوشتاری مختلف را یاد می‌گیرید و زبان انگلیسی خود را از عبارات و واژگان مختلف با توجه به بافت آن‌ها توسعه می‌دهید،  یادگیری کلمات در در هنگام خواندن متن بسیار زیاد است و بهتر از یادگیری آنها خارج از موضوع و به صورت حفظی است. ما در این مقاله سعی کردیم راهکارهای چگونگی روان خوانی زبان انگلیسی را بررسی کنیم. در ادامه همراه ایستگاه زبان باشید.

برای دست‌یابی به روان‌خوانی زبان انگلیسی چند تکنیک و نکته وجود دارد که به انجام این فرآیند کمک بسیاری خواهد کرد. در ادامه مقاله، این نکات مهم را باهم بررسی خواهیم‌کرد.

 

موضوعات موردعلاقه و کتاب‌های ساده

اگر عجله زیادی برای تقویت مهارت Reading ندارید، از موضوعات موردعلاقه خود شروع‌کنید. برخی از زبان‌آموزان به‌ قصد شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مثل تافل و آیلتس به سراغ مطالعه منابع آزمون آیلتس و تافل می‌روند. اما این روش تنها برای این گروه از زبان‌آموزان کاربردی است. متن‌های آزمون‌های تافل و آیلتس یا سایر کتاب‌های آموزشی، معمولاً، آکادمیک و دشوار است. چرا باید اولین قدم را برای خودمان سخت کنیم؟ در این‌جا بهترین‌ راه، رفتن به سراغ کتاب‌های داستان و موضوعات موردعلاقه است. به‌این‌ترتیب تقویت مهارت خواندن انگلیسی  برای شما به یک تفریح تبدیل می‌شود. در انتخاب کتاب هم پیشنهاد می‌کنیم از ساده‌ترین کتابی که درباره موضوع موردعلاقه شما وجود دارد، شروع کنید.

 

ماژیک‌های هایلایت

ممکن است به این فکر کنید “این‌که چگونه انگلیسی را روان بخوانیم چه ارتباطی به ماژیک‌های هایلایت دارد؟” شما باید این‌ نکته را بدانید که هنگامی‌که یک متن یا کتاب انگلیسی را می‌خوانیم باید ماژیک‌های هایلایت را در کنار دستمان بگذاریم. معمولاً زبان‌آموزان حرفه‌ای از چندرنگ ماژیک استفاده می‌کنند. در انتخاب رنگ‌ها هیچ بایدی وجود ندارد. این رنگ‌ها به طبقه‌بندی لغات و اصطلاحات در ذهن ما کمک می‌کند. برای مثال می‌توانیم کلمات ناآشنا اما جالب را با رنگ قرمز، کلمات دشواری که معنی آن‌ها را می‌دانیم با رنگ سبز و کلماتی را قبلاً دیده‌ایم اما معنی آن را به خاطر نداریم با رنگ زرد مشخص‌کنیم. رنگ کردن کلمات باعث می‌شود در حین خواندن توجه بیش‌تری نسبت به متن داشته باشیم. همچنین با گذشت زمان، کلمات ناآشنا را سریع‌تر یاد می‌گیریم و متوجه تاثیر استفاده از ماژیک‌های هایلایت در گسترش یادگیری لغات انگلیسی خودمان می‌شویم.

 

از تخیلت استفاده کن

هما‌ن‌طور که در ابتدا گفته شد. نیازی نیست که معنی همه کلمات را بدانید تا متن را متوجه شوید. درواقع، توقف برای معنی کردن هر کلمه، زمان زیادی را از شما می‌گیرد وشما را از فهم و درک کل متن منحرف می‌کند. هنگام خواندن به زبان انگلیسی، ترجمه نکردن همه چیز به صورت ذهنی به زبان مادری برای شما دشوار است. درنتیجه بهتراست سعی کنید آنچه را که در مورد آن می‌خوانید تصور کنید.

وقتی به کلمه‌ای برخورد می‌کنید که آن را نمی‌شناسید. از خودتان سوال بپرسید که آیا بدون این کلمه هم شما می‌توانید این جمله را متوجه شوید؟

مثال:

And the media or other technologies we use in learning and practicing the craft.

شما ممکن است معنی کلمه “craft” را ندانید، اما واقعا به دانستن معنی آن نیازی ندارید. اگر شما آن را در نظر نگیرید، هنوز هم می‌توانید مفهوم جمله را متوجه شوید.

“And the media or other technologies we use in learning and practicing reading.”

البته اگر کنجکاو هستید ”craft” به معنی مهارت به وجود‌آوردن یا ساختن یک چیز است.حالا شما معنی این کلمه را می‌دانید!

 

جملات را به تکه‌های کوچک بشکنید

حالا که شما می‌توانید کلمات را متوجه شوید و شیوه‌ی یادگیری کلمات جدید را آموخته‌اید، می‌توانید از این دانش برای فهمیدن معنی جملات کامل استفاده کنید. بعضی از جملات برای خواندن هم سخت می‌باشند. چرا‌ که خیلی طولانی هستند یا ساختار سختی دارند. برای این‌که این جملات را بفهمید باید آن‌ها را ساده‌تر کنید. برای این کار باید آن‌ها به قطعات کوچکتری بشکنید. شما می‌توانید جملات را با ویرگول و یا در ذهنتان جدا کنید.

مثلا:

“Experiments demonstrate that readers of ideograms, such as the Chinese, develop a mental circuitry for reading that is very different from the circuitry found in those of us whose written language employs an alphabet.”

این جمله واقعا طولانی است! سعی کنید این جمله طولانی را بشکنید و از هم جدا کنید و در عین واحد آن را به یک بخش تبدیل کنید. اگر شما سعی کنید هر بخش را با کلمات خودتان بگویید واقعا به شما کمک خواهد کرد.

به عنوان مثال:

Experiments demonstrate that — studies show that.

readers of ideograms — people who read characters (which show meaning instead of sounds).

such as the Chinese — Chinese people are an example of ideogram readers.

develop a mental circuitry for reading — create paths in their brains when they read.

   . that is very different from the circuitry — which are not like the paths.

found in those of us whose written language employs an alphabet — found in people who use an alphabet.

از آن‌جایی‌که شما بخش‌های مختلف جمله را می‌فهمید. حالا می‌توانید با کلمات خودتان آن را در کنار هم قرار دهید.

Studies show that people who read characters instead of an alphabet (like Chinese people, for example) have very different brain paths for reading than those of people who do use an alphabet .

می‌بینید که، آن‌چنان که انجام این کار سخت به نظر می‌رسید، سخت نبود!

 

با صدای بلند بخوانید

یکی دیگر از موارد مهم به پاسخ پرسش این‌که “چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟ ” این روش است که مزایای زیادی هم دارد. بنابراین شما به طور هم‌زمان روی هر کلمه تمرکز می‌کنید، آن‌ها را تلفظ می‌کنید، تلفظ خود را چک می‌کنید این‌گونه معنی کلمات ناآشنا را بهتر یاد می‌گیرید. یا حداقل، سعی کنید کلمات ناشناخته را با صدای بلند بخوانید. به این ترتیب آن‌ها را خیلی سریع‌تر به خاطر خواهید آورد.

 

مورب خوانی کنید

بگذارید با یک مثال ساده توضیح دهیم. مثلا در مورد رفتن به سینما. شما بلیت یک فیلم را بدون اطلاع از جزئیات آن یا دانستن موضوع و ژانر فیلم نمی‌خرید و اگر کسی را ندارید که از او در این‌باره بپرسید، احتمالاً تریلر فیلم را تماشا می‌کنید، درست است؟ تریلر یا آنونس فیلم، یک دید کلی از موضوع و داستان فیلم به شما می‌دهد. خواندن مورب هم بر این اساس استوار است. خواندن مورب زمانی است که بدون خواندن متن، فقط برای این‌که یک ایده کلی از محتوای آن داشته باشید، چشم خود را روی متن می‌چرخانید. با گذشت زمان، مورب خوانی انگلیسی، برای شما آسان و آسان‌تر می‌شود.

چند نکته مفید برای مورب خوانی:

 • عنوان تیتر‌های اصلی را بخوانید.
 • تیترهای تمام بخش‌ها و زیربخش‌ها را بخوانید.
 • جملات اول چند پاراگراف را بخوانید.
 • متن را برای کلمات پررنگ و مورب و همچنین نمودارها، تصاویر و فهرست‌ها، جستجو کنید.
 • صفحه را مرور کنید و به دنبال کلمات ناآشنا باشید.
 • سعی کنید بفهمید ایده و هدف اصلی متن چیست. ببینید آیا می‌توانید به ۵ سوال با W پاسخ دهید: چه‌کسی (who)، چه‌چیزی (what)، کجا (where)، چه زمانی (when)، چرا (why).
 • زمان زیادی را صرف مطالعه مورب نکنید، ۵ دقیقه مناسب است! 

با صدای بلند انگلیسی بخوانید

از سرنخ‌ها استفاده کنید

استفاده از سرنخ‌ها به شما کمک می‌کند تا معنای یک کلمه جدید را از سایر کلمات اطراف آن در یک جمله یا پاراگراف درک کنید. اگر روی کلمه‌ای گیر کردید، به کل جمله نگاهی بیندازید تا مفهوم آن را پیدا کنید و سعی کنید معنای آن را حدس بزنید.

کلمات جدید را در فرهنگ لغت جستجو نکنید. هر‌چه بیش‌تر از خواندن حواستان پرت شود، تمرکز روی آن برایتان دشوارتر خواهد بود. می‌توانید کلمه را یادداشت کنید و بعداً معنی آن‌را جستجو کنید. فقط به دنبال معانی آن کلماتی باشید که بدون آن‌ها نمی‌توانید آنچه را که می‌خوانید درک کنید.

 

درک مطلب 

اگر بخواهیم فقط و فقط به یک قانون کاربردی در خواندن متن‌های انگلیسی اشاره‌کنیم، توجه به درک موضوع است. حتی حرفه‌ای‌ترین خوانندگان و زبان‌آموزان نیز هنگام مواجه با متن، لغات نا‌آشنای زیادی را می‌بینند. اما این مسئله نباید توجه زبان‌آموز را از درک متن تحت تأثیر قرار دهد. زمانی‌که به جزئیات متن توجه می‌کنیم، دچار استرس می‌شویم. این مسئله خصوصاً در متن‌های طولانی اتفاق می‌افتد. اما باید به خاطر داشته باشیم که هر نویسنده از نوشتن یک متن، هدف خاصی را دنبال می‌کند. زمانی‌که هدف و مقصود نویسنده را درک کنیم، درک جزئیات نیز آسان می‌شود. پس از اتمام روان‌ خوانی به زبان انگلیسی، چند دقیقه به خود فرصت دهید تا در مورد آنچه خوانده‌اید فکر کنید. چقدر توانستید مفهوم مطلب را بفهمید؟ سعی کنید آنچه‌ را که می‌فهمید از زبان خودتان بازگو کنید. می‌توانید بنویسید و یا شفاهی بگویید. شاید به این موضوع پی‌ببرید که، با اینکه شما به کلمات توجه زیادی کرده‌اید اما به اندازه کافی به معنی متن توجه نکرده‌اید. دفعه بعدی که مطالعه کردید، سعی کنید کمتر به معانی تک تک کلمات توجه کنید و به جای آن، بر مفهوم متن تمرکز کنید.

 

تلفظ کلمات و حروف را یاد بگیرید

اگر در اولین مرحله خود در زمینه یادگیری زبان انگلیسی هستید، به شما توصیه می‌کنیم بر یادگیری تلفظ صحیح کلمات و حروف دقت کنید زیرا اگر تلفظ واژه‌ای را اشتباه یاد بگیرید تصحیح آن به مراتب دشوارتر خواهد بود.

 

با یک لهجه شروع کنید

لهجه‌های زیادی در زبان انگلیسی وجود دارد، بنابراین برای اینکه پراکنده نشوید و بین لهجه‌ها گم نشوید، باید یک لهجه را انتخاب کنید. معروف‌ترین لهجه‌های زبان انگلیسی لهجه آمریکایی و انگلیسی است. بنابراین توصیه می ‌کنیم یکی از این دو گویش را انتخاب کنید و به همان گویش، کتاب صوتی یا مطلبی صوتی را گوش دهید. برای درک بهتر این موضوع و اینکه بدانیم کدام لهجه بهتر است، می‌توانیم به مقاله لهجه آمریکایی بهتره یا بریتیش مراجعه کنیم.

چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

حرف آخر

بررسی کردیم و پی‌بردیم که چگونه فقط با رعایت چند نکته ساده می‌توان به روان‌خوانی زبان انگلیسی خود کمک کرد. صبور باشید و هر چقدر هم که پیشرفت شما کند باشد تسلیم نشوید، زیرا همه افراد توانایی‌های یکسانی برای یادگیری ندارند و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پیش‌تر اشاره کردیم که یادگیری و بهبود هر مهارت زبان به پیشرفت مهارت دیگر، کمک خواهد کرد در نتیجه این‌گونه، هر چهار مهارت خود را ارتقا می‌دهید. شما می‌توانید از فیلم فرندز برای یادگیری زبان هم برای یادگیری هم‌زمان این مهارت‌ها بهره ببرید. در نهایت برای لذت‌بخش کردن آموزش، همه تلاش خود را بکنید زیرا اصل یادگیری زبان در لذت بردن از آن است.

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*