ایستگاه زبان

تاثیر یادگیری زبان دوم بر مغز انسان

تاثیر یادگیری زبان دوم بر مغز انسان

تاثیر یادگیری زبان دوم بر مغز انسان به هیچ‌کسی پوشیده نیست. تحقیقات نشان داده است کسانی که یک زبان دیگر علاوه بر زبان مادری یاد‌می‌گیرند کم‌تر دچار آلزایمر می‌شوند. یادگیری زبان دوم، کمی برای مغز دشوار است و نوعی تمرین برای آن محسوب می‌شود ولی به مرور زمان با یادگیری، مغز قوی‌تر شده و می‌تواند از خودش در برابر کهولت سن و زوال عقل محافظت کند.

 

مربی مغز خود باشید

فرآیند یادگیری زبان بر روی مغز، تاثیری مشابه با ورزش در باشگاه روی عضلات دارد. وقتی از ماهیچه‌های خود کار می‌کشید، حجم آن‌ها افزایش یافته و قوی‌تر می‌شوند. همین اتفاق در مورد مغز نیز می‌افتد. وقتی مغز کار می‌کند، ساختار آن تغییر می‌کند و برخی از عملکردها بهبود می‌یابند. بنابراین، زمانی‌که زبانی را یاد می‌گیریم، نواحی مربوط به مغز رشد می‌کنند و مقدار ماده سفید و خاکستری که شامل بیش‌تر اتصالات عصبی است، افزایش می‌یابد.

مغز تحت تاثیر چیزهایی قرار می‌گیرد که ما معمولاً متوجه آن‌ها نمی‌شویم. مثلا، تغییر، از یک زبان به زبان دیگر برای افراد دو‌زبانه. شما متوجه این انتقال نمی‌شوید! با این‌حال، برای مغز، این یک تمرین بسیار جدی است که باعث رشد ماده خاکستری در نواحی مختلف و به ویژه در قشر کمربندی قدامی می‌شود که مسئول این است تا اطمینان حاصل کند که یک زبان در گفتار زبان دیگر وارد نمی‌شود و یادگیری مستقیم زبان بر روی جسم پینه‌ای تأثیر می‌گذارد که یک “پل” بین نیمکره راست و چپ است و از ماده سفید تشکیل شده است و مسئول تبادل اطلاعات بین‌ آن‌هاست.

 

نوروپلاستیسیته

مغز یک اندام است نه یک عضله! شما با یادگیری زبان دوم به معنای واقعی کلمه، با قدرت فکر باعث دگرگونی‌های فیزیکی در مغز می‌شوید. این به دلیل پدیده “نوروپلاستیسیته” یعنی توانایی مغز برای تغییر ساختار، ترمیم آسیب و ایجاد اتصالات عصبی جدید است. به لطف آن‌هاست که حافظه، احساسات و تخیل ما کار می‌کند. اگر مغز را در وضعیت خوبی نگه دارید، نوروپلاستیسیته بالا در طول زندگی فرد باقی می‌ماند.

مطالعات اخیر تایید کرده‌اند که یادگیری زبان‌، آن نواحی از مغز را توسعه می‌دهد که مسئول پیچیده‌ترین عملکردهای “اجرایی” آن هستند. به عنوان مثال، جابه‌جایی بین وظایف مختلف، برنامه‌ریزی، استدلال، حل مسئله و فیلتر کردن اطلاعات. بنابراین، یک فرد دوزبانه در زمینه‌هایی فراتر از کاربرد زبان نیز سود می‌برد.

اما یک مزیت اصلی دیگر وجود دارد. مغز می‌آموزد که با ایجاد ارتباطات جدید و استفاده از مناطق نا‌آشنا برای حل مشکلات، بهتر با بیماری‌هایی مانند زوال عقل و آلزایمر کنار بیاید. البته افراد دوزبانه نیز به این بیماری‌ها مبتلا هستند، اما به لطف مکانیسم‌های جبرانی، مغز آن‌ها بهتر با آن‌ها کنار می‌آید. بنابراین، یک زبان دوم نه تنها یک خط اضافی در رزومه شما است، بلکه به سلامت روانتان نیز کمک می‌کند.

تسلط بر یک زبان جدید به هیچ نیم‌کره خاصی وابسته نیست، بلکه شامل تبادل اطلاعات بین آن‌ها است. و این تعجب آور نیست، زیرا یادگیری یک زبان، از عناصر بسیاری تشکیل شده است که شامل حفظ کردن کلمات، مطالعه ساختار صوتی زبان، سیستم نوشتاری، دستور‌زبان و روش‌های بیان فکر، می‌شود. همه این فعالیت‌ها‌‌، نواحی مختلف مغز را فعال می‌کنند.

تاثیر یادگیری زبان دوم بر بهبود حافظه

مغز بهترین دشمن و بدترین دوست ماست

ازطرفی، مغز، مکانیسمی دارد که به ما کمک می‌کند فضایی را برای اطلاعات جدید باز‌کنیم، اما از سوی دیگر، نمی‌توانیم آگاهانه و مستقیما بر آنچه دقیقا باید فراموش شود تأثیر‌بگذاریم. همچنین مغز دائما اطلاعات واقعیت اطراف را برای ما به‌روز می‌کند. اما از سوی دیگر، اگر چیزی در اطلاعات دریافتی با انتظارات او مطابقت نداشته باشد یا مشکلی پیش آمده باشد، بدون اطلاع و رضایت ما می‌تواند به سادگی از این اطلاعات چشم پوشی کند و آن‌را حذف کند. درنتیجه، با وجود تمام کارهایی که مغز می‌تواند انجام دهد، فعال نگه داشتن آن، ادامه یادگیری و توسعه آن، حیاتی و ضروری است.

 

خبر بد، خبر خوب

خبر بد این است که شما همیشه نیاز به یادگیری دارید. اما خبر خوب این است که یادگیری می‌تواند سرگرم کننده هم باشد، اگر تا این لحظه فکر نمی‌کردید که توانایی لذت بردن از یادگیری زبان را دارید، کاملا در اشتباه بوده‌اید! پس بیایید از این ۹ بهانه برای عدم یادگیری زبان انگلیسی بسیار مضر و سمی دوری کنید!

 

مزایای یادگیری زبان دوم

دانستن بیش از یک زبان، نه تنها غذای سالمی برای مغز فراهم می‌کند، بلکه کمک می‌کند تا مرزهای ممکن را شکسته و کارآمدتر شوید. در این‌جا چند مزایا از یادگیری زبان جدید را نام می‌بریم.

چندوظیفه‌ای و تمرکز

چند زبانه‌ها می‌توانند چندین مشکل را در ذهن خود به طور هم‌زمان حل کنند، به راحتی بین آن‌ها جابه جا شوند و قدرت تمرکز و تحلیل مسائل خود را افزایش می‌دهند. (مولتی تسک)

روابط اجتماعی

یادگیری یک زبان خارجی این امکان را فراهم می‌کند تا ارتباط آزادانه با ساکنان محلی در کشور دیگر داشته باشید و در صورت مهاجرت گردشگری، کاری و … راه خود را پیدا کنید. کسانی‌که به دو زبان صحبت می‌کنند نسبت به کسانی‌که فقط به یک زبان صحبت‌می‌کنند دارای مهارت‌های بیش‌تری در ایجاد ارتباط با دیگران و به یاد آوردن مطالب می‌باشند و اکثرا دارای هوش و تمرکز بالا هستند. توجه داشته باشید یادگیری یک زبان جدید می‌تواند در ایجاد ارتباطات جدید و افزایش اندازه مغز موثر باشد.

افق‌های گسترده

خواندن کتاب به زبان‌های دیگر به طور قابل توجهی افق‌های دید شما را گسترش می‌دهد، زیرا هر ملت، اصطلاحات، کلمات و عبارات غیر‌قابل ترجمه خود را دارد و همچنین با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم متفاوتی آشنا خواهید شد. همچنین، زبان تا حد زیادی تعیین می‌کند که ما چگونه به جهان نگاه می‌کنیم و چگونه آن را درک می‌کنیم.

بهبود حافظه

اعتقاد براین است که افرادی که در یک محیط چند زبانه بزرگ شده‌اند، روند حافظه آن‌ها بهبود یافته است. هنگام یادگیری یک زبان، حافظه قوی‌تر، با گنجایش بیش‌تر و تداعی‌کننده‌تر می‌شود. علاوه براین، دانشمندان ثابت کرده‌اند که بیماری آلزایمر و سایر بیماری‌های زوال عقل برای سالخوردگان، در افراد دوزبانه، پنج سال دیرتر از کسانی که سرسختانه فقط به زبان مادری خود صحبت می‌کنند، رخ خواهد داد.

فناوری و تکنولوژی

این مطالعه زبان‌ها است که به ما امکان می‌دهد بر هر سیستمی تسلط بیش‌تری داشته باشیم. یک زبان برنامه نویسی جدید، یک فناوری جدید، دانش جدید در مورد جهان. و توانایی تسلط بر چندین سیستم به طور هم‌زمان ما را به اکتشافات جدید، محصولات جدید، کسب و کار، فناوری‌ها و تکنولوژی به‌روز، سوق می‌دهد.

فناوری و تکنولوژی

 

یادگیری زبان سوم و چهارم

شاید برای شما این سوال پیش بیاید اگر تاثیر یادگیری زبان دوم بر مغز انسان بسیار مثبت و مفید است پس یادگیری زبان سوم و چهارم فواید بیش‌تری به دنبال خواهد داشت باید بگوییم که بله، کاملا درست است! هرچه اطلاعات شما نسبت به زبان‌های‌ دیگر بیش‌تر باشد، مغز بهتر عمل می‌کند. در گذشته والدین بر این باور بودند که یادگیری زبان‌دوم از دوران کودکی باعث می‌شود کودک دچار تداخل زبانی شود و روند صحبت کردن او را کند و آهسته کند. شاید این مشکل مقطعی باشد اما کودکانی که از سنین پایین‌تر شروع به یادگیری کرده‌اند نسبت به بقیه افراد عملکرد بهتری در همه موارد، از جمله رفتاری و نحوه برقراری ارتباط دارند. این کودکان دارای اعتماد به نفس بالایی می‌باشند و نسبت به هم سن و سالان خود خلاق‌تر هستند.

 

حرف آخر

اگر چشم‌ها دریچه‌های مهمی برای بدن ما هستند، زبان و کلمات نیز دریچه‌های مهمی برای آگاهی و شخصیت ما هستند. یادگیری زبان دوم می‌تواند اندازه مغز شما را افزایش دهد. این همان مبحثی است که دانشمندان سوئدی هنگام اسکن مغزی از شخصی که زبان دوم را یاد‌می‌گرفت متوجه شدند و آن را کشف کردند. این اسکن‌ها نشان می‌دهد وقتی شما در حال یاد‌گرفتن زبان‌دوم هستید، چه اتفاقاتی در ذهن شما رخ می‌دهد. مطالعات دانشمندان سوئدی نشان می‌دهد که یادگیری زبان دوم تاثیر به‌سزایی بر مغز میگذارد. آن‌ها در مرحله‌ی آموزش، به جز گروه یادگیرنده‌ی زبان، یک گروه کنترل شده با دانشجویان پزشکی و علوم شناختی تشکیل‌دادند که به مطالعه دروسی غیر از زبان تاکید داشت. اسکن‌های آن‌ها نشان می‌داد که بخش‌هایی از مغز این دانشجویان زبان، رشد کرده در حالی‌که ساختار مغز گروه کنترل شده، بدون تغییر بوده‌است. نکته‌ی جالب دیگر این بود که یادگیرندگانی که هیپوکامپوس و نواحی غشاء مغزی مربوط به زبان آن‌ها رشد کرده بود از مهارت‌های زبانی بهتری نسبت به یادگیرندگانی که در نقطه‌ی حرکتی غشاء مغزیشان بیش‌تر رشد کرده بود برخوردار بودند. پس نتیجه می‌گیریم که شما با یادگیری زبان دوم می‌توانید تاثیر زیادی بر عملکرد مغز خود داشته باشید. هیچ‌وقت برای یادگیری دیر نیست شما می‌توانید از همین الان با مراجعه به بخش دوره‌های آموزش زبان، محصول مورد‌نظر خود را تهیه کرده و یادگیری زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم آغاز کنید. ما در لحظه به لحظه این راه، همراه شما هستیم. موفقیت شما آرزوی ماست.

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد