ایستگاه زبان

یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن

یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن

زبان‌آموزان اغلب در مورد سختی‌هایی در مورد یادگیری زبان شنیده‌اند که به ترس از صحبت کردن به یک زبان خارجی اشاره دارد. با این حال، تعداد کمی از مردم اشاره می‌کنند که یک مانع شنیداری نیز وجود دارد. درک ضعیف مکالمات در شنیدن. علت این مانع چیست و چگونه می‌توان آن را از بین برد؟ چگونه یاد بگیریم انگلیسی را با شنیدن بیاموزیم؟ ما در مقاله امروز به این سؤالات پاسخ می‌دهیم و روش‌هایی را برای یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن به شما می‌آموزیم.

برای صحبت کردن به زبان انگلیسی، همه باید از مهارت‌های گوش دادن استفاده کنند. دلیلش را می‌دانید؟ به این دلیل است که مهارت شنیداری تأثیر فوق العاده‌ای در یادگیری هر زبانی دارد. مغز ما اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و وقتی به صحبت‌های شخصی گوش می‌دهیم، شروع به «بخش‌بندی» آن‌ها به تکه‌های کوچک می‌کند تا در حافظه کوتاه‌مدت ذخیره کند. متعاقباً، آنها را بر اساس دانش ما از “قوانین گرامری” برای نحوه صحبت کردن زبان تقسیم می‌کند. به جای ذخیره کلمات واقعی، مغز ما ممکن است آن کلمات را به شکل تصویر تبدیل و ذخیره کند.

 

نحوه یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن

کار با صدا می‌تواند پیچیده و برای برخی حتی خسته کننده به نظر برسد. اما یک متن به درستی انتخاب شده می‌تواند این مشکل را حل کند و یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن چندان دشوار نخواهد بود.

سطح مناسب را انتخاب کنید، صوت در سطح بالا و تخصصی را استفاده نکنید، در غیر این صورت صبر شما حدود پنج دقیقه طول خواهد کشید. در مورد موضوع و قالب مورد علاقه خود تصمیم بگیرید. شنیدن و درک چیزی که دوست دارید بسیار لذت بخش تر است. این می‌تواند یک پادکست روانشناختی، یک ویدیوی دستور کیک، یک آهنگ جدید از هنرمند مورد علاقه شما، یک سریال تلویزیونی که طرفدار آن هستید… هر آنچه که دوست دارید باشد.

 

۱. به طور منظم به مطالب صوتی گوش دهید

یادگیری رقص با تماشای آن در موسیقی‌ها غیرممکن است، باید خودتان شروع به رقصیدن کنید! چگونه می‌توانید بدون هیچ تلاشی انگلیسی را با گوش دادن یادبگیرید؟ باید از تئوری به عمل، حرکت کنید. به درس‌های صوتی، پادکست‌ها، آهنگ‌ها، تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها به زبان انگلیسی گوش دهید (روی سطح زبان خود تمرکز کنید). نکته اصلی این است که منابع جالب را برای خود انتخاب کنید. سعی کنید علاقه و عشق به گوش دادن را در خود بیدار کنید، در این صورت انجام آن بسیار آسان‌تر خواهد بود.

از چه منابعی می‌توانید استفاده کنید:

یادگیری زبان انگلیسی از فیلم‌ها و سریال‌ها لذت زیادی به شما می‌دهد و به شما کمک می‌کند زبان انگلیسی را با گوش بیاموزید. برای شروع می‌توانید از سریال extra با زیرنویس فارسی و انگلیسی و یا سریال فرندز برای یادگیری زبان استفاده کنید.

برای یادگیری زبان توسط پادکست‌های انگلیسی می‌توانید از پادکست انگلیسی با متن استفاده کنید و مهارت شنیداری خود را تقویت کنید. اگر نمی‌دانید چطور باید توسط پادکست‌ها، انگلیسی را بیاموزید بهتره مقاله یادگیری زبان انگلیسی با پادکست را قبل از شروع گوش دادن مطالعه کنید.

۲. با کتاب های صوتی مطالعه کنید

کتاب‌های صوتی منبع خوبی برای توسعه مهارت‌های شنیداری هستند. با این حال، اگر درک گفتار گوینده برای شما دشوار است، گوش دادن می‌تواند به عذاب واقعی تبدیل شود. در این مورد توصیه می‌کنیم از تکنیک خاصی برای کار با کتاب‌های صوتی استفاده کنید. متن صوت را پیدا کنید و به موازات گوینده آن را برای خود بخوانید. بعد از ۱۰-۲۰ دقیقه، به سرعت گفتار و صدای گوینده عادت می‌کنید و شروع به تشخیص تک تک کلمات خواهید کرد. سپس سعی کنید متن را ببندید و فقط به صدای ضبط شده گوش دهید. شما ممکن است همه کلمات را متوجه نشوید، اما باید بتوانید بیشتر آنچه را که گوینده می‌گوید، درک کنید. و اگر هر روز به یک کتاب گوش دهید، پس از مدتی با آرامش بدون متن کار خواهید کرد.

۳. دایره لغات خود را گسترش دهید

هرچه دایره لغات شما بیشتر باشد، درک گفتار از طریق گوش برای شما آسان‌تر است. تا زمانی که واژگان مناسبی نداشته باشید، قادر به درک زبان نخواهید بود. به واژگان محاوره‌ای، اختصارات و حروف الفبا توجه ویژه‌ای داشته باشید. می‌توانید برای شروع از آموزش کتاب ۵۰۴ با فیلم استفاده کنید تا لغات مورد نیاز را به راحتی بیاموزید.

۴. مهارت های گرامر را توسعه دهید

تعجب نکنید، دانش گرامر نقش مهمی در غلبه بر موانع شنیداری دارد. نیازی به حفظ تمام قوانین نیست، اما مهم است که تفاوت بین عبارات را درک کنید. هرچه دانش گرامری شما بیشتر باشد در زمان گوش دادن عبارات بیشتری را متوجه خواهید شد. برای یادگیری سریع و راحت گرامر بهتره از کتاب گرامر کامل زبان انگلیسی استفاده کنید.

۵. تلفظ خود را بهبود بخشید

اگر خودتان یاد بگیرید که کلمات را به درستی تلفظ کنید، تشخیص آنها در گفتار شخص دیگر آسان‌تر خواهد بود. هنگام یادگیری واژگان جدید، یک فرهنگ لغت آنلاین را باز کنید و چندین بار به نحوه تلفظ کلمه گوش دهید، سعی کنید لهجه یک شخص نِیتیو را کپی کنید. حالا که این واژگان را می‌شنوید، تشخیص آن چندان سخت نخواهد بود. و برای اینکه یاد بگیرید چگونه صداهای انگلیسی را به درستی تلفظ کنید، توصیه می‌کنیم مقاله چگونه تلفظ انگلیسی را یاد بگیریم؟ را بخوانید که در آن نکات مفیدی برای بهبود تلفظ خواهید یافت.

۶. بیشتر انگلیسی صحبت کنید

تا حد امکان با معلم، همکلاسی‌های خود، دوستانی که در حال مطالعه زبان هستند و خارجی‌ها به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید. به این ترتیب شما به سرعت به این واقعیت عادت خواهید کرد که انگلیسی می‌تواند متفاوت به نظر برسد، زیرا هر فردی تلفظ و لهجه خاص خود را دارد. و اگر می‌خواهید نه تنها با همکار خود صحبت کنید، بلکه سطح دانش خود را نیز ارتقاء دهید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش CLT ثبت نام کنید.

۷. یاد بگیرید به زبان انگلیسی فکر کنید

در ابتدا کار غیرممکن به نظر می‌رسد، اما برای تسلیم شدن عجله نکنید. برای شروع تفکر به زبان انگلیسی، دانستن آن در سطح عالی ضروری نیست، کافی است خود را در محیط زبان غرق کنید. گزینه ایده آل این است که چندین ماه در خارج از کشور زندگی کنید و یادگیری زبان انگلیسی در خارج از کشور را تجربه کنید، اما این برای همه امکان پذیر نیست. پس باید از گزینه دوم استفاده کنید، به طور مصنوعی خود را با انگلیسی احاطه کنید: مقالات و کتاب‌ها را به زبان اصلی بخوانید، به رادیو انگلیسی زبان گوش دهید، فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی را به زبان اصلی تماشا کنید.

۸. زمانی را برای تمرین گوش دادن پیدا کنید

تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی نیاز به وقت آزاد دارد که ممکن است وجود نداشته باشد. با این حال، کمبود وقت دلیل موجهی برای تمرین نکردن گوش دادن نیست. می‌توانید یاد بگیرید که انگلیسی را از طریق گوش دادن در محل کار یا هنگام پیاده روی یادبگیرید. پادکست‌هایی را در مورد موضوعات مورد علاقه خود روشن کنید و یادگیری را با یک سرگرمی دلپذیر ترکیب کنید.

۹. موسیقی گوش دهید

هرچه گوش شما برای موسیقی بهتر باشد، درک گفتار خارجی و یادگیری تلفظ صحیح صداها برای شما آسان‌تر خواهد بود. طبیعتاً شنوایی خوب به افراد کمی داده شده است. اما همه چیز قابل اصلاح است. یکی از موثرترین راه‌ها شنیدن آهنگ‌ها به زبان انگلیسی است و سعی کنید نه تنها گوش دهید، بلکه با هنرمند مورد علاقه‌تان هم آواز بخوانید. سعی کنید متن موسیقی مورد نظر را هم پیدا کنید و در ابتدا از رو بخوانید.

۱۰. از گوش دادن نترسید

اگر مانع روانی را بشکنید، هیچ یک از موانع زبانی شما را آزار نمی‌دهد. به یاد داشته باشید، زمانی که شروع به یادگیری یک برنامه کامپیوتری یا یک ابزار جدید می‌کنید، همه چیز بسیار پیچیده به نظر می‌رسد، اما پس از چند روز یا چند هفته به کاربر فعال آن تبدیل می‌شوید. هنگام یادگیری زبان انگلیسی، باید زمان بیشتری را صرف کنید، مطمئناً نتیجه خواهید گرفت.

۱۱. گوش دادن به لهجه های مختلف

تلفظ انگلیسی در لندن و هاوایی، در منچستر و ادینبورگ، در هند و نیوزلند متفاوت است. صدها گویش انگلیسی وجود دارد. گوش دادن به لهجه‌های غیر معمولی غیر از انگلیسی بریتیش و انگلیسی  آمریکایی ضروری است. در زندگی واقعی قطعا با آنها روبرو خواهید شد. آنها در فیلم‌ها و سریال‌ها، در پادکست‌ها و در خیابان‌های شهرها استفاده می‌شوند.

۱۲. شما باید زیاد گوش کنید، زیاد

همه اینها جزییات است. نکات، روش‌ها و … اما اصل یکسان است. ساده و خسته کننده است. شما باید گوش کنید، گوش کنید و گوش کنید. حتی زمانی که واضح نیست، حتی زمانی که کار نمی‌کند، حتی زمانی که خسته کننده می‌شود. کار بر روی گوش دادن دشوار است زیرا پیشرفت واضحی وجود ندارد. با یادگیری لغات می‌توانید بگویید که مثلاً ۱۰۰ یا ۲۰۰ کلمه جدید را در یک ماه یاد گرفته‌اید. با مطالعه می‌توانید سرعت مطالعه خود را در دقیقه اندازه گیری کنید. اما با گوش دادن، به هیچ وجه.

مهارت شنیداری

کاوش در زمینه‌های مختلف، دایره لغات شما را می‌سازد و حافظه و درک شما را به چالش می‌کشد. بسیار مهم است که به آنچه در اطراف خود می‌شنوید توجه کنید. سعی کنید بر اساس تجربه خود در مورد آنچه ممکن است در مکالمه بعدی بیاید فکر کنید. پیش بینی پاسخ‌های خاص شما را برای آنچه می‌شنوید آماده می‌کند.

چرا یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن؟

مطالعات نشان می‌دهد که گوش دادن پرکاربردترین مهارت زبانی دانش آموزان است. گوش دادن به زبان انگلیسی نه تنها در ارتباط، بلکه در نحوه یادگیری نیز مهم است. طبق این مطالعات، گوش دادن اساساً نحوه به دست آوردن و یادگیری اطلاعات جدید است. چه در کلاس باشید چه نباشید، گوش دادن زمان ارتباط روزانه بیشتری را نسبت به سایر اشکال ارتباط کلامی می‌گیرد.

اگر گوش دادن در مرکز زندگی دانش آموزان در تمام سطوح رشد تحصیلی آنها قرار دارد، چرا باید در یادگیری زبان اینطور نباشد؟ در تلاش برای بهبود مهارت‌های انگلیسی خود، کار بر روی توانایی‌های گوش دادن باید در هسته تمرین یادگیری شما باشد.

مهم این است که یاد بگیرید چگونه به طور مؤثر گوش کنید. گوش دادن مؤثر چیزی است که تعداد کمی از ما واقعاً انجام می‌دهیم. این به این دلیل نیست که دشوار است، بلکه به این دلیل است که اکثر ما هرگز عادت‌هایی را ایجاد نکردیم که از ما شنوندگان مؤثری بسازند.

همانطور که مهارت‌های لازم برای گوش دادن موثر را توسعه می‌دهید، بازخوردی که در مورد عملکرد خود به عنوان یک شنونده زبان دریافت می‌کنید به شما کمک می‌کند اشتباهات را اصلاح کنید و انگیزه شما را برای ادامه یادگیری افزایش دهید و همچنین به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس خود را در استفاده از زبان تقویت کنید.

چه در کلاس درس، چه با معلم یا خودتان در خانه، به بهترین نحو، گوش دادن انگلیسی را تمرین کنید. این نکات و منابع به شما کمک می‌کند حتی سریعتر از قبل پیشرفت کنید. موفق باشید!

 

توصیه پایانی

اکنون می‌‌دانید که برای یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن باید چه کاری انجام دهید. به یاد داشته باشید که برای دستیابی به یک نتیجه مثبت، هر مهارتی باید به طور مداوم آموزش ببینید. شما تفاوت زیادی بین اولین گوش دادن و آخرین شنیدن خواهید دید، باور کنید! در ابتدا به نظر می‌رسد که یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن دشوار است و زمان زیادی می‌برد. اما بعد از ۵-۱۰ پادکست، آهنگ، داستان یا ویدیو، متوجه خواهید شد که این کار برای شما بسیار آسان تر می‌شود. نکته اصلی منظم بودن است.

شما نباید روی یک جنبه از زبان تمرکز کنید و آن را بیش از سایر مهارت‌ها تمرین کنید. سعی کنید زبان را به طور یکنواخت یاد بگیرید. وقتی گرامر، واژگان، مکالمه و شنیدن تقریباً در یک سطح باشند، حرکت رو به جلو در همه زمینه‌ها برای شما آسان‌تر خواهد بود.

۵/۵ - (۲۰ امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*