ایستگاه زبان

چگونه تلفظ انگلیسی را یاد بگیریم؟

چگونه تلفظ انگلیسی را یاد بگیریم

در زبان انگلیسی آواهایی وجود دارند که لزوما در زبان فارسی پیدا نمی‌شوند (و‌ برعکس). از طرف دیگر هم تلفظ انگلیسی به نوشتار آن هیچ ربطی ندارد. کلمات “Way” و “Weigh” و “Whey” درست همانند یکدیگر تلفظ شده و حروف “omb” در هر‌یک از کلمات “Comb” و “Bomb” و “Tomb” صدایی متفاوت دارد.

زبان‌آموزان معتقدند، درست تلفظ کردن همه کلمات در انگلیسی آنقدرها هم آسان نیست. به همین خاطر، در ادامه این مطلب چند نکته آورده‌ایم که متوجه شویم چگونه تلفظ انگلیسی بهتری داشته باشیم؟

 

تلفظ چیست؟

تلفظ عبارت است از بیان صداهای گفتاری، یعنی تولید یک صدای خاص با استفاده از قسمت‌های مختلف حفره دهان. با حروف صدادار در زبان‌انگلیسی، همه‌چیز بسیار ساده‌تر است. شما همیشه باید به اهمیت صداها و آواها توجه کنید، زیرا هیچ‌چیز جزئی در یادگیری زبان انگلیسی، وجود ندارد و هر جزئیات کوچکی مهم است. سه سطح تلفظ انگلیسی وجود دارد:

 • سطح ۱: اطرافیان شما اغلب نمی‌فهمند چه می‌خواهید بگویید. کلمات انگلیسی را اشتباه تلفظ می‌کنید.
 • سطح ۲: اطرافیان شما می‌توانند شما را درک کنند، اما برای این کار باید تلاش کنند.
 • سطح ۳: شما به راحتی قابل درک هستید. تلفظ شما واضح و خوشایند است.

 

اهمیت تلفظ در زبان انگلیسی

شاید تصور کنید تلفظ انگلیسی اهمیت چندانی ندارد و اغلب هم زبان‌آموزان این اشتباه بزرگ را مرتکب می‌شوند و یادگیری آن‌را به آینده موکول می‌کنند. اما زمانی‌که مهارت مکالمه انگلیسی و حتی گرامر انگلیسی خود را تقویت می‌کنند متوجه می‌شوند که در، درک مطلب و شنیدن مشکل دارند.

شما در کشوری متولد و بزرگ شده‌اید که در آن انگلیسی زبان رسمی نیست، پس چرا برای درست کردن حروف خاص در انگلیسی زحمت بکشید؟ این یک واقعیت است که اکثر خارجی‌ها با لهجه صحبت می‌کنند، اما هیچکس شما را مجبور نمی‌کند که یکی از آنها باشید. بسیاری از کمدین‌ها کاملاً از گفتار بازیگران و سیاستمداران تقلید می‌کنند. هیو لوری در نقش دکتر هاوس با لهجه آمریکایی صحیح صحبت می‌کند، هرچند خودش بریتانیایی است.

باور کنید هیچ مانعی بین شما و تلفظ کامل وجود ندارد. اگر استعداد تقلید صداها را داشته باشید عالی است. اگر بتوانید گفتار کسانی را که هم زبان شما هستند تقلید کنید، این شروع خوبی است. اما حتی بدون این نوع تمایل می‌توانید با پشتکار و تکنولوژی مدرن به هر چیزی برسید. به عنوان مثال، می‌توانید صدای خود را ضبط کنید و ضبط را با تلفظ صحیح مقایسه کنید. این روش به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا ببینند که تلفظ آنها چگونه متفاوت است و به تدریج آن را به حالت استاندارد نزدیک می‌کند.

با دقت گوش کنید

پیش از آن‌که صحبت کردن را یاد بگیرید، بهتر است شنونده خوبی باشید! دقت کردن و تشخیص کلمات متفاوت از یکدیگر، اولین قدم در تلفظ صحیح کلمات است. هرچقدر در شنیدن و تشخیص واژه‌ها بهتر شوید، درک تفاوت‌های معنایی و تلفظ صحیح آن‌ها هم برای شما آسان‌تر خواهد‌بود. یکی از بهترین راه‌های این کار، گوش دادن به مکالمه‌های داخل فیلم‌ها، موزیک‌های انگلیسی زبان و پادکست‌ها است. قبلا درباره تقویت مهارت شنیداری صحبت کرده‌ایم، پس این بخش را دیگر ادامه نخواهیم داد.

 

هر روز به زبان انگلیسی گوش دهید

اگر حداقل به مدت نیم ساعت هر روز به برنامه‌های صوتی انگلیسی گوش ندهید، در واقع پیشرفت نمی‌کنید، مهم نیست که چقدر گرامر یاد می‌گیرید و چند کلمه حفظ می‌کنید. Listening چرخی است که با آن در مسیر خود به سمت پیشرفت حرکت می‌کنید و بدون آن چرخ حرکت نمی‌کند و به جای تسلط بر زبان انگلیسی (صحبت کردن و شنیدن) اطلاعات زیادی (در مورد) انگلیسی و دستور زبان آن در ذهن شما جمع می‌شود.

گوش دادن فشرده ساده ترین راه شما برای تسلط بر تلفظ صحیح است. هنگامی که به دقت گوش می‌دهید، کلمه بارها و بارها و در موضوعات مختلف با شما برخورد می‌کند و ضمیر ناخودآگاه شما بدون اینکه متوجه شوید ضبط می‌کند. هر چه شنیدن متنوع‌تر باشد، بهتر است. این امر مستلزم گوش دادن مستمر و هرروزه است، و متوجه خواهید شد که با گذشت ماه‌ها، شروع به صحبت کردن مانند آنها کردید و در آهنگ صدای آنها از آنها تقلید می‌کنید تا جایی که انگار یکی از آنها هستید.

بنابراین توصیه من به شما این است که هر روز حداقل یک ساعت گوش دهید و هر چه زمان بیشتر باشد بهتر است حتی اگر متوجه نشدید چه چیزی گوش می‌دهید گوش کنید اما ترجیحاً برنامه‌های صوتی متناسب با سطح خود را انتخاب کنید.

 

روش تکرار سه گانه

این روش یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی به طور کلی است و همچنین برای تسلط بر تلفظ صحیح بسیار مفید است، ایده این است که قسمت صوتی را گوش کنید یا فیلم یا سریال را ۳ بار قسمت اول را ببینید. زمان بدون نمایش زیرنویس انگلیسی، فقط روی شنیدن و تلفظ تمرکز کنید و درک از طریق شنیدن را امتحان کنید، بار دوم با زیرنویس انگلیسی روشن، تا بتوانید همزمان گوش کنید و بخوانید. این بار مکث زیادی کنید و چند جمله را چندین بار تکرار کنید. بارها برای یادگیری نحوه تلفظ آنها، سپس قسمت را برای بار سوم اما دوباره بدون زیرنویس تماشا کنید.

 

به استرس کلمه‌ها دقت کنید

اگر مشغول یادگیری زبان انگلیسی هستید، احتمالا می‌دانید در اینجا منظور از استرس، اضطراب و نگرانی نیست بلکه بخش‌هایی از کلمات است که معمولا با صدای بلندتر و قوی‌تر تلفظ می‌شوند. شگفت انگیز است بدانیم که رعایت کردن استرس در تلفظ‌ انگلیسی، کار بسیار مهم و حیاتی است و حتی عدم دقت در آن ممکن است معنای جمله را هم عوض کند!

برای مثال، کلمه Present را در نظر بگیرید. اگر استرس را روی بخش اول کلمه بگذارید (Present) شنونده بومی انگلیسی زبان، معنی “هدیه” یا “همین الان” را درک کرده و اگر بگویید (Present) چیزی که خواهد فهمید “سخنرانی کردن” یا “ارائه کردن یک مطلب در حضور دیگران” است. نگران نباشید! در هر‌صورت، حفظ کردن این قوانین، کاری بسیار وقت‌گیر و تقریبا غیر‌ممکن است. به جای آن، انرژی خود را روی گوش کردن به پادکست‌ها، دیدن فیلم و سریال و یا دیدن سریال extra که صرفا جهت آموزش زبان تولید شده‌اند و یا شرکت در کلاس‌های بحث آزاد بگذارید.

هر چه بیشتر به زبان انگلیسی صحبت کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که با مهارت مکالمه کنید. از صحبت کردن به زبان انگلیسی نترسید فقط به این دلیل که کلمات را واضح تلفظ نمی‌کنید. بیشتر صحبت کنید و سعی کنید کلمات را درست تلفظ کنید.

انتخاب لهجه

می‌دانیم که لهجه‌های انگلیسی محدود به آمریکایی و بریتانیایی نیستند. مردم استرالیا، کانادا، نیوزیلند، آفریقای‌جنوبی یا حتی هند هم لهجه‌های خاص خود را داشته و حتی اگر نمی‌خواهید شبیه آن‌ها صحبت کنید، دست کم لازم است با تفاوت‌های آن‌ها آشنا شده تا در فهم مکالمات این افراد به مشکل برنخورید. این موضوع بستگی به این هم دارد که به چه کشوری می‌خواهید مهاجرت کنید یا با مردم چه کشوری سرو کار دارید. این انتخاب، روی دایره واژگان شما هم تاثیر مستقیم دارد.

برای نمونه، به دو مورد تفاوت بین لهجه‌های انگلیسی امریکن و بریتیش اشاره می‌کنیم:

انگلیسی‌ها معمولا دوست دارند صدای /t/ را به صورت واضح تلفظ کنند، در حالی‌که آمریکایی‌ها این صدا را بیش‌تر به شکل “د” تلفظ کرده و به آن American T می‌گویند.

انگلیسی‌ها معمولا صدای /r/ را که به دنبال یک واج صدادار بیاید، تلفظ نمی‌کنند و به جای آن، واج صدادار را کشیده‌تر ادا می‌کنند. اما آمریکایی‌ها صدای /r/ را تلفظ می‌کنند.

اگر در انتخاب لهجه شک دارید بهتره مقاله لهجه آمریکایی بهتره یا بریتیش را مطالعه کنید تا با توجه به راهنمایی‌های این مطلب بتوانید بهترین لهجه انگلیسی را برای خود انتخاب کنید.

 

فونتیک‌ها

متاسفانه، در بسیاری از کلاس‌های زبان انگلیسی مجال چندانی برای آموزش علائم فونتیک زبان انگلیسی نیست. منظور ما دیکته کلمات نیست، بلکه تلفظ آن‌ها با علائم استاندارد است.

 

حروف خاص انگلیسی

حروفی مانند  Q , TH , TU در زبان انگلیسی، در الفبای فارسی و زبان مادری ما وجود ندارند. با توجه به این‌که زبان‌آموز، این حروف را در زبان مادری خود نداشته و تا به‌حال آن‌ها را تلفظ نکرده است، از این رو تلفظ این حروف، قدری برای آن‌ها مشکل خواهد بود.

مخصوصا صدای TH برای زبان‌آموزان قدری دشوار است و اغلب زبان‌آموزان آن‌را به شکل  “ت” یا “د” تلفظ می‌کنند.

به تصویر و نحوه قرار‌گرفتن زبان در زیر دندان‌های جلو و بالا دقت کنید، و به صدای TH در پایین با دقت گوش کنید.

 

چگونه تلفظ بهتری داشته باشیم ؟

شوا در انگلیسی

می‌توان گفت شوا <ə> (واکه بی‌رنگ) در قواعد تلفظ انگلیسی از مبهم‌ترین یا دشوارترین قواعد می‌باشد و تلفظ آن برای فارسی زبان‌ها به نسبت دشوارتر است.
چرا که شوا تلفظی مابین تلفظ  ” أ ” و ” إ ” می‌باشد و ممکن است حتی در ابتدا در شنیدن تلفظ شوا قادر به تفکیک و تشخیص آن نباشید. شوا در زبان عربی نیز مانند انگلیسی وجود دارد به طور مثال در زبان عربی کلمه ” لا ”. اگرچه ما آن را به اشتباه به شکل ”LAA” تلفظ می‌کنیم. در تلفظ شوا باید زبان نه بالا و نه پایین باشد بلکه در وسط دهان قرار گرفته و سعی کنیم به صورت کوتاه صدای ” أ ” را تلفظ و تولید‌ کنیم.

البته با قدری تمرکز و تمرین به راحتی می‌توانید تلفظ شوا را یادبگیرید و بهتر است از همان ابتدا تلفظ کلمات را به درستی یاد بگیرید تا باعث ایجاد عادات بد یادگیری در شما نشود.

 

قواعد تلفظ حروف انگلیسی

قواعد تلفظ حرف A

معمولا این حرف صدای ( آ ) ، ( اِ  ) ، ( اَ  ) و حتی صدای اُ دارد و گاهی صدای اصلی خود در الفبای انگلیسی را نیز می‌دهد یعنی ( اِی )

حرف a با تلفظ صدای ” آ “

Car, Bar, Palm, Water

توضیح: اگر بعد از حروفی مانند L , R بیاید معمولا حرف < a > به صورت “ آ ” تلفظ می‌شود.

حرف a با صدای ” اَ “

Have, Mad, Half, Glass, Bath

توضیح: اگر بعد از حروفی مانند  Th, SS, Ph بیاید معمولا حرف < a > به صورت “ اَ ” تلفظ می‌شود.

حرف a با صدای ” اِی “

Blame, Tale, Fame,Say, Way, Chair, air

توضیح: اگر بعد از حروفی مانند Y, i بیاید و یا در کلمات تک‌بخشی حرف مابین یک حروف بی صدا و صدادار مانند e  قرار بگیرد، معمولا حرف < a > به صورت “ اِی ” تلفظ می‌شود.

همچنین در صورتی‌که پس از حرف حروفی مانند ” tive, tion ” بیاید نیز، حرف a مانند بالا یعنی ” اِی ” نلفظ می‌شود.

Relation, Native

حرف a با صدای ” اِ  “

ago, about

توضیح: اگر بعد از  حروفی مانند b, g بیاید و کلمه با a شروع شود معمولا حرف < a > به صورت ” اِ ” تلفظ می‌شود.

در غیر‌ این‌صورت صدای آ ، اَ ضعیف دارد.

adore

حرف a با صدای ” اُ “

all, install

توضیح: اگر بعد از   دو حرف L باهم بیاید اغلب حرف a  به شکل اُ تلفظ می‌شود.

قواعد تلفظ حرف B

حرف b را می‌توان گفت در ۹۰ درصد موارد همان ” ب ” تلفظ می‌شود.

Banana, Bicycle, Brother, Baby

توضیح: گاهی حرف b در کلمات تلفظ نمی‌شود مخصوصا زمانی‌که قبل از حرف T و یا بعد از حرف M قرار بگیرد.

Debt, Climb

قواعد تلفظ حرف C

حرف c می‌تواند صداهایی مانند ” س ” و ” ک ” و یا ” چ ” و حتی صدای ” ش ” تلفظ شود.

حرف c  با صدای ” س “

City, Face, Cell

توضیح: هرگاه بعد از حرف c حروفی مانند  i, y, e  بیاید، تلفظ حرف c  به صورت ” س ” خواهد‌بود.

حرف c  با صدای ” ش “

Ancient, Social, Ocean, Precious

توضیح: در صورتی‌که حروف ea, io, ie, ia پس از حرف C قرار بگیرد حرف c مانند ” ش ”  تلفظ می‌شود.

حرف c  با صدای ” ک “

Car, Clever, Cloth, Rocket

توضیح: در اغلب موارد C به صورت ” ک ” می‌شود، مخصوصا اگر در انتهای کلمه قرار گیرد و یا همراه با K بیاید.

حرف c با صدای ” چ ” 

Chair, Children, Chip

توضیح: در صورتی‌که پس از حرف C حرف h قرار بگیرد. البته کلماتی که ریشه فرانسوی و یونانی دارند از این قاعده مستثنا هستند.

قواعد تلفظ حرف D

این حرف، همان صدای حرف ” د ” و صدای ” ج ” در فارسی است که گاهی هم تلفظ نمی‌شود.

حرف d با صدای ” د ” 

Madam, Medical, Doctor

توضیح: حرف d اغلب همان صدای ” د ” می‌دهد و گاهی در صورتی‌که بعد از آن حرف g  بیاید تلفظ نمی‌شود.

حرف d وقتی تلفظ نمی‌شود

knowledge, Edge, Bridge, Handsome

حرف d با صدای ” ج ” 

Education, Soldier

توضیح: هنگامی‌که پس از حرف  حروفی مانند U و ie بیاید به صورت ” ج ” تلفظ می‌شود.

قواعد تلفظ حرف E

این حرف اغلب به صورت ” اِ ” و یا ” ای ” در فارسی تلفظ می‌شود. و گاهی هم تلفظ نمی‌شود.

حرف e با صدای ” اِ ” 

Elementary, Election, electric

حرف e با صدای ” ای ” 

Be, knee, We

توضیح: در صورتی‌که حرف e در انتهای کلمات مخصوصا ضمایر شخصی قرار بگیرد” ای ” تلفظ می‌شود.

حرف e بدون تلفظ

Sake, Fake, Lake, Everybody, Every

توضیح: در صورتی‌که حرف e در انتهای کلمه قرار بگیرد یا بعد از آن حروف” ry ” بیاید اغلب تلفظ نمی‌شود.

قواعد تلفظ حرف F

این حرف همانند ” ف ” فارسی تلفظ می‌شود و در یک‌جا به‌صورت ” و ” تلفظ می‌شود.

حرف f با صدای ” ف ” 

Effect, Feed, Fork,Off

حرف f با صدای ” و ” 

Of

توضبح: حرف f در کلمه of به صورت ” و ” تلفظ می‌شود.

قواعد تلفظ حرف G

این حرف بیش‌تر صدای ” ج ” و ” گ ” و حتی صدای ” ف ” فارسی دارد و گاهی در شرایطی تلفظ نمی‌شود.

حرف g با صدای ” ج ” 

General, Gem, Gen, Etymology, giant

توضیح: در صورتی‌که حرف g  قبل از حروفی مانند y, er, em, en, in, eo, ai  قرار بگیرد به صورت ” ج ” تلفظ می‌شود.

حرف g  با صدای ” گ “

Great, God, Goal

توضیح: در صورتی‌که g  قبل از o, u, a بیاید به صورت ” گ ” تلفظ می‌شود.

حرف g  با صدای ” ف “

Tough, Laugh, Enough

توضیح: هنگامی‌که g به‌صورت gh همراه شود و در آخر کلمه قرار گیرد اغلب ” ف ” تلفظ می‌شود.

حرف g  بدون تلفظ

Light, Flight

توضیح: هنگامی‌که حرف g در وسط کلمات قرار گیرد و با h همرا باشد تلفظ نمی‌شود.

قواعد تلفظ حرف H

این حرف مانند ” ح ” در فارسی تلفظ می‌شود و گاهی تلفظ نمی‌شود.

حرف h  با صدای ” ح “

Help, Hen, High

حرف h  بدون تلفظ

Yeah, Honor, rhyme, Sarah

توضیح: حرف h وقتی قبل حرف صدادار بیاید تلفظ نمی‌شود یا هنگامی‌که در آخر لغات و یا بعد از حرف  قرار بگیرد.

حروف ترکیبی H 

حرف h می‌تواند با حروفی ترکیب و صداهای دیگری تولید کند مخصوصا حروفی که در الفبای انگلیسی وجود ندارد مانند ” ژ ” و ” خ “

Kh –> خ

Ph –> ف

Gh –> ق

Zh –> ژ

Ch –> چ

 Sh –> ش

قواعد تلفظ حرف I

این حرف به صورت “ آی ” و یا ” ای ” و حتی “ اِ ” تلفظ می‌شود.

حرف I  با صدای ” آی”

Lie, Behind,Fine, Sight

توضیح: در صورتی‌که حرف I به حروفی مانند ld, gh, ght یا در کلماتی تک‌بخشی که به e ختم می‌شود ” آی ” تلفظ می‌شود.

حرف I  با صدای ” ای”

Hit, bit, Lid

توضیح: در اغلب کلمات سه حرفی مانند بالا “ ای ” تلفظ می‌شود.

حرف I  با صدای ” اِ “

Bird

قواعد تلفظ حرف J

این حرف همانند ” ج ” فارسی تلفظ می‌شود.

Jack, Jam, Job

قواعد تلفظ حرف K

این حرف اغلب صدای ” ک ” فارسی و به صورت Kh ” خ ” تلفظ می‌شود و گاهی تلفظ نمی‌شود.

Kill, Kilo,

حرف k  بدون تلفظ

know, Knife

توضیح: در صورتی‌که بعد از حرف k حرف n بیایید و اغب در ابتدای کلمه قرار گرفته باشند تلفظ نمی‌شود.

قواعد تلفظ حرف L

همانند صدای ” ل ” در فارسی تلفظ می‌شود و در جاهای خاصی تلفظ نمی‌شود.

حرف L  با تلفظ ” ل “

Lick, Loop, Light

حرف L  بدون تلفظ

Calm, Palm, Folk, Could, Calf

توضیح : در صورتی‌که بعد از حرف L حروفی مانند m, d, k, f بیاید حرف L تلفظ نمی‌شود.

قواعد تلفظ حرف M

همان صدای ” م ” در فارسی را می‌دهد.

Moon, Man, Mother

قواعد تلفظ حرف N

همان صدای ” ن ” در فارسی را دارد و گاهی تلفظ نمی‌شود.

Energy, Enemy, Sun

حرف L بدون تلفظ

Autumn, Damn

توضیح : هنگامی‌که n با حرف m همراه شود تلفظ نمی‌شود.

قواعد تلفظ حرف O

این حرف صدای ” اُ ” فارسی و گاه صدای ” آ “ می‌دهد.

حرف O  با تلفظ ” اُ “

Lose, Rose, Morning

حرف O  با تلفظ ” آ “

Not, Hot

قواعد تلفظ حرف P

صدای ” پ ” فارسی می‌دهد و گاهی هم تلفظ نمی‌شود و با ترکیب Ph  صدای ”ف” می‌دهد.

حرف P  با تلفظ ” پ “

Poor, Pure, Pen

حرف P  با تلفظ ” ف “

Phone, Photo

حرف p  بودن تلفظ

Psychology, assumption, pneumonia

توضیح: حرف p هنگامی‌که میان حروف t و m باشد یا بعد از آن حروفی مانند s, t, n  بیاید تلفظ نمی‌شود.

قواعد تلفظ حرف Q

معمولا صدای ” ک ” یا همان ” کو ” می‌دهد.

حرف Q  با تلفظ ” کو “

Question, Quite

حرف Q با تلفظ ” ک “

Unique

توضیح: در صورتی‌که پس از این حرف، حروف ” ue ” در کلمه بیاید مخصوصا در انتها ” ک ” تلفظ می‌شود.

قواعد تلفظ حرف R

صدای ” ر ” فارسی را می‌دهد.

Rule, Road, Real, Original

قواعد تلفظ حرف S

این حرف اغلب صدای ” س” می‌دهد و گاهی ” ز ” و ” ژ ” و حتی ” ش ” تلفظ می‌شود و در شرایطی هم تلفظ نمی‌شود.

حرف S  با تلفظ ” س “

Sick, Sister, Soul

حرف S  با تلفظ ” ز “

Prison, Poison, His, was, Busy, Rise

توضیح: حرف s در انتهای ضمیرها و در صورتی‌که بعد آن حرف o, y  بیایید یا مابین حروف صدادار انگلیسی قرار گیرد به صورت ” ز ” تلفظ می‌شود.

حرف S  با تلفظ ” ژ “

Vision, Measure, Usual

توضیح: در صورتی‌که این حرف با حروفی مانند ionureua بیاید صدای ” ژ ” می‌دهد.

حرف S  با تلفظ ” ش “

Insurance, Sure, Shame, She

توضیح: در صورتی‌که این حرف با حروفی مانند su و ترکیب sh بیاید صدای ” ش ” می‌دهد.

قواعد تلفظ حرف T

این حرف معادل صدای ” ت ” در فارسی و گاهی صدای ” چ ” و نیز ” ش ” می‌دهد.

حرف t  با تلفظ ” ت “

Rate, Tool, Take

حرف t  با تلفظ ” ش “

Patience, Nation, Essentials

توضیح: در صورتی‌که بعد از حرفحروفی مانند ion, ien, ia بیایید صدای ش می‌دهد.

حرف t  با تلفظ ” چ “

Picture, mature

توضیح: در صورتی‌که پس از t حرف u بیاید اغلب چ تلفظ می‌‌شود.

قواعد تلفظ حرف U

این حرف صدای ” یو ” و “ آ ” در فارسی می‌دهد.

حرف U با تلفظ ” یو “

Abuse, Use

حرف U با تلفظ ” آ “

But, Cut

قواعد تلفظ حرف V

این حرف صدای ” و ” در فارسی را می‌دهد و با چسباندن لب پایین به دندان‌های بالا تلفظ می‌شود.

Victory, Visit

قواعد تلفظ حرف W

صدای ” و ” می‌دهد و گاهی تلفظ نمی‌شود. با این تفاوت که بر خلاف حرف v  این حرف، با استفاده از دو لب تلفظ می‌شود.

Why, Worker

حرف W بدون تلفظ

Write, Wrap, Wrong

توضیح: هنگامی‌که با ترکیب wr مخصوصا در ابتدای کلمه باشد تلفظ نمی‌شود.

قواعد تلفظ حرف X

صدای ” ز ” و ” کس ” یا ” گز ” می‌دهد.

حرف X  با تلفظ “کس”

Expression, Exercise, External

حرف X  با تلفظ ” گز “

Examination,

حرف y با تلفظ ” آی “

By, My, Shy, Fly

توضیح: در کلمات تک‌بخشی که به Y ختم می‌شود. به صورت ” آی ” تلفظ می‌شود.

قواعد تلفظ حرف Z

همانند ” ز ” در فارسی تلفظ می‌شود.

Zoo, Zebra

آموزش تلفظ انگلیسی

آنچه باید روی آن کار کنید

تلفظ صحیح انگلیسی یک تصویر پازلی است که از ۴ عنصر مهم تشکیل شده است: بیان صحیح، استرس، لحن و انسجام گفتار. برای اینکه تصویر کنار هم جمع شود و زیبا به نظر برسد، باید روی تمام اجزای آن کار کنید. برای بهبود تلفظ انگلیسی خود باید:

۱. بیان صحیح را توسعه دهید

بیان صحیح مرتبط با تمام اندام‌های گفتاری است. وضوح تلفظ به طور مستقیم به بیان صحیح بستگی دارد. موقعیت اندام‌های گفتار هنگام صحبت به زبان‌های مختلف متفاوت است، بنابراین، برای اینکه انگلیسی به زبان فارسی به نظر نرسد، باید خود را عادت دهید که هنگام تلفظ صداهای خاص، زبان و لب‌های خود را به درستی قرار دهید.

۲. استرس را جدی بگیرید

تاکید نادرست روی یک کلمه می‌تواند یک فرد انگلیسی زبان را گیج کند و باعث سوء تفاهم شود. یک آمریکایی یا یک انگلیسی شما را به خاطر تلفظ نادرست ترکیب /th/ یا /r/ می‌بخشد، اما استرس نادرست می‌تواند باعث سوء تفاهم شود. بنابراین مراقب گفتار خود باشید. اگر در مورد کلمه خاصی مطمئن نیستید، با یک فرهنگ لغت آنلاین یادبگیرید و گوش دهید که کدام هجا باید در یک کلمه خاص تاکید شود.

۳. روی آهنگسازی کار کنید

لحن صحیح و استرس منطقی کلید دیگری برای تلفظ صحیح است. لحن را از سخنرانان بومی بیاموزید: به صداهای ضبط شده گوش دهید و ویدیوها را در مورد موضوعات مختلف تماشا کنید، عبارات را بعد از سخنرانان تکرار کنید. خارجی‌ها با نحوه ارتباط بیانی خود متمایز می‌شوند که گاهی اوقات برای ما کمی عجیب و بیش از حد احساسی به نظر می‌رسد. با این حال، اگر می‌خواهید بدانید چگونه بدون لهجه انگلیسی صحبت کنیم، لحن چیزی است که باید روی آن کار کنید.

۴. روی انسجام گفتار کار کنید

در یک مکالمه معمولی، ما بر اساس الگوی «کلمه-مکث-کلمه-مکث» صحبت نمی‌کنیم و به طور منسجم صحبت می‌کنیم. در یک مکالمه، انتهای کلمه قبلی با ابتدای کلمه بعدی ادغام می‌شود، بنابراین مکالمه روان و طبیعی به نظر می‌رسد. به عنوان مثال، صدای /r/ در انتهای یک کلمه معمولا در انگلیسی بریتانیایی تلفظ نمی‌شود (car). اما اگر بعد از کلمه‌ای که به این حرف ختم می‌شود کلمه‌ای وجود داشته باشد که با مصوت شروع می‌شود، /r/ تلفظ می‌شود، برای مثال: ماشین اینجاست (Car is here). این فقط صدای نرم تری می‌دهد.

 

تکنیک‌های موثر یادگیری تلفظ انگلیسی

 1. جلوی آینه تمرین کنید: این به یادگیری سریع تلفظ صحیح زبان انگلیسی کمک می‌کند، زیرا می‌توان حرکات لب و زبان را دید و به خاطر آورد و متوجه اشتباهات شد.
 2. تمام مهارت‌های زبان (نه فقط آموزش تلفظ) را کامل کنید: سعی کنید همه مهارت‌های انگلیسی را کاملا بیاموزید. متون را چندین بار بخوانید تا تسلط کافی، سهولت و تلفظ صحیح همه صداهای پیچیده را داشته باشید.
 3. صدای خود را ضبط کنید و برای تجزیه و تحلیل به تلفظ انگلیسی خود گوش دهید. صدای ضبط شده را با نسخه اصلی مقایسه کنید.
 4. با یک انگلیسی زبان نیتیو به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید. امروزه یافتن چنین دوست انگلیسی زبان دشوار نیست. منابع زیادی برای زبان آموزان انگلیسی وجود دارد که می‌توانید دوستانی برای ارتباط، یادگیری زبان و حتی مکاتبات ایمیل کلاسیک پیدا کنید. به هر حال، شما همچنین می‌توانید دوست خود را در شبکه‌های اجتماعی یا انجمن‌ها پیدا کنید.
 5. تماشای فیلم به زبان انگلیسی: فیلم‌ها یا سریال‌های زبان اصلی را با در نظر گرفتن سطح دانش خود (مبتدی، متوسط، پیشرفته) انتخاب کنید. برای شروع، فیلم‌های دارای زیرنویس را انتخاب کنید. مثلا می‌توانید از سریال فرندز برای یادگیری زبان استفاده کنید.

 

حرف آخر

تلفظ، اولین چیزی است که مردم در مورد انگلیسی شما متوجه می‌شوند. باور کنید هیچ مانعی، بین شما و تلفظ درست کلمات وجود ندارد. اگر استعداد تقلید صدا دارید عالی است. اگر می‌دانید چگونه از زبان کسانی که هم‌زبان شما هستند، تقلید کنید، این شروع خوبی‌است. اما حتی بدون این نوع مهارت هم می‌توانید به کمک پشتکار و تکنولوژی مدرن به هرچیزی که می‌خواهید، برسید. با خواندن ابن مقاله تا حدودی تلفظ صحیح حروف انگلیسی را یادخواهید گرفت و متوجه می‌شوید چگونه تلفظ انگلیسی بهتری داشته باشید.

۵/۵ - (۱۵ امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد