ایستگاه زبان

چگونه کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم

چگونه کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم

بسیاری از والدین نمی‌دانند که چگونه کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم، به سادگی فرزندان خود را مجبور می‌کنند که یک زبان خارجی را یاد بگیرند فقط «به دلیل اینکه لازم است». اما کودکان باید به چیزی علاقه و انگیزه قلبی داشته باشند تا «نیاز» جایگزین «اجبار» شود. فقط در این صورت است که می‌توان از آموزش زبان انگلیسی به کودک انتظار نتایج مثبت داشت. امروز سعی خواهیم کرد به آن پاسخ دهیم، ما به شما می‌گوییم نه اینکه “چگونه کودک را مجبور کنیم“، بلکه چگونه به کودک انگیزه دهیم، و کودک را علاقه‌مند به یادگیری زبان انگلیسی کنیم.

اگر مقاله ما را می‌خوانید، حتما در روند آموزش زبان انگلیسی به فرزندتان با مشکلات مواجه شده‌اید. آیا فکر می‌کنید سخت است که بچه ها چیزی یادبگیرند؟ ما نمی‌توانیم با شما موافق باشیم، آنها دانش‌آموزان فوق العاده‌ای هستند. اما حتی والدین باتجربه هم همیشه نمی‌توانند کودک را به زبان انگلیسی علاقه‌مند کنند، گاهی اوقات اشتباهات زیادی در انگیزه دادن مرتکب می‌شوند. بیایید با هم ببینیم چه چیزی کودکان را از یادگیری زبان باز می‌دارد و چگونه به آنها کمک می‌کند تا با مشکلات کنار بیایند.

کودکان گلهای زندگی ما هستند. بسته به رویکرد آموزش، می‌توانید سوسن یا کاکتوس پرورش دهید. همه چیز به نحوه برخورد و رفتار شما بستگی دارد.

نگرش منفی به زبان انگلیسی

برای کودکان، اقتدار والدین چیز مهمی است که می‌تواند معجزه کند یا تمایل به یادگیری چیزی را از بین ببرد. آنچه در مورد زبان انگلیسی می‌گویید را به خاطر بسپارید. آیا فکر می‌کنید که یادگیری یک زبان بسیار هیجان انگیز است و یک معلم زبان یک مربی عالی برای کودک است؟ کودک نیز مانند شما فکر خواهد کرد. اما اگر مامان یا بابا بگویند که نمی‌خواهد انگلیسی یاد بگیرد. کودکان از والدین خود تقلید می‌کنند، سعی می‌کنند در همه چیز شبیه آنها باشند. اگر دانش‌آموز شما نمی‌خواهد درس بخواند زیرا می‌خواهد «مثل والدین» باشد، باید وضعیت خود را اصلاح کنید.

اصلاح اشتباه: نیازی به تغییر شدید منفی به مثبت نیست، کودک به راحتی دروغ را احساس می‌کند و شما ارزشمندترین چیز یعنی اعتماد او را از دست خواهید داد. بهتر است بگوییم: بله، من واقعاً بدون دانستن زبان انگلیسی این کار را انجام می‌دهم، اما اکنون بسیاری از شغل‌های جالب وجود دارد که در آنها بدون دانستن زبان کاری نمی‌توان انجام داد. در سفر‌های خارج از کشور هم احساس ناراحتی می‌کنم چون حرف‌های خارجی‌ها را متوجه نمی‌شوم. دانستن زبان فرصت‌های زیادی را برای تو به‌وجود می‌آورد (بسته به علایق کودک، مشخص کنید منظورتان کدام فرصت‌هاست). آیا معلم انگلیسی مدرسه را دوست ندارید، فکر می‌کنید از کتاب‌های درسی قدیمی و روش‌های تدریس قدیمی استفاده می‌کند؟ از معلم ایراد نگیرید، بهتر است کودک را به دوره‌های زبان بفرستید تا بتوانید مناسب‌ترین معلم را از نظر خود انتخاب کنید.

برای اینکه کودکان از شما تقلید کنند خودتان هم یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنید. اگر فرصت رفتن به کلاس را ندارید حتما مقاله یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس و معلم را مطالعه کنید. فرزندتان وقتی شما را در حال تلاش برای یادگیری زبان انگلیسی ببیند قطعا او هم علاقمند خواهد شد.

آموزش زبان به کودکان

انتخاب اهداف اشتباه

هدف‌گذاری اولین قدم مهمی است که باید با کودک خود بردارید. والدین اغلب به کودک اینطور می‌گویند: «اگر انگلیسی بلد باشید، می‌توانید یک مدیر یا سرپرست موفق شوید. می‌توانید برای یک شرکت معتبر کار کنید. اما اگر کودک فقط ۵-۸ ساله باشد چه؟ آیا او می‌خواهد مدیر شود؟ آیا کلمه سخت “سرپرست” را می‌فهمد؟ این افراد چه کسانی هستند و چرا او باید بخواهد در یک شرکت معتبر کار کند؟ شاید کودکی در این سن بخواهد بستنی بفروشد یا در سیرک کار کند، ما باید کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم.

اصلاح اشتباه: نباید در مورد اینکه مدیر ارشد بودن، حقوق بالا داشتن چقدر خوب است صحبت کنید. بیایید هدف دست یافتنی‌تر و جذاب‌تری برای کودک تعیین کنیم. به عنوان مثال، تماشای جالب‌ترین کارتون‌ها به زبان انگلیسی، خواندن جدیدترین داستان‌های دنیا، که به زودی به فارسی ترجمه نمی‌شوند، برای تو امکان‌پذیر خواهد بود. اگر شرایط مالی اجازه می‌دهد، به فرزند خود قول سفر خارج از کشور را بدهید. به نوجوانان می‌توان گفت که می‌توانند بفهمند یک خواننده انگلیسی زبان درباره چه می‌خواند، مصاحبه با بازیگر مورد علاقه خود را تماشا کنند، مسابقات بین المللی را تماشا کنند، دوستان اجتماعی از آمریکا و کشورهای اروپایی پیدا کنند، و غیره.

مزیت بزرگ قرار گرفتن در معرض زبان دوم از اوایل دوران کودکی این است که کمک می‌کند حس مثبتی از زبان‌های خارجی در کودک ایجاد شود. وقتی بچه‌ها از دوران کودکی در معرض زبان‌های خارجی قرار می‌گیرند، تمایل دارند که زبان را مثبت ببینند و یادگیری یک زبان دیگر، برایشان کار بسیار راحتی می‌شود. یادتان باشد اگر یک بچه کوچک را، وقتی که انگیزه و علاقه ندارد، مجبور کنید که به یک زبان دیگر صحبت کند، ممکن است در ذهن او اثر منفی از آن زبان بگذارید.

انگیزه اشتباه به کودک

برخی از والدین به جای اینکه به او بگویند یادگیری زبان انگلیسی چقدر مفید و عالی است، کودک را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند. حرف‌های عجیب و تحقیرآمیزی می‌گویند: “اگر درس نخوانی سرایدار می‌شوی!”، “آیا می‌خواهی برای همه احمق به نظر برسی؟”. بله، بچه‌ها همیشه رفتار خوبی ندارند، اما آیا احساسات منفی می‌تواند آنها را تشویق و علاقه‌مند کند؟! با این حرف‌ها چطور می‌توانیم کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم؟

اصلاح اشتباه: همانطور که قبلا ذکر شد، روی جنبه‌های منفی موضوع تمرکز نکنید، بلکه روی جنبه‌های مثبت موضوع تمرکز کنید. “تو به راحتی زبان را یاد خواهی گرفت. تو باهوش‌ترین منی!” پس از چنین سخنانی است که دانش‌آموز کوچولو احساس توانایی می‌کند و با نیرویی تازه شروع به یادگیری با انگیزه می‌کند.

درک نکردن کودک

درک نکردن کودک

به نظر شما آیا کودک موظف به مطالعه زبان است، نباید اشتباه کند؟ کمال‌گرایی همیشه خوب نیست. نیازی به سرزنش کودک برای اشتباه نیست، بهتر است سعی کنید علت این اشتباه را پیدا کنید. شاید او برخی از نکات درس را درک نکرده است، اما خجالت می‌کشد که از معلم بخواهد آن را توضیح دهد؟ شاید در طول آزمون احساس بدی داشته؟ یا شاید عصبی بوده و می‌ترسیده که اشتباه کند؟

اصلاح اشتباه: همیشه اشتباهات در یادگیری تقصیر کودک نیست. سعی کنید خود را در سن او به یاد بیاورید، همه ما اشتباه کردیم. اما این مانع از این نشد که ما انسان‌های موفق و باهوشی نباشیم. وقتی علت شکست را فهمیدید، سعی کنید آن را از بین ببرید. فراموش نکنید که کودکان را حتی برای پیروزی‌های کوچک تحسین کنید، زیرا موفقیت از همان دستاوردهای کوچک تشکیل شده است. خواهید دید، کودک کوشا و با انگیزه خواهد شد، تمجید از کودک بسیار خوب است!

در نهایت، تنها افرادی که شکست می‌خورند، کسانی هستند که تلاش نمی‌کنند. کسی که هیچ کاری نمی‌کند اشتباه نمی‌کند و شکست هم نمی‌خورد.

مقایسه با کودکان دیگر

بسیاری از والدین با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. به یاد داشته باشید، آیا تا به حال چنین چیزی گفته‌اید: سارا دوستت بهتر از تو انگلیسی صحبت می‌کند. او خیلی دختر باهوشی است؟ بر این اساس، کودک نتیجه می‌گیرد: سارا باهوش است و من احمق هستم. سارا از من بهتر است، آنها من را دوست ندارند. با وجود این تحقیرها میخواهیم کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم؟

اصلاح اشتباه: این ضرب‌المثل رایج را به خاطر دارید که می‌گوید نیازی نیست خود را با دیگران مقایسه کنید، بهتر است خود را با گذشته خودتان مقایسه کنید؟ بگذارید این شعار شما باشد. فراموش نکنید که موفقیت کودک را جشن بگیرید، بگویید: امروز تو دو کلمه بیشتر از دیروز یاد گرفتی، آفرین!  آیا فرزند شما اشتباهات بیشتری مرتکب شده است؟ اینجا می‌توانید از انتقاد اجتناب کنید، بهتر است بگویید: یک هفته پیش اشتباهات کمتری کردی، می‌توانی خوب مطالعه کنی! آیا چیزی وجود دارد که تو متوجه نمی‌شوی، می‌توانم به تو کمک کنم؟ بنابراین کودک احساس حماقت یا ناراحتی نخواهد کرد، بلکه به این باور می‌رسد که می‌تواند هر کاری انجام دهد. اعتماد به نفس بهترین کمک در یادگیری است.

به یاد داشته باشید که مهم نیست که چه اتفاقی بیافتد، والدین در هر صورت مهمترین و معتبرترین افراد برای کودک باقی می‌مانند. کودک باید ببیند که شما خودتان به کاری که او انجام می‌دهد علاقه دارید. با هم بیشتر تمرین کنید، بازی‌های خانوادگی به زبان انگلیسی ترتیب دهید سپس موفقیت خودش خواهد آمد!

کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم

سیستم تشویق و مجازات خلاقانه

سیستم‌های مجازات خنده‌دار برای نوجوانان درنظر بگیرید. به عنوان مثال، جعبه مجازات طنز درست کنید، که در آن، یک آهنگ را به زبان انگلیسی بخوانید یا مثلا ۲۰ کلمه را در مورد یک موضوع خاص نام ببرید.
وقتی کسی قانون را زیر پا می‌گذارد، مثلاً در کلاس زبان انگلیسی صحبت نکند، یا تکالیف خود را انجام ندهد، یا بد رفتار کند، می‌توان از تکنیک مجازات استفاده کرد. این یک نوع سیستم مجازات است، اما یک سیستم مثبت.
شما همچنین می‌توانید از سیستم‌های پاداش استفاده کنید. می‌توانید اگر در آزمون پایان دوره خوب بودند، آخر ماه برایشان جشن پیتزا بگیرید یا بلیط تماشای یک فیلم، سفر به یک مکان مورد علاقه و … را تدارک ببینید.

 

چند ترفند برای عادات یادگیری روزمره انگلیسی

برچسب‌هایی را با نام اشیاء در خانه‌ی خود، در مکان های ضروری بچسبانید و نام اشیاء را به انگلیسی روی آنها بنویسید.
برای هر چیزی که فرزندتان در طول روز لمس می‌کند، یک نام بگذارید و بازی کنید. مثلا: کلاه، کوله پشتی، سیب یا اسباب بازی به زبان انگلیسی چه نامیده می‌شوند؟
با هم به دنبال کلمه‌ای در دیکشنری بگردید و آن‌ را پیدا کنید و در نهایت قبل از رفتن به رختخواب برای به خاطر سپردن آنچه‌که امروز آموخته‌اید آن را مرور کنید.

در آموزش فرزندان خود به این نکته هم توجه کنید که نوجوانان عاشق رقابت و برد و باخت هستند. اما کودکان کوچک‌تر با این مساله آزار می‌بینند و ناراحت می‌شوند درنتیجه مسابقات برای آنها خیلی خوب نیست و گاها تاثیر منفی دارد، پس گروه سنی فرزندانتان را حتما در نظر بگیرید و با توجه به آن از سیستم مرتبطی استفاده کنید.

تاثیر مثبت یادگیری زبان بر سلامت بدن

 1. تمرکز را بهبود می‌بخشد.
 2. به کودک شما اجازه می‌دهد تا چندین کار را به‌ صورت هم‌زمان انجام دهد.
 3. توجه و حافظه را افزایش می‌دهد.
 4.  باعث افزایش علاقه‌ی فرزند شما به فرهنگ‌های دیگر می‌شود و رشد شخصی او را پرورش می‌دهد.
 5. باعث از دست دادن ترس و افزایش اعتماد به نفس می‌شود. یادگیری زبان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا برای رویارویی با آینده آماده شوند، زیرا آموزش به روش های مختلف و نوآورانه باعث می‌شود کودکتان با کودکان دیگر آشنا شود و دوستان جدیدی پیدا کند. بنابراین آموزش زبان جدید مهارت‌های اجتماعی او را بسیار توسعه می‌دهد.
 6. باعث افزایش توانایی ذخیره‌سازی مغز کودک می‌شود. یادگیری زبان جدید در سنین پایین، ذهن را تحریک می‌کند تا اطلاعات بیشتری را جذب کند و در نتیجه حافظه و توانایی آن برای بازیابی اطلاعات را در‌صورت نیاز تحریک می‌کند.

 

چگونه توجه کودک را جلب کنیم؟

برخی از والدین فکر می‌کنند که یک راه عالی برای کمک به فرزندانشان در یادگیری زبان انگیسی این است که در خانه فقط انگلیسی صحبت کنند. این یک ایده عالی است، اما اینکه فرزندان کم کم ناامید شوند و بخواهند که والدینشان به زبان بومی خودشان صحبت کنند غیر عادی نیست. شما هرگز نمی‌خواهید که فرزندتان حس بدی نسبت به زبان‌های خارجی پیدا کند یا اینکه برای ارتباط با مادر و پدرش دچار هرگونه سختی بشود. هیچ چیزی مهم‌تر از این نیست که با فرزندان خود ارتباط خوبی داشته باشید. هنگامی که تلاش می‌کنید به زبان انگلیسی با فرزندانتان ارتباط برقرار کنید، اگر آنها اظهار ناتوانی کردند، شاید بهترین کار این باشد که از زبان بومی خودتان استفاده کنید. شما مسلما می‌خواهید فرزندانتان در برقراری ارتباط با شما صد در صد احساس راحتی کنند.

یکی از بهترین راه‌ها برای جلب توجه به انجام کاری، این است که بگذارید شما را در حال لذت بردن از آن فعالیت مشاهده کنند. خیلی مسئله را بزرگ نکنید، اما بگذارید که فرزندانتان شما را در حال خواندن کتاب‌ها یا روزنامه‌های انگلیسی ببینند. فیلم‌های انگلیسی تماشا کنید، موسیقی انگلیسی گوش بدهید یا در اوقات فراغت سریال آموزش زبان انگلیسی Extra را مشاهده کنید. و یا بگذارید شما را درحال انگلیسی صحبت کردن با یکی از دوستان ببینند. فرزندانتان شما را الگو قرار می‌دهند. وقتی بازی می‌کنند وانمود می‌کنند که خود شما هستند. اگر می‌خواهید که به زبان انگلیسی توجه کنند، به آنها نشان بدهید که به زبان انگلیسی علاقه‌مند هستید. به گونه‌ای از زبان انگلیسی استفاده کنید که نیاز نباشد به انگلیسی جواب دهند. اگر کودکی مجبور به جواب دادن به زبانی بشود که به نظرش دشوار است، می‌تواند به راحتی خسته و ناامید شود. شما می‌توانید با فرزندان خود از انگلیسی استفاده زیادی بکنید، به گونه‌ای که به آنها فشاری برای صحبت کردن وارد نشود.

 • انگلیسی را به عنوان زبان اصلی در تبلت یا کامپیتوری که استفاده می‌کند تنظیم کنید.
 • خرید بازی‌های هیجان انگیز به زبان انگلیسی.
 • کارتون‌ها و فیلم‌های مورد علاقه فرزندتان و خودتان را به زبان انگلیسی تماشا کنید.
 • موزیک ویدیو خواننده انگلیسی زبان مورد علاقه خود تماشا کنید برای فرزندان بخوانید.
 • به فرزندتان کتاب‌های رنگارنگ هیجان انگیز در مورد سرگرمی‌های او به زبان انگلیسی بدهید؛ درباره فضا، فوتبال، مد، بازیگران مورد‌علاقه.

 

مدرسه را فراموش نکنید

اگر کودک در حال حاضر در مدرسه است، همچنین باید به نحوه آموزش زبان انگلیسی در آنجا توجه شود. مواردی وجود دارد که نه تنها به جذب و علاقه کودک به یک زبان خارجی کمک نمی‌کند، بلکه برعکس، او را از هرگونه تمایل به یادگیری چیزهای جدید منصرف می‌کند. به عنوان مثال، در بسیاری از مدارس ایران، بیشتر کلاس‌های زبان به حفظ گرامرهای خسته کننده اختصاص دارد. کودکان در مورد موضوعاتی که برایشان جالب است کمی صحبت می‌کنند، اما فقط متون و دیالوگ‌های اجباری را حفظ می‌کنند. البته، این مفید است، اما اغلب به مکالمه ختم نمی‌شود و نمیتوانیم کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم.

همچنین، در مدارس، عملا هیچ خلاقیتی وجود ندارد. معلمان به ندرت به کودکان پیشنهاد تماشای فیلم، خواندن و ترجمه آهنگ انگلیسی، اجرای صحنه‌هایی از فیلم‌ها و کارتون‌ها را به زبان انگلیسی می‌دهند. اگر نمیدانید از چه کارتون هایی استفاده کنید حتما مقاله ۱۰ کارتون انگلیسی برای تقویت زبان را مشاهده کنید. در همین حال، این کلاس‌ها نه تنها به یادگیری مطالب جدید کمک نمی‌کند، بلکه علاقه و عشق به یادگیری زبان خارجی را از کودک می‌گیرد. به مهارت‌هایی که در مدارس تمرین نمی‌شوند توجه ویژه‌ای داشته باشید و با کودک خود در این زمینه‌ها کار کنید.

وقتی شروع به مطالعه یک رشته جدید برای خود می‌کنیم، چه زبان خارجی باشد و چه مهندسی مکانیک، همیشه از همان ابتدا شروع می‌کنیم و به تدریج مطالب را افزایش می‌دهیم. در مورد بچه‌ها هم همینطور است. با کلمات و ساختارهای ساده شروع کنید.

علاقه‌مند کردن کودک به زبان با بازی

با بازی کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم

از آنجایی که کودک در سنین پایین همه چیز را بیشتر در قالب بازی می‌آموزد، لازم است او را در یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی مشارکت داد. شما می‌توانید اسباب‌بازی‌های مورد علاقه او را انتخاب کنید، به او بگویید نام آنها چیست و با هم یک داستان کامل از زندگی خود را به زبان انگلیسی بسازید. بسیاری از والدین و معلمان از تاکتیک ترکیب ادراک بصری، شنیداری و لامسه استفاده می‌کنند و به کودک اجازه می‌دهند شیئی را که باید نام آن را یادبگیرد، بشنود، ببیند و لمس کند. این روش به تسریع در به خاطر سپردن کلمات و عبارات جدید کمک می‌کند و کودک را به یادگیری مطالب جدید ترغیب می‌کند، زیرا او علاقه‌مند خواهد شد تا نام چیزهای مورد علاقه خود را بیشتر و بیشتر یادبگیرد.

بسیاری از کودکان واقعاً دوست دارند چیزی را حدس بزنند. برای شروع بازی معروفی را در نظر بگیرید، بازی که یک تکه کاغذ با نام یک شخص مشهور / قهرمان یک فیلم یا کارتون روی پیشانی زده می‌شود و کودک باید با پرسیدن سؤالات، حدس بزند که او کیست. البته پرسش و پاسخ باید به زبان انگلیسی باشد، با همین روش ساده می توانیم کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم.

بخش قابل توجهی از زندگی ما با ابزارهای مختلف در دستمان می‌گذرد. بسیاری از کودکان تقریباً از همان ابتدا با تلفن و تبلت آشنا هستند. برنامه یا بازی‌ای را در اینترنت دانلود کنید که به شما در یادگیری زبان انگلیسی کمک می‌کند. اکنون گزینه‌های زیادی وجود دارد، از جمله بازی‌های رایگان به زبان انگلیسی، که هم کودکان را سرگرم می‌کند و هم به آنها آموزش می‌دهد. کودک علاقه‌مند به کسب امتیاز در یک بازی جذاب خواهد بود و متوجه نخواهد شد که چگونه بسیاری از کلمات و مهارت‌های جدید را یاد می‌گیرد.

 

با آهنگ فرزندان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم

آهنگ‌ها و ترانه‌های ویدیویی کودکانه و موزیکال علاوه بر سرگرم کردن کودکانتان باعث می‌شود واژگان برایشان نهادینه شود. با تکرار واژه‌ها بارها و بارها این واژگان در ضمیر ناخودآگاه کودکانتان نهادینه می‌شود. یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ یکی از روش های مرسوم و تایید شده است مثل روش یادگیری زبان انگلیسی با دیدن فیلم که فوق‌العاده است. درک متن آهنگی که احتمالاً به آن علاقه‌مند هستند بعد از چندین بار گوش کردن کار سختی نخواهد بود. اگر درک محتوا از طریق شنیدن دشوار است، آن را در اینترنت پیدا کنید و برای او ترجمه کنید. در عین حال، نیازی به تحمیل سلیقه موسیقی خود ندارید، با آهنگ‌هایی که فرزندتان دوست دارد کار کنید. این به شما کمک می‌کند تا با کودک یا نوجوان خود رابطه برقرار کنید، کمی به او نزدیک شوید.

 

فعالیت بدنی را اضافه کنید

برای کودکان مهم است که مطالعه را با فعالیت بدنی ترکیب کنند. ورزش، رقص و حرکت را به فرآیند یادگیری زبان انگلیسی خود اضافه کنید. بازی‌هایی ایجاد کنید که در آن کودکان از زبان خارجی در حین ورزش استفاده کنند. به عنوان مثال، می‌توانید یک بازی “کلمه حدس بزن” را شروع کنید، که در آن کودکان باید کلمات را به زبان انگلیسی حدس بزنند و اقدامات خاصی را انجام دهند. این به کودک شما کمک می‌کند تا کلمات جدید را با حرکات مرتبط کند و ارتباط عمیق تری با مطالبی که در حال یادگیری است ایجاد کند. به عنوان مثال، می‌توانید آهنگ محبوب او را پخش کنید.

 

از رویکردهای موضوعی استفاده کنید

کودکان وقتی مطالب جدید را در چارچوب موضوع یا داستان خاصی مشاهده می‌کنند، راحت‌تر یاد می‌گیرند. از رویکردهای موضوعی استفاده کنید، به عنوان مثال، یادگیری یک زبان انگلیسی از طریق کارتون‌های مورد علاقه، کتاب‌های داستان، موضوع حیوانات، مشاغل، سفر، غذاها. در طول درس، مطالب بصری با شخصیت‌ها و فعالیت‌های مرتبط با موضوع انتخاب شده را بگنجانید. این به کودکان کمک می‌کند کلمات جدید و ساختارهای زبانی را راحت تر یاد بگیرند.

مشوق استقلال و خلاقیت باشید

در حین یادگیری زبان انگلیسی، استقلال و خلاقیت را در کودکان تقویت کنید. به آنها این فرصت را بدهید تا موضوعاتی را برای تحقیق انتخاب کنند و داستان‌ها یا آهنگ‌های خود را به زبان انگلیسی بسازند. استفاده از زبان را در موقعیت‌های روزمره، مانند هنگام بازی با دوستان یا هنگام رفتن به فروشگاه تمرین کنید. این به کودکان کمک می‌کند تا خلاقیت و استقلال خود را توسعه دهند و همچنین زبان آموخته شده را در عمل به کار ببرند.
 

علاقه‌مند کردن کودک به زبان با بازی

علاقه‌مند کردن کودکان تا ۴ سال

این سنی است که مغز کودک در هر دقیقه تعداد زیادی ارتباطات جدید با دنیای اطراف برقرار می‌کند و فرآیند یادگیری مثل خود زندگی است. کودکان به معنای واقعی کلمه همه چیز را یاد می‌گیرند: از رنگ‌ها و بوها گرفته تا اینکه بدانند چه زمانی باید کتری را لمس کنند و چه زمانی نه. این معمولاً با زبانی که در خانواده صحبت می‌شود همراه است، اما اگر کلماتی از انگلیسی ظاهر شوند عالی خواهد بود. نکته اصلی در این سن سهولت و حداقل زحمت برای والدین است. کتاب‌های کودکان با تصاویر حیوانات مختلف، گل‌ها، میوه‌ها و شخصیت‌های افسانه‌ای را به او نشان دهید. وسایل خانه را با صدای بلند به انگلیسی نام ببرید: میز، صندلی، پنجره، در و غیره. و برای تثبیت در دوزهای کم، کارتون به زبان انگلیسی نیز مناسب است. “عصریخبندان” را دوست دارد؟ خوب! آن را در نسخه زبان اصلی پیدا کنید و با هم تماشا کنید.

 

علاقه‌مند کردن کودکان تا ۴ تا ۶ سال

در این سنین می‌توان به آرامی به فعالیت‌های آموزشی ساده پرداخت. البته برای ۱۰-۱۵ دقیقه در روز. مهم است که این کار را بدون اجبار و خشونت و با حداکثر مشارکت فرزند انجام دهید. فرآیند را طوری سازماندهی کنید که کودک از آن لذت ببرد. پاک کن، مداد رنگی و جا مدادی، میزتحریر با دفترچه یادداشت و همه چیز را فراهم کنید تا بتوانیم کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم. شما با هم می‌توانید چند آهنگ انگلیسی را که او دوست دارد انتخاب کنید. بگذارید نماد شروع کلاس‌ها این آهنگ‌ها باشد. بنابراین کودک بین یک بازی و درس انگلیسی تمایز قائل می‌شود.

در این سن، کودک ارتباط زیادی برقرار می‌کند، بنابراین برای او جالب خواهد بود که سعی کند در زندگی روزمره از عبارات انگلیسی به جای فارسی استفاده کند. آن لغت را در کلاس به کودک معرفی کنید، سپس او تکرار می‌کند. یا به ما بگویید که حروف چه تفاوتی با صداها دارند و چرا بعضی از حروف گاهی کاملاً متفاوت از نحوه نوشتن آنها هستند.

حتی می‌توانید کلاس‌ها را جذاب‌تر کنید. به عنوان مثال، اولین مورد به حرف “A” اختصاص دارد. آن حرف را بالای میز آویزان کنید و کارت‌هایی با کلمات گربه، کلاه، سیب و غیره درست کنید. حتی می‌توانید آن را نقاشی کنید، یا کاردستی درست کنید. بنابراین، مطالعه الفبا بین کلاس انجام می‌شود، اما در ذهن کودک باقی می‌ماند.

 

علاقه‌مند کردن کودکان ۶ سال به بالا

این سن آمادگی برای رفتن به مدرسه است. زمان شروع مطالعه اولین ساختارهای گرامری است: افعال to be، can، have، ترتیب کلمات در جمله، جمع و مفرد. با هم در کلاس درس داستان‌های کوتاه بسازید. در مورد اسباب بازی‌های مورد علاقه‌اش، در مورد والدین یا حیوانات. هر چه کودک بزرگتر می‌شود، کلاس‌ها باید آگاهانه‌تر برگزار شود. به او بیاموزید که به دنبال اشتباهات خود باشد و آنها را اصلاح کند. اما به هیچ وجه خجالت نکشد. اشتباهات همیشه هستند، همه اشتباه می‌کنند و این خجالت ندارد.

و در نهایت یک روش منحصر به فرد که در هر سنی قابل استفاده است. در پایان درس کمی کنجکاوی ایجاد کنید که در درس بعدی آن را کار خواهید کرد. مانند برنامه های تلویزیونی، که بخشی از قسمت بعدی را نشان می‌دهند؟ کودکان (و بزرگسالان نیز) کنجکاو هستند، پس از آن بهره ببرید. بگذارید فرزندتان منتظر درس بعدی باشد.

 

۵ نکته برای یادگیری موثر انگلیسی به فرزند

یادگیری زبان انگلیسی به بخشی جدایی ناپذیر از آموزش مدرن و موفقیت افراد تبدیل شده. با این حال، کودکان همیشه آماده نیستند تا زبانی را که بلد نیستند یاد بگیرند. به عنوان والدین، یافتن راه‌هایی برای ایجاد انگیزه و کمک به کودکان برای ایجاد علاقه به این فعالیت برای ما مهم است. در این بخش به چند نکته مفید پیشنهاد شده توسط اساتید ایستگاه زبان خواهیم پرداخت. اگر فرزندتان لجباز است و واقعاً نمی‌خواهد انگلیسی بخواند، این نکات به شما کمک می‌کند.

۱. یادگیری زبان انگلیسی را سرگرم کننده کنید

سعی کنید راه‌هایی بیابید که انگلیسی را برای فرزندتان سرگرم کننده تر کنید. این را می‌توان، به عنوان مثال، از طریق استفاده از منابع آموزشی اضافی انجام داد: کتاب‌ها، بازی‌ها یا کارتون‌های مورد علاقه او به زبان انگلیسی. شخصیت‌های مورد علاقه باعث می‌شود یادگیری زبان کمتر خسته کننده و یکنواخت شود. انگلیسی را به عنوان یک سرگرمی به جای یک فرآیند طولانی یادگیری در نظر بگیرید.

۲. از علایق شخصی حمایت کنید

ببینید فرزندتان چه علایق و سرگرمی‌هایی دارد و سعی کنید زبان انگلیسی را در سرگرمی‌های او ادغام کنید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما به فوتبال علاقه دارد، می‌توانید برخی اصطلاحات فوتبال را به زبان انگلیسی به او آموزش دهید یا ویدیوهای انگلیسی درباره فوتبال را پیدا کنید. همچنین می‌توانید با او توپ بازی کنید و در عین حال اشیا و اعمال اطراف خود را به انگلیسی نام ببرید.

۳. ارتباط را به زبان انگلیسی حفظ کنید

فرزندتان را تشویق کنید تا فعالانه به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کند. از منابع آنلاین استفاده کنید، ارتباط با افراد انگلیسی زبان را تشویق کنید و در رویدادهای انگلیسی زبان شرکت کنید. چنین اشکال ارتباطی به کودک کمک می‌کند تا ارزش عملی دانستن زبان انگلیسی را درک کند و با اطمینان بیشتری در آن ارتباط برقرار کند.

۴. فرزند خود را در دوره‌های گروهی ثبت نام کنید

دوره‌های زبان انگلیسی برای کودکان یک روش موثر و محبوب برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان است. کلاس‌های آموزشگاه‌های تخصصی انگلیسی رویکردی ساختارمند و سیستماتیک برای یادگیری زبان ارائه می‌کنند و شرایط بهینه‌ای را برای توسعه مهارت‌های انگلیسی ایجاد می‌کنند. و فرمت گروهی کلاس‌ها به فرزند شما این امکان را می‌دهد که نمونه سایر کودکانی را که با او درس می‌خوانند ببیند. در طول دوره‌ها او می‌تواند آشناها و حتی دوستان جدیدی پیدا کند. یادگیری جمعی همیشه جالب تر است!

۵. یک برنامه منظم برای یادگیری ایجاد کنید

زمان‌های خاصی را برای یادگیری زبان انگلیسی در زندگی روزمره خانواده خود تعیین کنید. منظم بودن و ثبات برای یادگیری دانش جدید مهم است. به عنوان مثال، هر روز می‌توانید زمان مشخصی را صرف خواندن کتاب به زبان انگلیسی یا بازی‌های زبانی کنید. همچنین می‌توانید روزهای خاصی را به موضوعات خاصی برای مطالعه اختصاص دهید. به عنوان مثال، دوشنبه روز دستور زبان است. سه شنبه روز انگلیسی صحبت کردن است. چهارشنبه روز یادگیری واژگان است. این رویکرد به شما این امکان را می‌دهد که تمام جنبه‌های زبان را پوشش دهید و آن را به طور سیستماتیک مطالعه کنید.

 

صحبت پایانی

امیدواریم مقاله ما شما را به فکر واداشته باشد. به توصیه‌ها گوش دهید، اجازه ندهید زبان انگلیسی برای فرزندان شما به یک اتلاف وقت دردناک تبدیل شود، بلکه به یک بازی سرگرم کننده و سازنده تبدیل شود. نکته اصلی در هر آموزشی علاقه است. به محض اینکه یک کودک توجه خود را به طور کامل روی موضوع متمرکز کند، کارایی آن ده برابر می‌شود. و اگر در همان زمان بفهمد که چرا به آن آموزش نیاز دارد، ارزش آن هزار برابر می‌شود.

آموزش انگلیسی به کودکان با سرگرمی و تفریح یک روش موثر برای یادگیری زبان است. ایجاد فضای بازی، استفاده از رویکردهای موضوعی، ادغام فعالیت بدنی، متنوع کردن دروس و تشویق استقلال و خلاقیت، همه اینها به علاقه کودک و ایجاد انگیزه مثبت برای یادگیری زبان انگلیسی کمک می‌کند.

دقت کنید ما انگلیسی را به یک کودک یاد می‌دهیم. وظیفه ما مشارکت دادن او و تعیین هدف است. همه چیز به خود کودک بستگی دارد. ما فقط باید کودکان را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم. اگر شما هم تجربه‌ای دارید حتما در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید.

۵/۵ - (۳۵ امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد