ایستگاه زبان

یادگیری دو زبان به صورت همزمان

یادگیری دو زبان به صورت هم‌زمان

یادگیری دو زبان

اول از همه باید بدانید یادگیری دو زبان به صورت هم‌زمان خوب است یا بد؟ اگر می‌خواهید به تسلط کامل در یک زبان خارجی برسید باید زمان و تلاش زیادی برای یادگیری آن زبان بگذارید. شما باید بتوانید با کنترل مهارت‌های خود و زمان‌بندی مناسب، به هر دو زبانی که یاد می‌گیرید، توجه‌کنید. با این‌حال با صبر و استفاده از روش‌های مناسب می‌توانید برای یادگیری دو زبان به صورت هم‌زمان اقدام کنید و نتایج درخوری نیز بگیرید. در این بخش از مقاله، به مزایایی که یادگیری هم‌زمان دو زبان می‌تواند برای شما داشته باشد و چگونه این کار را انجام دهیم، اشاره خواهیم کرد.

 

تمرین مغز با یادگیری هم‌زمان دو زبان

تحقیقات نشان می‌دهد که زبان‌آموزانی که به صورت هم‌زمان دو یا چند زبان را می‌آموزند نسبت به کسانی که یک زبان را یاد می‌گیرند، هنگام آزمون‌های مختلف بهتر می‌توانند تمرکز کنند و نتایج بهتری هم بگیرند. دلیل آن هم تقویت بخش اجرایی وعملکردی مغز هنگام یادگیری است. این سیستم عملکردی مغز به افراد اجازه می‌دهد که بهتر تمرکز کنند و از عهده مولتی تسک بودن (انجام چندکار به صورت هم‌زمان) بهتر برآیند. افراد چند زبانه مدام از لغات و گرامرهای زبان های مختلف استفاده می‌کنند و به همین دلیل قادر خواهند بود در کارهای خود بهتر تمرکز داشته باشند. اگر تمایل دارید بدانید یادگیری زبان دوم بر ذهن شما چه تاثیری خواهد گذاشت، مقاله تاثیر یادگیری زبان دوم بر مغز انسان را حتما بخوانید!

 

جلوگیری از بیماری‌های ذهنی

تحقیقات بسیاری نشان داده است که یادگیری هم‌زمان چند زبان می‌تواند ریسک بیماری‌هایی نظیر آلزایمر، در سنین پیری را کاهش دهد. از بیمارانی که دچار به آلزایمر هستند آن‌هایی که به دو یا چندزبان صحبت می‌کنند با سرعت کم‌تری نشانه‌های بیماری را بروز می‌دهند و سرعت پیشرفت آلزایمر در آن‌ها نست به افرادی که فقط یک زبان صحبت می‌کنند کم‌تر است.

 

صرفه‌‌ جویی در زمان

اگر شما قصد دارید به دو زبان تسلط پیدا کنید، یادگیری هم‌زمان این دو، بسیار سریع‌تر از این است که اول یکی را یاد بگیرید و سپس بروید سراغ زبان دیگر. دلیل این امر هم آن است که مغز شما در پردازش اطلاعات زبان‌های مختلف متمرکزتر عمل می‌کند به شرط آن‌که به صورت مداوم خواندن زبان را ادامه دهید.
البته که تسلط کامل به زبان امری زمان‌بر است اما پروسه یادگیری هم‌زمان آموزش این دو با هم، سریع‌تر از یادگیری جداگانه آن‌ها است.

 

فرصت‌های شغلی

اکنون، یافتن شغل در هر منبع جستجوی شغل اینترنتی بدون نیاز به زبان انگلیسی چندان آسان نیست. یک کسب و کار در هر حوزه‌ای تلاش‌می‌کند تا همکاری‌های بین‌المللی را گسترش دهد، یا حداقل با استفاده از دانش زبان از دنیای امروز عقب نماند. بنابراین برای یک کارفرما سودآورتر است که کارمندی را استخدام کند که بدون مترجم قادر به برقراری ارتباط با شرکا یا مذاکره باشد. حالا تصور کنید که دو یا سه زبان صحبت می‌کنید. شانس شما برای به دست آوردن موقعیت مطلوب چقدر افزایش می‌یابد و کارفرما شما را به چه کسانی ترجیح می‌دهد؟ تسلط به چندین زبان خارجی می‌تواند به طور قابل توجهی شما را از سایر داوطلبان در بازار کار متمایز کند.

 

سفر

مطمئنا شما کشور مورد علاقه خود را دارید که همیشه دوست داشتید از آن دیدن کنید. با دانستن زبان محلی، نه تنها می‌توانید مناظر را ببینید، بلکه طعم کشور را نیز احساس می‌کنید. با مردم محلی ارتباط برقرار می‌کنید، آداب و رسوم آنها را می‌شناسید. از چنین سفری ده برابر بیشتر سود خواهید برد.

 

چگونه دو زبان خارجی را هم‌زمان یاد بگیریم؟

اگر می­‌خواهید بدانید که چگونه می‌­توان به یادگیری دو زبان به‌صورت هم‌زمان کمک کرد، به نکات زیر توجه کنید.

داشتن دو برنامه‌ریزی متفاوت برای یادگیری هرکدام از زبان‌ها

داشتن دو روش جداگانه به شما کمک خواهد کرد که هر زبان را به‌صورت جداگانه یاد بگیرید. به عنوان مثال، اگر شما در حال یادگیری زبان­‌انگلیسی و آلمانی هستید، می­‌توانید روش‌های زیر را داشته باشید:

  • هنگام رفتن به محل کار خود با اتوبوس زبان انگلیسی را یاد بگیرید.
  • در کافی‌شاپ مورد علاقه خود زبان آلمانی را یاد بگیرید.

استفاده از شخصیت‌ها برای یادگیری

یک شخصیت، کاراکتری است که در هنگام یادگیری زبان، آن‌را تجسم می­‌کنید. این تقریبا مانند داشتن دو شخصیت جداگانه است. برای مثال، اگر شما آلمانی را می­‌آموزید، شخصیت شما می‌­تواند یک بازیگر آلمانی زبان باشد. تصور کنید که این شخص چگونه است، چگونه صحبت می­‌کند و چگونه رفتار می‌­کند، و سعی کنید هنگام یادگیری زبان آلمانی مانند آن‌ها شوید.

هنگام یادگیری زبان دوم، از یک شخصیت کاملا متفاوت استفاده کنید. مثلا اگر زبان انگلیسی باشد، می­‌توانید وانمود کنید که یک خواننده رپ آمریکایی هستید. این شخصیت با بازیگر آلمانی خیلی تفاوت دارد، اینطور نیست؟!

شخصیت انتخابی، همچنین می­‌تواند کاراکتری از یک فیلم یا یک کتاب باشد. خلاق باشید و دو شخصیت بسیار متمایز را انتخاب کنید! هنگام استفاده از این روش، شما دو زمینه جداگانه برای زبان­‌هایی که یاد می­‌گیرید را ایجاد می‌­کنید که باعث می‌­شود کمتر گیج شوید.

الویت بندی کنید

حتی اگر احساس می‌کنید که برای یادگیری دو زبان به صورت هم‌زمان آمادگی کامل دارید، یک راه عاقلانه، این است که یک زبان را در اولویت گذاشته و دیگری را به‌صورت زبان جانبی یاد بگیرید. این به آن عنوان نیست که شما زبان جانبی خود را کم‌اهمیت بشمارید بلکه به این معنی است که برای زبان اصلی خود باید بیش‌تر وقت بگذارید. این باعث می‌شود که در زبان اصلی خود به سرعت پیشرفت کرده و همین‌طور در زبان جانبی خود نیز، به صورت منطقی جلو بروید. به طور خلاصه هر چقدر برای زبان اصلی خود بیش‌تر وقت بگذارید، آن زبان زودتر کامل شده و وقت آزاد بیشتری برای زبان جانبی خود خواهید داشت.

یافتن وجه تشابه‌ها

کلمات مشابه را در هر دو زبان بیاموزید، از این طریق می‌توانید ویژگی های مشترک و متفاوت این دو زبان را پیدا کنید . هنگام یادگیری زبان‌های اروپایی، بسیاری از کلمات تنها با تفاوت در تلفظ تکرار می‌شوند.

گرامر را مقایسه کنید

بله، زبان‌ها متفاوت هستند، اما هرکدام از آنها منطق خاص خود را دارند. برخی از قوانین کاملاً یکسان خواهند بود و برخی برعکس، متفاوت خواهند بود. بنابراین، هنگام مطالعه یک مبحث گرامری جدید، آن را با موضوع مشابه در زبان دوم مورد مطالعه مقایسه کنید. اگر آن‌ها مطابقت داشته‌باشند، جذب مطالب جدید را بسیار ساده می‌کند و درک هر دو زبان را سرعت می‌بخشد. از این گذشته، بی‌جهت نیست که می‌گویند با هر زبانی که یاد می‌گیرید، زبان بعدی راحت تر است!

وارد فرهنگ شوید

هر زبانی جز لاینفک فرهنگ است و نفوذ به ذات آن بدون آگاهی از فرهنگ به سادگی غیرممکن است! اشتیاق موازی به هنر، آشپزی یا تاریخ کشور، ویژگی زبان را به شما نشان می‌دهد. علاوه بر این، این دانش نه تنها سطح دانش شما را افزایش می‌دهد، بلکه انگیزه شما را برای یادگیری زبان نیز افزایش می‌دهد.

 

حرف آخر

یک زبان خوب است، اما دو زبان بهتر است. چگونه دو زبان را هم‌زمان یاد بگیریم؟
یادگیری دو زبان به صورت هم‌زمان
کار خیلی دشواری نیست فقط نیاز به تکرار و تمرین بسیاری دارد این کار باعث افزایش غرور، اعتماد به نفس و تمایل شما به ادامه تحصیل بیش از هر زمان دیگری می‌شود. اما فراتر از آن، ما نباید مزایای سلامتی یادگیری زبان را فراموش‌کنیم. انسان باید دائما چیزی را یاد بگیرد. چه ریاضی، چه تاریخ و چه زبان. تمام دوران کودکی و جوانی ما شامل یادگیری رشته های مختلف است و بعد چه؟ آن‌گاه یادگیری کمتر و کمتر می‌شود و مغز ما تمرین نمی‌کند که این برای سلامتی ما خوب نیست. نکته اصلی این است که صبور باشید و درک کنید که این روند طولانی و پر زحمت است. برخی چیزها آسان خواهند شد و یادگیری برخی دیگر زمان بیش‌تری خواهد برد. بسیار مهم است که این فرآیند لذت بخش باشد. یکی از پیشنهاد‌های ما دیدن فیلم زبان خارجی است که هم یک تفریح است هم به یادگیری شما کمک می‌کند که ما این امکان را در ایستگاه زبان به شما داده‌ایم. شما می‌توانید با کلاس خصوصی مکالمه زبان انگلیسی و یا دوره‌های جامع آموزشی، یادگیری را برای خود تسهیل نمایید.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد