ایستگاه زبان

5 ترفند و 1 فرمول طلایی برای یادگیری سریع مکالمه انگلیسی

5 ترفند و یک فرمول طلایی برای یادگیری مکالمه انگلیسی

چرا امروزه یادگیری سریع مکالمه انگلیسی اهمیت دارد؟ در قرن گذشته، به ندرت کسی به یادگیری مکالمه زبان انگلیسی فکر می‌کرد، زیرا بیش‌تر تمرکزها روی مطالعه خسته کننده گرامر و واژگان معطوف بود، اما امروزه بیشتر از همیشه نیاز به یادگیری مکالمه برای برقراری ارتباط با افراد بومی احساس می‌شود. به عنوان مثال، برای مسائل کاری و ارتباط‌های بین‌المللی اگر مکالمه را ندانیم و ندانیم چگونه باید ارتباط برقرار کنیم، بپرسیم یا پاسخ دهیم، شانس درک متقابل از بین می‌رود و در نتیجه وضعیت کاری متاسفانه به بن‌بست می‌رسد!

همچنین نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر از بدو تولد به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. و ممکن است شما یکی از آن افراد خوش شانس نباشید، اما می‌توانید به ۷۰۰ میلیون نفری بپیوندید که این زبان را آگاهانه یاد گرفته‌اند. حالا چگونه به درستی این کار را انجام دهیم؟ برای پاسخ به این پرسش بیایید مواردی را باهم بررسی کنیم.

 

اصلا چرا انگلیسی بخوانیم

مهم‌ترین چیز در انجام دادن هر کاری، هدف است. چرا به زبان انگلیسی نیاز دارید؟ تا زمانی که پاسخ این سوال را پیدا نکردید، شروع به یادگیری زبان نکنید و پکیج‌های آموزشی زبان انگلیسی را هم نخرید!

اگر می‌خواهید فیلم‌ها را به زبان اصلی تماشا کنید و یا درک کنید که خوانندگان مورد‌علاقه شما در مورد چه موضوعی آهنگ می‌خوانند یا در یک شرکت خارجی استخدام شوید و یا حتی با مشتریان خارجی کار کنید و زبان تجارت یاد بگیرید؛ سفر کنید و گفتگوهای جالبی با گردشگران محلی و سایر گردشگران داشته باشید، به یک کشور جدید مهاجرت کنید و زندگی جدیدی را شروع کنید و یا اگر قصد ادامه تحصیل در کشور دیگری را دارید یا شاید بخواهید رمان های انگلیسی را بخوانید، چه کسی می‌داند چند سال بعد به زبان فارسی ترجمه خواهد شد.

همه این‌ها دلایلی برای یادگیری زبان انگلیسی می‌باشد و شما باید برای تعامل‌های بین‌المللی و به‌روز بودن در دنیای امروزی و یا حتی استفاده از تکنولوژی و هزاران دلیل دیگر، زبان انگلیسی  را یاد بگیرید.

مکالمه زبان انگلیسی

انواع مکالمه زبان انگلیسی

به این فکر کنید که چگونه به زبان مادری خود صحبت می‌کنید. می‌توان تصور کرد که در محل کار به گونه‌ای متفاوت با دوستانتان ارتباط برقرار می‌کنید و با دوستان اصلا مانند اقوامتان ارتباط برقرار نمی‌کنید. در نتیجه هنگام کار و زمان استراحت و فراغت خود متفاوت صحبت می‌کنید. به بیان دیگر، تقریبا همه چیز بر گفتار محاوره‌ای تاثیر می‌گذارد، مکان، موقعیت اجتماعی و حتی سن. این مساله در زبان انگلیسی نیز صادق است. انواع و اقسام مختلفی از زبان گفتاری و مکالمه وجود دارد.

 • زبان عامیانه: زبانی بسیار غیر رسمی است، به معنای واقعی کلمه زبان خیابان‌ها است. ساکنان مناطق مختلف زبان عامیانه متفاوتی دارند، علاوه بر این، هر گروه سنی، زبان عامیانه خود را دارد. به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید این فرمت خاص از مکالمه به زبان انگلیسی را یاد بگیرید، باید در مورد مسائل مربوط به مکان و سن تصمیم بگیرید. به هر حال، وقتی به ۴۰ سالگی رسیده‌اید و در بریتانیا زندگی می‌کنید، چه فایده‌ای دارد که مانند یک نوجوان آمریکایی صحبت کنید؟
 • زبان ارتباطات روزمره: این زبان یک ارتباط معمولی در یک محیط آرام است که در آن رعایت قوانین و قواعد دستور زبان اهمیت کمتری نسبت به موقعیت‌های رسمی دارد. این نوع زبان برای برقراری ارتباط با خانواده و عزیزان عالی است.
 • زبان کاری روزمره: این قالبی است که به احتمال زیاد برای برقراری ارتباط با همکاران در طول استراحت ناهار خود استفاده خواهید کرد، زمانی که محیط هنوز کاری است اما نه به اندازه گزارش دادن به یک مدیر و یا حضور در یک جلسه.

به دقت فکر کنید که با چه کسی و چرا می‌خواهید انگلیسی صحبت کنید. آیا می‌خواهید در بین هم‌سالان خود دوستی پیدا کنید؟ و یا به دنبال بهبود مهارت‌های مکالمه خود هستید تا بهتر بتوانید در مورد همه چیز در محل کار گفتگو کنید؟

دنیای مدرن شرایط خود را به ما دیکته می‌کند و بنابراین همه ما به خوبی می‌دانیم که بدون دانش زبان انگلیسی، زندگی بسیار دشوار خواهد بود. مقاله‌ها و مطالب زیادی در مورد چگونگی یادگیری زبان انگلیسی نوشته شده است ، اما همه می‌دانیم که علاوه بر این، ما به اراده و پشتکار نیز در دستیابی به اهداف خود نیاز داریم.

 

چگونه مکالمه انگلیسی را یاد بگیریم؟

بسیاری از ما با یک مشکل بسیار جدی روبرو هستیم، زبان انگلیسی را می‌فهمیم، اما نمی‌توانیم حرف بزنیم. به شما توصیه می‌کنیم که مطالعه خود را با کتاب‌هایی که می‌توانید متوجه شوید و دوست دارید شروع کنید. شما نباید به دیکشنری‌های آنلاین مراجعه کنید و از آن‌ها برای ترجمه متن استفاده کنید. اگر میخواهید از یک دوره عالی مختص یادگیری مکالمه استفاده کنید بهترین گزینه برای شما آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش CLT است که کمک می‌کنه مکالمه انگلیسی را خیلی سریع یادبگیرید. برای یادگیری کلمات و استفاده از آن‌ها در جملات، باید صدها و هزاران بار به مکالمات متفاوت گوش دهید. در ادامه ۵ ترفند و ۱ فرمول طلایی برای یادگیری سریع مکالمه انگلیسی را برای شما بازگو می‌کنیم.

 

برای یادگیری یادگیری سریع مکالمه انگلیسی چه چیزی لازم است؟

اول از همه، برای شنیدن آماده شوید. مباحث مورد نظرتان باید به گونه‌ای انتخاب شوند که بیش از ۹۰ درصد کلمات برای شما آشنا باشند. نکته اصلی این است که بارها به آن‌ها گوش دهید. چند بار در روز، شما باید کتاب‌هایی را به زبان انگلیسی بخوانید که متن موجود در آن‌ها به راحتی برایتان قابل درک باشد، این‌گونه ساختار صحیح کلمات در جملات در حافظه شما ذخیره می‌شود. سپس به تدریج باید به سراغ متون پیچیده‌تری بروید. برای مطالعه زبان انگلیسی باید حداقل ۱-۲ ساعت در روز زمان بگذارید. اگر به اندازه کافی زبان انگلیسی را بلد هستید، می‌توانید شروع به تماشای فیلم به زبان انگلیسی کنید. در ابتدا می‌توانید از زیرنویس استفاده کنید، اما بعدا بهتر است آن‌ها را غیرفعال کنید.

 

۵ ترفند و ۱ فرمول طلایی برای یادگیری سریع مکالمه انگلیسی

۱. دیکشنری غیرفعالتان را به یک دیکشنری فعال تبدیل کنید

بله، مشکل اصلی دقیقا در این است که کلمات و گرامر دستوری در ذهن ما هستند. ما کلمه را یاد می‌گیریم، اما نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم. پس چه باید کرد؟

ابتدا راه درست را یاد بگیرید. مثلا اگر یک کلمه جدید یاد گرفتید بلافاصله آن‌را با خودتان در موقعیت‌های خیالی تمرین کنید، با این کلمه سوال بپرسید، یک مکالمه کوچک با خود انجام دهید و از آن کلمه استفاده کنید. در مورد قواعد گرامری هم به همین صورت عمل کنید. اما اگر قبلا واژگان زیادی را یاد گرفته‌اید ولی تا به حال از آن‌ها استفاده نکرده‌اید چه؟ ساده است! باید آن‌ها را فعال کنید!

متن‌ها و کتاب‌های در سطح خود را بخوانید و مطالب را با صدای بلند بازگو کنید. در این صورت شما ابتدا کلمات را (در حین خواندن) به خود یادآوری می‌کنید و سپس آن‌ها را در گفتار (در حین بازگویی) فعال می‌کنید. شما از قبل دایره لغاتی دارید، فقط آن‌را فعال کنید!

لیست کلمات منفعل خود را تهیه کنید. قبل از ارتباط با یک فرد انگلیسی زبان،  لیستی از کلماتی که می‌خواهید فعال کنید برای خود تهیه کنید و به طور هدفمند از آن‌ها در مکالمه خود استفاده کنید.

ترجمه کنید، زمانی که یک کلمه فارسی را به انگلیسی ترجمه می‌کنید (نه برعکس)، می‌توانید آن‌را به خاطر بسپارید. در نتیجه برای خود هدفی تعیین کنید که واژگانی را که در حال حاضر در ذهن دارید، فعال کنید و یعنی سطح مهارت خود را در مهارت‌های غیرفعال (شنیدن و خواندن) و فعال (مکالمه کردن و نوشتن) هم‌تراز کنید. موثرترین راه برای انجام این کار این است که متون خوانده شده را در سطح خود بازگویی کنید.

به انگلیسی مکالمه کنید

۲. از شر موانع زبانی خلاص شوید

یکی دیگر از دلایل رایجی که مانع یادگیری سریع مکالمه انگلیسی می‌شود، سکوت و ترس از صحبت کردن به زبان خارجی است. با جملاتی مثل “تلفظ من چه اشکالی دارد؟ چگونه به زبان انگلیسی صحبت می‌کنم؟! آیا مرا مسخره می‌کنند؟ و…” فقط مانع پیشرفت خود می‌شوید و اعتماد به نفستان را نیز از بین می‌برید و در عین حال باعث پسرفت مهارت‌های دیگرتان هم می‌شوید. شما کلمات زیادی را می‌دانید، اما در یک موقعیت استرس‌زا، به نظر می‌رسد که همه کلمات از سر شما بخار می‌شوند!

پس سخت نگیرید! اشکالی ندارد. شما این فرصت را دارید که تمرین کنید و مطمئن باشید حتما بر ترس خود غلبه خواهید کرد. نکته اصلی این است که از اشتباه کردن نترسید. حتی آن‌ها را اشتباه خطاب نکنید. این‌ها خطاهای موقتی هستند که در آینده اصلاح خواهند شد. برای انجام این کار، فقط باید به تمرین زبان ادامه دهید. در هر صورت، گفتار گاهی نادرست شما، بهتر از سکوت خواهد بود.

۳. خوب گوش کنید و سخن بگویید

بعد از شنیدن چند باره فایل صوتی یا تصویری مورد نظر خود، مثلا آهنگ یا قسمتی از سکانس یک فیلم یا سریال، سعی کنید همراه با گوینده صحبت کنید. در ابتدا فقط به صدا و نحوه بیان جملات او گوش بدهید، سپس گوش دهید و با گوینده تکرار کنید، سپس مکث کنید و عبارت را بعد از او تلفظ کنید، و در آخرین مرحله هم‌زمان با او صحبت کنید یا می‌توانید با صدای بلند فکر کنید! سعی کنید تا جایی که ممکن است به زبانی که در حال یادگیری آن هستید با صدای بلند صحبت کنید. بنابراین این‌گونه شما خود را به ریتم، لحن و به طور کلی به تلفظ مکالمه انگلیسی عادت خواهید داد. همچنین می‌توانید متون انگلیسی را با صدای بلند بخوانید. این‌گونه به صدای خود به زبان انگلیسی عادت خواهید کرد.

۴. از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

شبکه‌های اجتماعی یک راه آسان برای یادگیری سریع مکالمه انگلیسی و تمرین و تقویت آن است. وبلاگ نویسان انگلیسی زبان را در اینستاگرام و یا سایر پلتفرم‌ها دنبال کنید تا پست‌هایشان را بخوانید. حتما نظر بگذارید. این باعث بهبود هم‌زمان مهارت‌های Writing و Speaking می‌شود، زیرا در شبکه‌های اجتماعی معمولا گرامر را ساده استفاده می‌کنند و به همان روشی که صحبت می‌کنند می‌نویسند.

۵. بداهه گویی کنید

تصور کنید شما همه روش‌های این مقاله را انجام داده‌اید، مانند یک فرد بومی صحبت می‌کنید و احساس اعتماد به نفس می‌کنید اما یک‌دفعه درگیر مکالمه‌ای می‌شوید که اصلا نمی‌دانید چگونه فکر خود را بیان کنید. چه باید کرد؟

بداهه گویی کنید! مکالمه فقط مجموعه‌ای از کلمات و  قواعد فرمولی نیست، شما می‌توانید از مترادف‌ها (کلماتی که معنی یکسانی دارند)، ژست‌ها (حرکات دست) و هر چیزی که به شما کمک می‌کند تا خود و احساسات خود را بیان کنید، استفاده کنید. یک مکالمه موفق بسیار مهم‌تر از یادگیری کامل گرامر است! باید یاد بگیرید که چگونه در جایی‌که دانش شما کافی نیست، بداهه بنویسید و یا سخن بگویید.

اگر کلمه‌ای را فراموش کردید، خودتان را مجبور کنید که آن‌را با عبارت‌های دیگر بیان کرده و جمله‌های دیگر توصیف کنید، چند کلمه مترادف را به خاطر بسپارید. برای مثال: «آن ساختمان فرسوده است. به عبارت دیگر قدیمی است. به عبارت دیگر، باستانی است.» با انجام این بازی‌ها، کلمه اصلی را بهتر به خاطر می‌آورید، مترادف‌های جدیدی برای آن یاد می‌گیرید و همچنین کلماتی را که می‌توانید در صورت فراموش کردن کلمه مورد نیاز از آن استفاده کنید، می‌آموزید. همچنین می‌توانید با تمرین صحبت کردن در مورد موضوعی به مدت ۳ تا ۵ دقیقه، بداهه‌گویی را یاد بگیرید.

اگر واقعا از این روش‌ها در مطالعات خود استفاده کنید، زبان انگلیسی را آن‌قدر خوب یاد خواهید گرفت که نیازی به بداهه گویی نداشته باشید!

انگلیسی صحبت کنید

فرمول طلایی

آیا می‌دانید فرمول طلایی یادگیری سریع مکالمه انگلیسی چیست؟ به مطالبی که می‌شنوید بارها گوش دهید. در ابتدا، توصیه می‌کنیم که ۲۰٪ از وقت خود را زبان انگلیسی بخوانید و ۸۰٪ گوش دهید. پس از حدود شش ماه تمرین فشرده، می‌توانید از فرمول ۵۰ تا ۵۰ استفاده کنید و فقط بعد از یک سال ۸۰ تا ۲۰! در این روند، حتی نباید سعی کنید به زبان انگلیسی صحبت کنید، بهتر است گوش کنید، گوش دهید و گوش دهید. عباراتی که در مکالمه شنیده می‌شود نباید به صورت ذهنی به فارسی ترجمه کنید. هدف شما این است که به زبان انگلیسی فکر کنید و سپس در نهایت ساخت جملات و استفاده از آن‌ها برای شما به راحتی آب خوردن می‌شود.

هرگز نگویید: “من نمی‌توانم انگلیسی صحبت کنم”، “من موفق نخواهم شد.” این عبارات را از سر خود بیرون کنید! آنها فقط شک ایجاد می‌کنند و به عزت نفس شما آسیب می‌رسانند. در عوض، از این عبارات استفاده کنید: “من در حال یادگیری زبان انگلیسی هستم و هر روز پیشرفت جدیدی دارم“، “من خیلی بهتر از ۶ ماه پیش صحبت می‌کنم” این تمرین به شما کمک می‌کند با انگیزه بمانید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

چند ساعت در روز باید انگلیسی بخوانیم؟

یکی از بهانه‌های اصلی افراد برای یادگیری زبان انگلیسی زمان است. مثلا من وقت ندارم انگلیسی بخونم! زبان در کنار کار و دانشگاه آموختنی نیست! کی باید درس بخونم؟ و بهانه‌های عجیب دیگه.

علت اصلی این بهانه‌ها عدم برنامه ریزی صحیح است. اگر واقعاً می‌خواهید مکالمه انگلیسی را یاد بگیرید، باید به آن اهمیت دهید و برای آن برنامه داشته باشید.

اولین قدم این است که بدانید برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی به چند ساعت مطالعه نیاز دارید. مطالعه خود را با ۱۰ دقیقه در روز شروع کنید. این ۱۰ دقیقه را به مهارت‌های شنیداری اختصاص دهید. به طور متوسط، برای رسیدن به سطح قابل قبولی از زبان انگلیسی باید حدود یک ساعت در روز را وقت بگذارید. با این حال، مدت زمان لازم برای به دست آوردن یک مهارت قابل قبول به روش شما بستگی دارد.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که برای یادگیری مکالمه انگلیسی باید یک لغات را یاد بگیرند، غافل از اینکه یادگیری کلمات به صورت فردی برای مکالمه خیلی مفید نیست. تصور کنید یک فرد انگلیسی زبان می‌خواهد فارسی یاد بگیرد. او به یادگیری واژگان ادامه می‌دهد و بعد از یادگیری ۲۰۰ لغت چقدر می‌تواند فارسی صحبت کند؟ قطعا هیچی. دلیل آن واضح است زیرا کلمات زبان نیستند. زبان باید معنا، لحن و هدف داشته باشد.

 

حرف آخر

ما مهم‌ترین موارد یادگیری سریع مکالمه انگلیسی را برای شما جمع آوری کردیم. اکنون می‌توانید مکالمه انگلیسی را یاد گرفته و یا تقویت کنید. مسیر پیش رو آسان نیست، اما اگر از قبل برای خود هدف تعیین کنید و آماده کار شوید، نتایج مثبت شما را منتظر نخواهد گذاشت.

هر روشی که برای یادگیری مکالمه انگلیسی انتخاب کنید، ما معتقدیم که موفق خواهید شد! اما ما به شما توصیه می‌کنیم صبور باشید، یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس و معلم زمان می برد. اگر می‌خواهید از خود در برابر اشتباهات محافظت کنید و سریعتر به نتیجه برسید، توصیه می‌کنیم از یک دوره آموزشی خوب استفاده کنید.

اگر تازه شروع به یادگیری زبان کرده‌اید، از اشتباهات دیگران بیاموزید، بلافاصله، از اولین روز یادگیری، نه تنها مهارت‌های منفعل، بلکه مهارت‌های فعال خود را نیز توسعه دهید.
اول از همه، هدف خود را برای فعال کردن واژگان موجود تعیین کنید. همچنین روی موانع زبان خود کار کنید و به صدای خود به زبان انگلیسی عادت کنید. از هیچ چیز نترسید. آماده اصلاح باشید و از تصحیح اشتباهات کوچک خود خوشحال شوید.

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

دیدگاه‌ها (1)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

  مشتری فروردین 19, 1402 پاسخ

  عالی

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد